Tek başına şifa dağıtıyor: Zerdeçalın faydaları ve günlük dozu

Zerdeçal yüzyıllardır kullanılan faydalı bir baharattır. Özellikle Çin, Hindistan ve Güney Doğu Asya’da renklendirici madde olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Saymakla bitmeyen faydaları olan zerdeçalın kullanım alanlarını ve besin değerlerini yazımızda bulabilirsiniz…

30.07.2019 - 8:43
30.07.2019 - 11:21
Yorum Yap
7 dk okuma süresi

Zerdeçal, çeşitli geleneksel tıbbi uygulamalarda kullanılan zencefile benzer bir kök baharatıdır. curcumin Zerdeçalda aktif maddelerden biridir ve sarı-turuncu renk verir. Bu iki gıda maddesi, geleneksel olarak, iltihaplanma koşulları, sindirim sorunları ve kanser veya bulaşıcı hastalıklar gibi daha ağır rahatsızlıklarda bile olumlu sonuçlar vermiştir. Tek başına yenen zerdeçal, 100 g başına 350 kaloriye sahiptir, bunların çoğu karbonhidrattır (% 65), az miktarda yağ (% 10) ve% 8 proteindir. Bu baharatı tek başına yemek tavsiye edilmez çoğunlukla zorlayıcı bir tat olabilir ancak bu, Zerdeçal ve Curcumin içeriğinin faydalarını elde etmenin en hızlı yoludur. Bununla birlikte, bir baharat olarak zerdeçal pirinci, süt veya bitki çayları gibi çeşitli yiyeceklere eklenebilir. Aşağıda zerdeçalın faydalarını sıraladık, detaylar için okumaya devam edin…

Potasyum bakımından zengindir

Potasyum metabolizmanın düzenlenmesi için önemlidir; Sodyum ile çalışıldığında, vücudun su tutmasını düzenler. Potasyum kemik sağlığı için de gereklidir. 100 g başına, Zerdeçal 2080 mg, herhangi bir gıda maddesinin en yüksek Potasyum içeriğine sahiptir. Bu, Potasyum için günlük önerilen dozun% 50’sinden fazladır ve bu da kemiklerinizi ve metabolizmanızı sağlıklı tutmak için harika bir yoldur.

Diyet lif içerir

Zerdeçal’nın bolca içerdiği bir diğer besin maddesi diyet lifidir: 100 gr yiyecek başına 22,7 g, Zerdeçal büyük miktarda çözülebilir ve çözünmez elyafa sahiptir. Lifin çeşitli sağlık yararları vardır: kan şekeri kontrolü, sindirim sağlığı ve metabolik düzenleme. 100 g Zerdeçal, kendi başına alınması zor olsa da, ortalama bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu diyet lifinin yaklaşık% 40’ı kadardır, yani yeterince büyük miktarlarda tüketilirse sağlık üzerinde derin etkileri olabileceği anlamına gelir.

Yüksek B6 içeriği

Kendi başına yenildiğinde, 100g Zerdeçal ayrıca bir yetişkinin ihtiyaç duyacağı günlük B6’nın yaklaşık% 150’sini içerir. Bu vitamin azalan Anemi, epileptik nöbet, metabolik bozukluklara yakalanma şansı ile ilişkilidir ve vücuttaki amino asitlerin (ve böylece proteinlerin), karbonhidratların ve lipitlerin uygun yapımında önemli bir rol oynar.

Tam bir demir deposu

Demir, birçok kişinin yetersiz kaldığı önemli bir mineraldir: Demir, kan ve enerji transferinin uygun sağlığı ile ilişkilidir. Demirdeki ciddi eksiklik, çeşitli olumsuz sağlık etkileri dizisine sahip bir durum olan anemiye yol açabilir menopozdan önce kadınlar için veya vejeteryan / vegan olanlar için uygun demir alımı özellikle önemlidir. Zerdeçal, bitki bazlı demir alımı için mükemmel bir seçenek sunar ve Dahls gibi yiyeceklere kolayca dahil edilir, bu da etsiz diyete bağlı olanlar için en sevdiğimiz seçeneklerden biridir. 20 g kurkumin ile demir için RDA’nın% 100’ünü elde edebiliriz, böylece kolay ve etkili bir kaynak yakalamış olursunuz.

Manganez sayesinde yoğun mineral deposu

Demir’e benzer şekilde, manganez, uygun kan sağlığına bağlı esansiyel bir mineraldir: diyet yoluyla yeterince tüketilmemesi, Anemi veya premenstrüel sendromun abartılmasına neden olabilir. Bununla birlikte, Manganez’in en önemli fonksiyonlarından biri kemiklerde uygun mineral yoğunluğunun korunmasıdır bunların eksikliği Osteoporoz ile sonuçlanacaktır: ilerlemiş yaşlanma sırasında genellikle kırılganlık ve kırıklarla ilişkili olan kemiklerin zayıflaması [5]. 30 g kurkumin, Manganez için BKA’nızın% 100’ünü içerecektir.

Çinko bakımından zengin

Çinko, Zerdeçal’ın sağlık üzerindeki son büyük yararıdır ve insan gelişimi ve performansı için en yanlış anlaşılan ve az kullanılan minerallerden biridir. Çinko, vücudun olgunlaşma süreci ve gelişimi ile yakından bağlantılıdır. Çinko eksikliği, çinko alımının artmasıyla en azından kısmen tedavi edilebilen çeşitli kas, egzersiz ve üreme semptomlarıyla ilişkilendirilmiştir. Zerdeçal, Çinko bakımından zengindir, 100g RDA’nın% 40’ını sağlar biz düzenli olarak 100g Zerdeçal (genellikle yüksek düzeyde demir seviyesinin vücutta sahip olabileceği olumsuz etkilerden dolayı), sağlıklı miktarlarda tutarlı bir şekilde takviye edilmesini önermeyiz. Uygun çinko alımını çok daha kolaylaştırabilir.

Anti-inflamatuar fonksiyonlar

Curcumin, bir polifenol olarak, derin anti-enflamatuar etkilere sahiptir. Bu, eklemlerdeki aşırı iltihaplanmanın ciddi sorunlara neden olduğu artrit veya benzer durumlar gibi durumlarda, ağrıyı azaltır. Antiinflamatuar süreçler vücudun kendisini düzenlemesi ve uzun vadeli zararı azaltması için inanılmaz derecede önemlidir.

Kansere karşı savaşır

İlk raporlar, Curcumin’in büyük popülasyonlarda kanser riskini azalttığını gösteriyor. Bilim hala konuyla ilgili kabataslak olsa ve daha fazla araştırma ile bu etkileri daha net hale getirecek olsa da, anti-enflamatuar etkilerin ve diğer özelliklerin karışımının daha spesifik kanserojen ve işlemlerden kaynaklanan genel riskleri azaltması muhtemeldir.

Antioksidan özelliği ile vücudu temizler

Anti-oksidanlar, olumlu sağlığı yaşlılık çağında korumanın büyük bir parçasıdır. Egzersiz yaptığımızda veya başka herhangi bir “stres” uyarıcısına maruz kaldığımızda, hücrelerin oksidasyonu meydana gelir ve hücrelere ve dokulara zarar verir – bu aynı zamanda çeşitli sağlık koşullarıyla da ilişkilendirilmiştir. Kurkumin etkili bir antioksidandır ve bu uzun vadeli olumsuz sağlık etkileri riskini azaltabilir.

Beyin sağlığını korur

Kurkumin ayrıca yaşlandıkça beyin sağlığını ve bilişsel işlevi de olumlu yönde etkileyebilir. İlk araştırmada, ileri yaştaki bireylerde Alzheimer’ın başlangıcını azaltabileceği konusunda bazı öneriler vardır. Buna ek olarak, anti-enflamatuar, antioksidan ve genel olarak “sağlıklı” diyet yiyeceklerinin uygun şekilde alımı Alzheimer hastalığının insanları etkileme biçimiyle ilişkilendirilmiştir.

Arter sağlığını düşünür

Curcumin tüketiminin ayrıca vücudun kolesterol ve trigliseritleri işleme ve kullanma şekli üzerinde bazı olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir . Bunun öncelikle kan dolaşımındaki lipid ve kolesterol konsantrasyonunu ve ayrıca arterlerdeki plak gelişimini etkilediği gösterilmiştir. Bu iki etkinin, özellikle bir araya gelmesi, kalp hastalığı veya hipertansiyon gibi koroner sağlık durumları riski üzerinde büyük etkisi olabilir.

Diyabet riskini ve semptomlarını azaltır

Zerdeçal, yüksek lif içeriği ile birlikte, Curcumin’in diyabetin oluşma şeklini de etkileyebileceği öne sürülmüştür. Diyabet öncesi belirtileri gösterenlerin, Curcumin’e Adiponektin seviyelerinde pozitif değişikliklerle birlikte daha iyi yanıt verdiği görülmüştür. Adiponektin, vücuttaki kan şekeri seviyelerini değiştirebilen ve diyabet öncesi Tip 2 diyabete dönüşme olasılığını azaltabilecek vücuttaki glikoz ve yağ asitlerinin parçalanması ile ilgilidir. Anti-enflamatuar ve anti-oksidatif etkilerin kombinasyonu için söylenecek çok şey var; Zerdeçalda bulunan diyet lifi ve kan lipitleri ve adiponektin üzerindeki çeşitli etkileri. Bu faydalar sadece tip 2 diyabetin başlangıcını gelişimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda temel semptomların bazılarıyla da ilgilenir.

Ağrı kesici özelliği vardır

Curcumin’in sunduğu geleneksel kullanımlardan biri, ağrının önlenmesi ve rahatlatılmasıdır. Bileşik güçlü analjezik etkilere sahiptir ve bu sadece 500mg civarında bir dozda etkiliyken düşük seviyeli takviyenin ayrıca genel ağrılar üzerinde kitlesel olarak azalmış olsa da, bazı olumlu etkileri olabilir. Bu öncelikle osteoartritli bireylerde ağrı ve sertliğin azaltılmasında kullanılmıştır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim