Telefona Gelen Reklam Mesajları Nasıl Engellenir ve Şikayet Edilir?

Alışveriş esnasında kredi kartı kullanmamız ya da herhangi bir markanın avantajlarından faydalanmak için üye olmamız kulağa çok zararsız ve normal gelebilir. Ancak bu esnada alınan telefon numaramıza gün içerisinde sürekli rahatsız edici mesajlar gelmesi bir anda dolan mesaj kutusu ve işlerimizin rahatsız edici bir şekilde bölünmesi anlamına gelmektedir. Telefon gelen mesajları şikayet etme ve engelleme hakkında bilgi […]

19.10.2018 - 9:05
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Alışveriş esnasında kredi kartı kullanmamız ya da herhangi bir markanın avantajlarından faydalanmak için üye olmamız kulağa çok zararsız ve normal gelebilir. Ancak bu esnada alınan telefon numaramıza gün içerisinde sürekli rahatsız edici mesajlar gelmesi bir anda dolan mesaj kutusu ve işlerimizin rahatsız edici bir şekilde bölünmesi anlamına gelmektedir.Telefon gelen mesajları şikayet etmeve engelleme hakkında bilgi almak için sizlere adım adım yardımcı olan yazımızı okuyabilirsiniz.

sms şikayet etme

Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?

Günümüzde birçok marka indirim ve kampanyalardan müşterilerini haberdar etmek adına müşterilere mesaj yoluyla ulaşmaya çalışmaktadır. Ancak bu mesajların rahatsız edici olması nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 1 Mayıs 2015’ten itibaren onay alınmadan reklam mesajı göndermeyi kanuni olarak yasaklamıştır.

Tüketicilere mesaj göndermeye devam eden markalar, eskiden ıslak imzalı dilekçelerle Bakanlığa şikayet edilmekteydi. Ancak teknolojik gelişmeleri takiben şikayet süreci de pratiklik kazanarak e-devlet üzerindenreklam smsi engellemeözelliği getirildi ve bu amaçla Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi kuruldu.

Telefona Gelen Mesajlar Nasıl Şikayet Edilir?

Siz de gün içinde size gelen istemediğiniz reklam mesajlarından sıkılıyorsanız bunun için adım adım uygulamanız gereken işlemlerin oldukça kolay olduğunu bilmelisiniz.Telefona gelen mesajları şikayet etmeadımları şu şekildedir:

sms şikayet etme

  1. İlk olarak internet tarayıcınız üzerinden T.C. e- devlet sistemine giriş yapmalısınız. Bunun için T.C. kimlik numaranızın yanı sıra e-devlet şifresine sahip olmalısınız.
  2. Siteye giriş yapmak için e-devlet şifresi almak istiyorsanız herhangi bir PTT şubesine uğramanız yeterlidir.
  3. Siteye girdikten sonra sisteme telefon, adres gibi iletişim bilgilerini kaydetmeniz gereklidir.
  4. İletişim bilgilerini doğru ve istenen şekilde doldurduktan sonra ticari elektronik mesaj hakkındaki detayları girmeniz gerekmektedir. Şikayet etmek istediğiniz konu için 5 ana başlık seçeneğinize ek olarak dilerseniz ”Diğer” butonuna da basabilirsiniz.

sms şikayet etme

  1. Şikayeti oluşturmadaki amacınızı kısa bir şekilde beyan ettikten sonra aynı kaynaktan size tekrar ileti gelmemesi yaniistenmeyen mesajı engellemekiçin orijinal iletilerin ekran görüntüsünü sisteme yüklemeniz gerekmektedir.
  2. Sayfanın en alt kısmında bulunan taahhütnameyi onaylamanızla birlikte şikayetiniz sisteme girilmiş olur.
  3. Şikayetinizin ardından detaylar Bakanlık yetkilileri tarafından incelemeye alınır ve beyan ettiğiniz gibi isteğiniz dışında bir uygulama mevcutsa şirket adına ceza kesilerek size de bilgilendirme yapılır.

SMS sorunlarının yanı sıra WhatsApp’ta yaşadığınız sorunlar hakkında bilgi almak içinWhatsapp’ta Yaşanan Sorunlar Can Sıkıyor yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim