Televizyonun Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır?

NAVİGASYONTV Ses Yükseltme YöntemleriKablosuz – Wireless HoparlörHi-Fi Müzik SetiSoundbarSurround Ses SistemiKulaklık Şu bir gerçek ki televizyon seçerken pek çoğumuz ses konusuna dikkat etmiyoruz. Yüksek çözünürlükler, akıllı TV özellikleri ve diğer yönleri bizi cezbederken, ses kalitesini ise geri planda bırakıyoruz. Daha sonra işin aslını fark ettiğimizde ise kafamızda tek bir soru beliriyor: televizyonun ses kalitesi nasıl […]

05.08.2018 - 12:23
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Şu bir gerçek ki televizyon seçerken pek çoğumuz ses konusuna dikkat etmiyoruz. Yüksek çözünürlükler, akıllı TV özellikleri ve diğer yönleri bizi cezbederken, ses kalitesini ise geri planda bırakıyoruz. Daha sonra işin aslını fark ettiğimizde ise kafamızda tek bir soru beliriyor: televizyonun ses kalitesi nasıl artar?

Açıkçası televizyonların ses kalitesini yazılımsal yöntemlerle arttırmak mümkün değil. Üstelik bu cihazlar bilgisayarların aksine çok daha az yazılımsal müdahaleye imkan tanıyorlar. Bu yüzden de bazı donanımsal değişiklikler yaparak TV ses yükseltme yöntemleri deneyeceğiz.

TV Ses Yükseltme Yöntemleri

Kablosuz – Wireless Hoparlör

En uygun fiyatla ve esnek şekilde TV ses kalitesini wireless hoparlörlerle yükseltebilirsiniz. Masaüstü hoparlörler nispeten küçük olurlar ve koalylıkla televizyonun yanınza yerleştirilir.

Bu yöntemi uygularken tek sıkıntı kablo uzunluğu olabilir. Dolayısıyla hoparlör kablolarının birbirine yetişiğine emin olun. JBL Control X Wireless gibi bazı modellerde ise ara kablo da yoktur. Ayrıca wireless hoparlörünüzün optik girişi yoksa her zaman televizyonunuzdaki 3.5mm çıkıştan da faydalanabilir ve hoparlörü TV’ye böyle bağlayabilirsiniz.

Hi-Fi Müzik Seti

Eğer hâli hazırda mevcut bir Hi-Fi müzik setiniz varsa ve bol para harcadıysanız bu stereo sistemi de TV’nize bağlayarak faydalanabilirsiniz. Cambridge CXA60 gibi pek çok stereo yükseltici TV’nizin ses çıkışını alıp hoparlörlere iletecek optik girişlere sahiptir.

Ayrıca Rega Brio gibi saf bir analog yükselticiniz varsa da amfinin RCA girişlerini kullanıp bunları TV’nin uygun çıkışlarına takabilirsiniz. Tabii TV’nin de bu noktada analog ses çıkışlarına sahip olması gerekiyor. Yeni nesil televizyonların pek çoğunda bu bağlantıya izin verilmiyor.

Soundbar

Eğer geleneksel bir ses sistemi için yeteri kadar alanınız ya da bütçeniz yoksa, yine de TV’nizden yüksek ses kalitesi almak istiyorsanız bir soundbar ya da soundbase aradığınız çözüm olabilir.

Birçok soundbar modeli TV’nin durduğu standın önüne konabilecek kadar küçüktür. Bu ürünler aynı zamanda fiyat olarak da uygun olur ve yer kaplamadıkları gibi yüksek ses verirler. Dolayısıyla soundbar modellerine bakmayı unutmayın.

Surround Ses Sistemi

Stereo iyidir fakat surround ses her zaman daha iyidir. Özellikle kendi evinizde gerçek bir sinema deneyimi yaşamak istiyorsanız surround ses sistemleri tavsiyemiz olacaktır.

Blu-ray sistemlerin gelişimi, Netflix ve Amazon Prime Video gibi yayın servislerinin yayılıp 5.1 Dolby/DTS seslerin standart hâline gelmesiyle birlikte 5.1 surround ses sistemlerine yatırım yapmak da mantıklı olacaktır. Özellikle bu gibi servislerden en üst düzey performansı almak istiyorsanız en azından bir 5.1 surround ses sistemine ihtiyaç duyacaksınız.

Elbette bu biraz masraflı bir seçenek. Üstelik kablolar ve cihazlar derken yer de kaplayacaklar fakat sonunda hep istediğiniz ‘ev sineması’ deneyimini yaşayacaksınız.

Kulaklık

Bazen TV’de iyi ses kalitesi almak sesi sonuna kadar açmak ya da devasa hoparlörler kullanmak değildir. Kimi zaman iyi bir kulaklık da işinizi görecektir. Üstelik bu tip bir durumda evde beraber yaşadığınız kişiler de sesten rahatsız olmayacaktır.

Grado ya da Beyerdynamic gibi iyi kulaklıkların pek çoğunda en azından 3 metrelik kablolar bulunyor. Böylece TV’ye kolaylıkla bağlanabiliyorlar.

Fakat aynı zamanda Bluetooth kulaklık alma şansınız da var. LG, Sony ve Samsung gibi pek çok TV üreticisi artık ürünlerinde Bluetooth desteği sunuyorlar.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim