1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tetanoz Nedir? Tetanoz Ne Zaman ve Nerede Uygulanmalıdır?
Tetanoz Nedir? Tetanoz Ne Zaman ve Nerede Uygulanmalıdır?

Tetanoz Nedir? Tetanoz Ne Zaman ve Nerede Uygulanmalıdır?

Tetanoz hastalığı Clostridium tetani adı verilen bir mikrop tarafından ortaya çıkar.

A+A-

Tetanoz hastalığı Clostridium tetani adı verilen bir mikrop tarafından ortaya çıkar. Bu enfeksiyon ayrıca kas ve sinir sistemine saldırı yapar. Bununla beraber ölümcül olabilecek tetanoz mikropları toprakta ya da pis alanlarda yaşayabilmekle beraber bu bakteriler vücuda bir kesik, yara, hatta bir dikenin batması yolu ile de bulaşabilir. Eğer bakteriler bunların sonucunda bir insanın vücuduna bir zehir salgılarsa hastalık başka bir kişiye de bulaşabilir. Hastalığın sürekli olarak gelişmesi 7-8 gün arasında sürer ancak 1 gün içinde de 2 ay içinde de vücut içerisinde kendi kendini oluşturabilir.

Tetanoz aşısı ne zaman yapılır?

Bebeklere 2, 4, 6.ncı aylarda ve 15-18.inci aylar arasında dört döz DTap aşısı doktoru tarafından uygulanmaktadır. Diğer doz 4 veya 7 yaşları arasında genellikle okul çağlarında gerçekleştirilir. Vücuttaki tetanoz karşıtı serumlar zaman içerisinde dirence bağlı olarak güçlerini kaybetmektedirler. Bu nedenle de her 5 ya da 10 yılda bir kez tetanoz aşısı her bireye tavsiye edilir.

Tetanoz Nedir? Tetanoz Ne Zaman ve Nerede Uygulanmalıdır?

Son olarak tetanoz aşısı yaptırmanızın üzerinden 10 yıl geçtiyse bu işlemi yeniden yaptırmak gerekebilir. Hali hazırda şu anda derin bir yaranız varsa ve son aşınızın üzerinden 5 yıl geçmişse tetanoz tehlikesi yeniden sizle karşı karşıya demektir. Ayrıca çocukluk aşılarınızı yaptırmadıysanız ya da tetanoz hastalığı geçirdiyseniz üç farklı tetanoz aşısı olmanız gerekebilir. Yakın bir zaman dilimi içerisinde yara, kesik veya ısırık geçirdiyseniz ve bu yara ya da kesiğin tetanoz riski olduğu bilinir. Önceden aşı yaptırmış olmanız bu riski taşımadığı anlamına gelmez.

Tetanoz aşısı nerede yapılır?

Bebeklikte yapılan aşılar, her aileye verilen aşı takvimi içerisinde yer alır. Sağlık ocaklarında, hastanelerde, aile hekimleri tarafından veya özel muayeneneler de bu aşı yapılmaktadır. İlkokul 1 ve 8. sınıflarda da Sağlık Bakanlığı tarafından tetanoz aşıları düzenli ve kontrollü olarak gerçekleştirilmektedir.

Yetişkinlik döneminde ise her türlü sağlık kuruluşunda tetanoz aşısı yaptırılabilir. Aşılanma sonrasında ağrı, ateş, baş veya vücut ağrısı, yorgunluk gibi bazı yan etkiler görebilirler. Ayrıca alerjik reaksiyonlar gösteren kişilerin doktorlarına danışmadan bu aşıyı yaptırmamaları gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.