Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ten Makyajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar, Cilt Makyajının Kuralları

Son Güncelleme:
 Ten Makyajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar, Cilt Makyajının Kuralları

Makyaj yapmak ne kadar eğlenceli olsa ve oldukça farklı sonuçlar verse de makyajı bir bakım rutini haline getiren kadınların bilmesi gereken kapama ve pürüzsüzleştirme kurallar bulunuyor. Özellikle makyaja yeni başlayanlara öneriler niteliği taşımasıyla bir rehber olan bu cilt makyajı kuralları öğrenmek için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

ten makyajı

Ten Makyajının Kuralları

Doğru Fondöten ile Kapatıcılık

Kusurları kapamak için her hangi makyaj modeli seçilirse seçilsin elimizin ilk gittiği ürün fondötenler oluyor. Doğru renk fondöten demek sadece yüze değil, aynı zamanda boyun ve dekolte bölgelerine de uyum sağlayan fondöten demektir. Ayrıca fondötenin yapısının da uyumu rengi kadar önemli olup noktada cilt tipine göre seçim yapmak gereklidir. Yanak, çeneler ve alın birer damla fondöten alıp sürdükten sonra ürünü dağıtma merkezleri olmalıdır. Fırça ya da sünger kullanmak en etkili sonucu verecektir. Bunun için darbeleri ileri geri şekilde yüzün merkezine doğru yapmalısınız.

Göz Altı için Uyum

Concealer yani kapatıcı seçiminde kadınların en sık yaptığı hata fondötenden bir ton daha açık bir renk tercih ederek göz altlarını daha aydınlık göstermeye çalışmaktır. Oysa doğal bir bütünlük için göz altı kapatıcı ürünün de ciltte aynı tonu sağlaması gereklidir. Bu ürünü uygulamak için birkaç damla nemlendiriciyi bir fırçaya sürün ve sonra fırçayı concealera sürün. Göz altlarına darbelerle bu karışımını yedirin ve pürüzsüzlük kazanana kadar devam edin. Son darbeleri parmaklarınızla yaparak ürünün vücut ısısıyla homojenlik kazanmasını sağlamayı unutmayın.

ten makyajı

Kapatıcı Ürünler

Pudra ile Pürüzsüzlük

Pudra ile cildi renklendirmeden önceki son kusur kapama ve pürüzsüzleştirme aşamasına geçiş yapmış oluruz. Doğal görünümüne dikkat edilmesini daha da ön plana çıkaran pudra, büyük fırçalar ve yumuşak tampon darbelerle uygulanmalıdır.

Bronzlaştırıcı ile Renklendirme

Doğal bir renklendirme için gündelik makyaj modelleri içerisinde en sık tercih edilen ürün olan bronzerlar, eğer gece dışarı çıkmayı düşünmüyor ya da zayıf bir ışığın altında olmayı planlamıyorsanız kullanılması gereken ürünlerdendir. En kabarık ve büyük fırçanızla yanaklarda yukarıdan aşağıya doğru ve çenede yatay olarak bronzer uygulayabilir, yüzünüzü hafif bir şekilde çerçevelendirebilirsiniz.

ten makyajı

Cildi Renklendirme

Allık ile Canlılık

Turuncu ya da pembe alt tonlu olması fark etmeksizin yanakları canlı göstermek için kullanılan allıklarda dikkat edilmesi gereken uygulama için fırça kıllarının sık olmasıdır, bu şekilde pigment daha belirgin bir hal almaktadır. Cilt tonunuz ve allığın alt tonu uyum içinde olmalı, bu şekilde seçilen allık, abartıya kaçmadan uygulanmaya çalışılmalıdır.

Doğru cilt makyajını yapmada size rehber olacak diğer yazılarımız:

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Kadınlarda Saç Rengi Nasıl Açılır?
10 12 2019 - 16:45
Peeling Nedir? Evde Doğal Yollarla Nasıl Peeling Yapılır?
11 11 2019 - 23:51
Kusursuz bir yüz için ihtiyacınız olan 5 cilt bakım tavsiyesi
10 09 2019 - 14:40
Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye
3 08 2019 - 13:29
Saçlarınızı geri kazanabileceğiniz 3 etkili saç çıkarma yöntemi
1 08 2019 - 16:53