Teknoloji

Televizyonun Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Şu bir gerçek ki televizyon seçerken pek çoğumuz ses konusuna dikkat etmiyoruz. Yüksek çözünürlükler, akıllı TV özellikleri ve diğer yönleri bizi cezbederken, ses kalitesini ise geri planda bırakıyoruz. Daha sonra işin aslını fark ettiğimizde ise kafamızda tek bir soru beliriyor: televizyonun ses kalitesi nasıl artar?

Açıkçası televizyonların ses kalitesini yazılımsal yöntemlerle arttırmak mümkün değil. Üstelik bu cihazlar bilgisayarların aksine çok daha az yazılımsal müdahaleye imkan tanıyorlar. Bu yüzden de bazı donanımsal değişiklikler yaparak TV ses yükseltme yöntemleri deneyeceğiz.

TV Ses Yükseltme Yöntemleri

Kablosuz – Wireless Hoparlör

En uygun fiyatla ve esnek şekilde TV ses kalitesini wireless hoparlörlerle yükseltebilirsiniz. Masaüstü hoparlörler nispeten küçük olurlar ve koalylıkla televizyonun yanınza yerleştirilir.

Bu yöntemi uygularken tek sıkıntı kablo uzunluğu olabilir. Dolayısıyla hoparlör kablolarının birbirine yetişiğine emin olun. JBL Control X Wireless gibi bazı modellerde ise ara kablo da yoktur. Ayrıca wireless hoparlörünüzün optik girişi yoksa her zaman televizyonunuzdaki 3.5mm çıkıştan da faydalanabilir ve hoparlörü TV’ye böyle bağlayabilirsiniz.

Televizyonun Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Hi-Fi Müzik Seti

Eğer hâli hazırda mevcut bir Hi-Fi müzik setiniz varsa ve bol para harcadıysanız bu stereo sistemi de TV’nize bağlayarak faydalanabilirsiniz. Cambridge CXA60 gibi pek çok stereo yükseltici TV’nizin ses çıkışını alıp hoparlörlere iletecek optik girişlere sahiptir.

Ayrıca Rega Brio gibi saf bir analog yükselticiniz varsa da amfinin RCA girişlerini kullanıp bunları TV’nin uygun çıkışlarına takabilirsiniz. Tabii TV’nin de bu noktada analog ses çıkışlarına sahip olması gerekiyor. Yeni nesil televizyonların pek çoğunda bu bağlantıya izin verilmiyor.

Televizyonun Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Soundbar

Eğer geleneksel bir ses sistemi için yeteri kadar alanınız ya da bütçeniz yoksa, yine de TV’nizden yüksek ses kalitesi almak istiyorsanız bir soundbar ya da soundbase aradığınız çözüm olabilir.

Birçok soundbar modeli TV’nin durduğu standın önüne konabilecek kadar küçüktür. Bu ürünler aynı zamanda fiyat olarak da uygun olur ve yer kaplamadıkları gibi yüksek ses verirler. Dolayısıyla soundbar modellerine bakmayı unutmayın.

Televizyonun Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Surround Ses Sistemi

Stereo iyidir fakat surround ses her zaman daha iyidir. Özellikle kendi evinizde gerçek bir sinema deneyimi yaşamak istiyorsanız surround ses sistemleri tavsiyemiz olacaktır.

Blu-ray sistemlerin gelişimi, Netflix ve Amazon Prime Video gibi yayın servislerinin yayılıp 5.1 Dolby/DTS seslerin standart hâline gelmesiyle birlikte 5.1 surround ses sistemlerine yatırım yapmak da mantıklı olacaktır. Özellikle bu gibi servislerden en üst düzey performansı almak istiyorsanız en azından bir 5.1 surround ses sistemine ihtiyaç duyacaksınız.

Elbette bu biraz masraflı bir seçenek. Üstelik kablolar ve cihazlar derken yer de kaplayacaklar fakat sonunda hep istediğiniz ‘ev sineması’ deneyimini yaşayacaksınız.

Televizyonun Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Kulaklık

Bazen TV’de iyi ses kalitesi almak sesi sonuna kadar açmak ya da devasa hoparlörler kullanmak değildir. Kimi zaman iyi bir kulaklık da işinizi görecektir. Üstelik bu tip bir durumda evde beraber yaşadığınız kişiler de sesten rahatsız olmayacaktır.

Grado ya da Beyerdynamic gibi iyi kulaklıkların pek çoğunda en azından 3 metrelik kablolar bulunyor. Böylece TV’ye kolaylıkla bağlanabiliyorlar.

Fakat aynı zamanda Bluetooth kulaklık alma şansınız da var. LG, Sony ve Samsung gibi pek çok TV üreticisi artık ürünlerinde Bluetooth desteği sunuyorlar.

Televizyonun Ses Kalitesi Nasıl Arttırılır?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu