1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tekerlekli Sandalye Nedir? Tekerlekli Sandalye Çeşitleri Nelerdir?
Tekerlekli Sandalye Nedir? Tekerlekli Sandalye Çeşitleri Nelerdir?

Tekerlekli Sandalye Nedir? Tekerlekli Sandalye Çeşitleri Nelerdir?

A+A-

Tekerlekli sandalyeler kişilerin daha kolay hareketlerini sağlamak adına yürüyemeyecek durumdaki insanların hayatlarını kolaylaştırmak için üretilen tıbbi bir cihazdır. Tekerlekli sandalyeler genellikle daha iyi bir duruş sağlamak adına destekleyici oturma ile, tekerlek monte edilmiş bir sandalye görünümüne sahiptir. Tekerlekli sandalyeler manuel, otomatik veya akülü tarzdadır. 1750 senesine İngiliz mucit James Heath tarafından yapılan tekerlekli sandalyeler o günden bugüne kadar büyük değişim göstermiştir. Ünlü isimlerden tekerlekli sandalye kullananlar arasında Stephen Hawking, Frank Gardner, Frank Roosevelt ve hayatının bir döneminde tekerlekli sandalye kullanan Vladimir Lenin de yer almaktadır.

Kendinden hareketli olan sandalyeler büyük arka tekerlekleri döndürmek için ellerini kullanan kişiler tarafından yönlendirilmektedir. Tekerlekli sandalye, tekerleklerden birini döndürmeyerek sağa veya sola çevirebilirler. Bazı kendinden itmeli tekerlekli sandalyeler ise koltuğu hareket ettirmek için öne ve arkaya pompalanan bir kol yardımı ile daha kullanışlı bir hale gelebilirler.

Tekerlekli Sandalye Tipleri

Görevli yardımı gerektiren tekerlekli sandalyeler başka ir kişi tarafından yönlendirilen daha küçük arka tekerlekli sandalyelerden meydana gelir. Bunlar daha kompakttır ve çoğu zaman maliyet olarak daha ucuzdur. Ancak kullanımları daha zor olduğundan pek tercih edilmezler.

Dingil mesafeli sandalyeler de duruş desteklerini koruyarak daha fazla duruşa olanak tanıyan oturma sistemleri olan tekerlek sisteminden ileri gelir.

Elektrikli tekerlekli sandalye, kapalı kullanım, açık hava kullanımı veya her ikisi için de optimize edilmiş, pille ya da şarj yardımı ile çalışan tekerlekli sandalyelerden meydana gelir. Bu koltuklar, şiddetli omurilik lezyonları olan hastalar için geleneksel olmayan teknikler (çene kontrolleri gibi) kullanarak koordine edilebilirlik de dahil olmak üzere daha karmaşık fonksiyonlara sahiptirler. Bu tekerlekli sandalyeler için çarpışmayı önleyici bir sistem bulunur. Bununla birlikte, elektrikli tekerlekli sandalyeler daha maliyetli olarak bilinir.

1990’lı yıllarda, tekerlekli sandalyeye sahip kişilerin bunları kullanmalarına izin vermek için düşük katlı tramvaylar ve otobüsler o zamanda inşa edilmişti. Özellikle 1980’li ve 1990’lı yıllarda meydana gelen çeşitli toplumsal hareketlerden sonra halka açık olanakları tekerlekli sandalyeyle engelli insanlar için daha erişilebilir kılmaya yönelik genel bir görüş yaygın hale gelmiştir.

kaynak: https://goldmedikal.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.