Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Teknoloji uzmanları yaşlandırma uygulaması FaceApp hakkında uyardı: Bilgileriniz çalınabilir

Son Güncelleme:
 Teknoloji uzmanları yaşlandırma uygulaması FaceApp hakkında uyardı: Bilgileriniz çalınabilir

Son günlerde hem Türkiye’de hem de dünya genelinde insanlar kendilerini yaşlandıkları fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Yaşlandırma uygulaması FaceApp ile yapılan fotoğraf akımı her geçen gün daha da yayılıyor. Kendi fotoğraflarını ya da yakınlarının fotoğraflarını bu uygulama ile yaşlandıranlar sosyal medyada ve diğer platformlarda paylaşıyor. Ancak bu konuda uyarılarda bulunan teknoloji uzmanları bu uygulamaların göründüğü kadar masum olmadığını söyledi. Uygulamaların gizlilik ihlalinin olduğunu belirten uzmanlar, güvenlik için FaceApp uygulamasının kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Ünlüler de kullanıyor

Son günlerde sosyal medya üzerinde binlerce kez yaşlandırma uygulaması FaceApp kullanıyor. Herkes kendisinin ya da yakınlarının fotoğraflarını 30 yıl yaşlandırarak paylaşıyor. Adeta bir akım haline dönüşen fotoğrafları ünlü isimler de yapmaya başladı. Uygulanan hem Google Android markette hem de App Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor için milyonlarca kişi bir anda uygulamayı kullanmaya başladı.

Göründüğü gibi masum değil

Yediden yetmişe binlerce kişinin kullanmaya başladığımız uygulamanın ardından teknoloji uzmanları uyarılarda bulundu. FaceApp’in bu kadar yaygın kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar,  uygulamanın göründüğü kadar masum olmadığını söyledi. Uzmanlara göre FaceApp uygulaması mahremiyet ve gizlilik bakımından kullanıcılar açısından büyük riskler taşıyor. Birkaç yıl öncesinde yine gündemde olan bu uygulama Rus teknoloji şirketi Wireless Lab tarafından geliştirildi. Şirketin geçmişine bakılınca da tartışmalar aldı başını gitti. ABC’ye açıklama yapan teknoloji güvenliği uzmanı David Vaile, söz konusu uygulamanın normalde istenenden çok daha fazla şey istediğini aynı zamanda uygulamanın verileri sonsuza dek saklama hakkına sahip olduğunu dile getirdi. Uygulamaya fotoğrafın yüklenmesinin ardından o verinin nereye gönderildiği konusunda detaylı bir bilgi olmadığına dikkat çeken teknoloji uzmanı, uygulamayı indirmeden önce onaylanan sözleşme ile birlikte şirketin fotoğrafı istediği herkesle paylaşma hakkına sahip olduğuna dikkat çekti.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yüz tanıma teknolojisine karşı görünmez hale getiren tişört tasarlandı
13 05 2020 - 20:24
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Yorum Yap