Teknoloji uzmanları yaşlandırma uygulaması FaceApp hakkında uyardı: Bilgileriniz çalınabilir

Türkiye'de ve dünyada son birkaç gün içerisinde çok popüler hale gelen yaşlandırma uygulaması FaceApp hakkında uzmanlardan uyarı geldi. Teknoloji uzmanları insanların sosyal medya üzerinde eğlenmek için kullandıkları yaşlandırma uygulamasının bilgileri çalabileceği yönünde uyarılarda bulundu.

17.07.2019 - 20:57
18.07.2019 - 11:21
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Son günlerde hem Türkiye’de hem de dünya genelinde insanlar kendilerini yaşlandıkları fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Yaşlandırma uygulaması FaceApp ile yapılan fotoğraf akımı her geçen gün daha da yayılıyor. Kendi fotoğraflarını ya da yakınlarının fotoğraflarını bu uygulama ile yaşlandıranlar sosyal medyada ve diğer platformlarda paylaşıyor. Ancak bu konuda uyarılarda bulunan teknoloji uzmanları bu uygulamaların göründüğü kadar masum olmadığını söyledi. Uygulamaların gizlilik ihlalinin olduğunu belirten uzmanlar, güvenlik için FaceApp uygulamasının kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Ünlüler de kullanıyor

Son günlerde sosyal medya üzerinde binlerce kez yaşlandırma uygulaması FaceApp kullanıyor. Herkes kendisinin ya da yakınlarının fotoğraflarını 30 yıl yaşlandırarak paylaşıyor. Adeta bir akım haline dönüşen fotoğrafları ünlü isimler de yapmaya başladı. Uygulanan hem Google Android markette hem de App Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor için milyonlarca kişi bir anda uygulamayı kullanmaya başladı.

Göründüğü gibi masum değil

Yediden yetmişe binlerce kişinin kullanmaya başladığımız uygulamanın ardından teknoloji uzmanları uyarılarda bulundu. FaceApp’in bu kadar yaygın kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, uygulamanın göründüğü kadar masum olmadığını söyledi. Uzmanlara göre FaceApp uygulaması mahremiyet ve gizlilik bakımından kullanıcılar açısından büyük riskler taşıyor. Birkaç yıl öncesinde yine gündemde olan bu uygulama Rus teknoloji şirketi Wireless Lab tarafından geliştirildi. Şirketin geçmişine bakılınca da tartışmalar aldı başını gitti. ABC’ye açıklama yapan teknoloji güvenliği uzmanı David Vaile, söz konusu uygulamanın normalde istenenden çok daha fazla şey istediğini aynı zamanda uygulamanın verileri sonsuza dek saklama hakkına sahip olduğunu dile getirdi. Uygulamaya fotoğrafın yüklenmesinin ardından o verinin nereye gönderildiği konusunda detaylı bir bilgi olmadığına dikkat çeken teknoloji uzmanı, uygulamayı indirmeden önce onaylanan sözleşme ile birlikte şirketin fotoğrafı istediği herkesle paylaşma hakkına sahip olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim