1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları
Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

A+A-

Telefonumun pilinin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını nasıl sağlayabilirim? Birçoğumuz, ölene kadar telefonumuzdaki bataryayı asla değiştirmek istemeyiz. Telefon çoğu zaman elimizden düşmez ve her şey için telefonu kullanırız. Hatta bataryayı hatırladığımız tek an, onu şarj etmemiz gereken zamandır. Peki, telefonun batarya ömrü nasıl uzar? Daha uzun süre şarj imkanı nasıl sağlanır? İşte telefonun batarya ömrünü uzatmak için ipuçları

Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

Telefon Bataryası Nedir, Hangi Malzemelerden Üretilir?

Telefonunuzun bataryasıyla ilgili birkaç gerçekten bahsedelim ve harika bir başlangıç ​​yapalım.

Kimyasal piller güvenli değildir, ancak onları güvenli kılmak için bilimsel çalışmalar hala devam ediyor. Telefonunuzdaki batarya neredeyse kesinlikle tek bir lityum-iyon (ayrıca Li-ion, Lion veya LiB olarak da bilinir) bir pildir. Li-ion piller, yüksek enerji yoğunluğu (boyutla karşılaştırıldığında güç çıkışı) olarak adlandırılanı neredeyse sıfır bellek efekti vardır ve orta derecede deşarj oranı sunar. Tüm şekil ve boyutlarda Li-ion piller var ancak biz telefonun içindekine odaklanıyoruz.

Telefonunuzun bataryasının kimyası genellikle lityum kobalt oksittir. Bu tip hücre çok yüksek bir enerji yoğunluğu sunar ancak Galaxy Note 7 ile gördüğümüz gibi ciddi güvenlik sorunları da ortaya çıkarır. Asıl bileşim, üreticiden üreticiye değişebilse de, genel olarak, bir elektrolit macunu olarak organik bir çözücü içinde çözülmüş bir lityum tuzu ile doldurulmuş bir basınçlı folyo kılıfı içine yerleştirilmiş iki elektrotunuz (biri karbon bazlı ve bir lityum oksit bazlı) vardır.

Yüklü lityum iyonları bir elektrottan diğerine yanıcı olan iletken elektrolit boyunca hareket eder. Elektrolit, akarken çok ısınır ve folyonun delinmesi, çok yanıcı bir sıvının küçük bir patlamasına yol açabilir.

Li-ion pilleri yapan şirketler, depolayabilecekleri enerji miktarını düşürmeden, onları daha güvenli hale getirme yolları üzerinde çalışıyorlar. Grafen, Kükürt ve Hexafluorides daha iyi bir batarya yapmak için kullanılan kimyasalların sadece bir kısmıdır ve yapılan her model bir öncekinden daha güvenlidir. Ancak lityum-iyon hücreler hala doğal olarak tehlikelidir. Bu yüzden telefonunuzdaki batarya sadece bir hücreden daha fazlası değildir.

Telefonunuzun içindeki batarya, sensörler ve voltaj regülatörleri ve harici bir konektör gibi diğer parçalarla birlikte yukarıda açıklandığı gibi bir güç hücresidir. Bu elektronik donanım, bataryaya giren ve çıkan elektriğin yanı sıra kapasite ve sıcaklığı izler. Kısa veya tehlikeli bir sıcaklık artışı tespit ederse, gücü anında kesmek için orada bulunur.

Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

Telefonun Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Telefonun batarya ömrünü uzatmak için sizin de dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Daha uzun ömürlü kullanım sağlamak için dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde;

Hafıza etkisi

Pilin hafıza etkisi, pilin (hücrenin kendisi değil) düzenli olarak şarj edilmeyen kapasiteyi unutmasıdır. Tamamen açıklanması zor olan garip bir kavram.  Li-ion pillerin hafıza etkisi yoktur. Bataryanızı her seferinde% 25'e düştüğünde şarj ediyorsanız ve ardından her seferinde% 75'e ulaştığında şarj cihazından çıkarın, kapasitenin yalnızca% 50'sini şarj ediyor olursunuz. Asla boşalmayan% 0-25 ve hiçbir zaman şarj edilmeyen% 75-100 unutulur. Bu, zamanla pilinizin% 25'inin% 0 ve% 75'inin% 100 olduğunu düşündüğü anlamına gelir. Bu durumda pilin yarısını kullanamazsınız. Ancak Li-ion piller için bu durum aynı değildir. Telefonunuzdaki batarya için herhangi bir batarya hafıza etkisi konusunda endişelenmenize gerek yok.

Tamamen Batarya Bitmeden Şarj Edin

Telefonunuzdaki bataryayı çok fazla etkileyen durumlardan biri de mümkün olduğu kadar fazla şarj sağlayan bir "bölgeye" sahip olmasıdır. Bataryanın tamamen boşalması, ölmesine ve geri gelmemesine neden olabilir. Pilin aşırı şarj edilmesi, içindeki hücreye zarar veren ısıya neden olabilir. Telefonunuz ve batarya bu duruma izin vermemek için birlikte çalışır.

Şarj cihazına ihtiyaç duyulduğunda şarj etmek için harcadığı süreyi mikro yöneterek, telefonunuzun pilini her zaman% 50'ye yakın tutarsınız. Bunun nedeni, pillerin kullanım ömrünün uzun olması ve şarj döngülerine dayanmasıdır.

Bir kez bir şarj döngüsü ölüden dolmaya (yukarıda belirtilen güvenli alanın içinde) geçiyor. Çoğu telefon bataryası yaklaşık 400 devir sürecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun anlamı, sıfıra gitmesine izin verirseniz, tam 400 ayrı kez şarj ederseniz, batarya artık tam şarjı tutamaz ve normalde telefonunuzu çalıştırmak için depolanan şarjın çoğunu alır. Sonunda, şarj edilmesinin daha uzun sürdüğünü ve yeniyken olduğu gibi uzun sürmediğini fark edersiniz.

Bu her bataryaya eninde sonunda olacak, ancak uzun şarjlardan daha az bir etkiye sahip olan şeyleri ısıtmayan küçük "doldurma" şarjları. Bataryanızı neredeyse tamamen bitinceye kadar tükenirse, telefonunuzu tam dolana kadar telefonunuzu prize takın ve bir sürü kısa şarj yapmaktan daha fazla stres uygulayın. Aradaki farkın çok önemli olmadığını söyleyemeyiz, ancak telefonunuzu gün boyu beş dakika şarj etmenin zorluğuna değmeyeceğini söyleyebiliriz.

Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

Geceleri Şarj Etmeyin

Telefonunuzu yatağa girerken takıp bütün gece şarj etmesine izin verirseniz, beklediğiniz gibi batarya daha fazla dolmaz. Ancak, gözetimsiz bir lityum iyon pili bu şekilde asla şarj etmemeniz gerektiğini belirtmek önemlidir.

Telefon tamamen şarj olduğunda, bataryadaki elektronik cihazların, şarj cihazından batarya şarj devresine elektrik göndermesini durdurması gerekir. Gece şarja taktığınızda, telefonunuzun bataryası dolsa bile, güç hala gelmeye devam eder. Ancak hiçbir şeyi şarj etmez ve prize de geri dönmez.  Telefonunuz hala açıksa, kullanıldığı için batarya boşalacaktır. Belli bir noktaya boşaldığında şarj tekrar başlar. Bu döngü, sabah fişini çekinceye kadar tekrar eder.

Telefonunuzu gece boyunca şarj edecekseniz, her şeyin doğru çalıştığından ve doğru şekilde şarj ettiğinizden emin olun. Bu, telefonu bir battaniyenin altına sokmadığınız veya takılıyken halının üzerine koyamayacağınız veya ısıyı içeride tutan kalın bir kapalı bir kutuya sokamayacağınız anlamına gelir.

Telefonunuzu Veya Bataryayı Saklama

Bataryanızı% 50 şarj edin ve telefonu kapatın. Arada bir kontrol edin ve% 10'un altına düşmeden önce şarj edin.

Bataryanız çekmecede zamanla boşalacaktır.

Li-ion piller orta derecede deşarj oranına sahiptir. Bu, kullanılmadıkları zaman hala ücretlerini kaybedecekleri anlamına gelir. Bütün piller bunu yapar ve bazı tipler (kurşun-asit) diğerlerinden daha hızlı boşalır (lityum-kükürt). Bir pili kullanmadan önce telefonunuz normalde kapansa bile kullanılmadığında kendiliğinden boşalabilir. Li-ion pilin tamamen bitmesine izin vermek, dahili devrelere bağlı olarak tekrar çevrimiçi olmamasına neden olabilir.

Bir telefonu uzun süre boyunca saklamayı planlıyorsanız, çıkarmak için takviminize aylık bir hatırlatıcı bırakın, açın ve telefonunuzu biraz şarj edin.

Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

Tekrar Kalibrasyon

Bu, pili sıfıra düşürmek ve bir oturuşta tam olarak şarj etmek anlamına gelir. Bunun pili yeniden kalibre ettiği söylenir.

Yeniden kalibrasyon hiçbir şeye zarar vermez.

Pil seviyesi simgesi yanlış okumaya sahipse dizüstü bilgisayarlar yeniden kalibrasyon döngüsünden faydalanabilir. Bunu bir dizüstü bilgisayarda kontrol eden yazılım vardır. Bazı uzmanlar zaman zaman veya bir sorun gördüğünüzde bataryanızı yeniden kalibre etmeniz gerektiğini iddia ediyor, ancak bazıları da bunun hiçbir yararının olmayacağını söylüyor.

Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

Kablosuz Şarj Cihazları Pilim İçin Kötü Mü?

Doğru tipte bir şarj cihazı kullandığınız sürece, bu hiçbir zarar vermez. Kablosuz bir şarj cihazından gelen elektrik telefonunuza geldiğinde, kablolu bir şarj cihazıyla aynı şekilde kullanılır. Pilin içinde, telefonun pilini ne kadar şarj ederseniz edin, kimyasal reaksiyonun gerçekleştiği ısı oluşur.

Kablosuz şarj verimi yetersizdir, bu yüzden daha uzun sürer, ancak telefonunuzdaki USB soketinde daha az aşınma ve yıpranma da vardır. Kablosuz bir şarj cihazının rahatlığını seviyorsanız, kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

Hızlı Şarj Nedir, Güvenli Midir?

Herhangi bir hızlı şarj yöntemini (Qualcomm Hızlı Şarj, Uyarlanabilir Hızlı Şarj, USB PD vb.) Kullanırken, normalden daha yüksek voltaj veya amperde elektrik sağlayabilen bir şarj cihazınız vardır. Telefonunuzda, şarj cihazına ne kadar elektrik vereceğini söyleyen devre kartı üzerinde bir programlama vardır; İki tarafın da iletişim kurması olmadan hızlı şarj gerçekleşemez.

Hızlı şarj, pil ömrünü etkiler ancak hiç kimse tam olarak nasıl bir soruna neden olduğunu bilmiyor.

Hızlı şarj konusunda çok fazla araştırma var. Çoğu, hızlı şarjın pilin ömründe daha hızlı bir düşüşe katkıda bulunduğunu kabul eder. Ancak bu sonuçlar hiçbir zaman tam olarak ölçülemez.

Hızlı şarj işlemi çok kolaydır ve birçoğumuzun araçlarımızı kullanma şeklini değiştirdi. Bu durumda en iyi öneri, pil ömrünü etkilediğinden endişe ediyorsanız akıllıca kullanmaktır. Genellikle, bu ikinci bir şarj cihazına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir, bu nedenle saygın bir şirket tarafından yapılan bir tane satın aldığınızdan emin olun.

Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

Başka Bir Şarj Cihazı Kullanmak

Telefonunuzla birlikte verilen şarj cihazını ve kabloyu her şarj etmeniz gerektiğinde kullanmaya çalışın. Bir yedek parçaya veya ek bir şarj cihazına ihtiyacınız varsa, üreticinin önerdiği türü satın alın. Ürünler, farklı türlerde hızlı şarj ürünlerinin, onları desteklemeyen telefonlarda (hızlı şarj hızlarını alamayacaksınız) kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır, ancak yine de doğru hızlı şarj teknolojisini kullanmanız önerilir.

Yeni bir telefon aldığınızda yeni kablolar satın almanız da iyi bir fikirdir. Şarj teknolojisi o kadar hızlı değişmektedir ki, birkaç yıldır kullandığınız kablolar gereklilikleri karşılamayabilir ve kablolar çektikleri tüm bükülme ve çekmelerden kopar. Satın aldığınız kabloların kutuda gelenlerin özelliklerine uyduğundan ve güvendiğiniz bir şirket tarafından yapıldığından emin olun.

Telefonun Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır? Telefonun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin En Etkili İpuçları

Pil Ömrünü Uzatmak İçin Önerileri

  • Telefonunuzu şarj edilmesi gerektiğinde şarj edin ve işlem tamamlandığında şarj cihazından çıkarın. Kablosuz şarj cihazı kullanmaktan korkmayın.
  • Pil ömrü üzerindeki etkisi konusunda endişeleriniz varsa hızlı şarj kullanmayın. Telefonunuz için doğru şarj yöntemini kullanmanın hemen hemen bir zararı veya tehlikesi yoktur.
  • Şarj işlemi % 10'un altına düşerse telefonu el ile kapatmayı deneyin ve birkaç dakika şarj ederken şarjı bırakın.
  • Asla bitmiş bir pili olan bir telefonu saklamayın ve saklanan telefonu düzenli aralıklarla kontrol edin.
  • Ucuz şarj cihazları veya kablolar almayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.