Alexa
Teff Nedir? Nasıl Tüketilir? Teff Tohumu Faydaları Nelerdir?

Teff Nedir? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Teff tohumu tıpkı kinoa gibi farklı şekillerde tüketilebilen ve her şekilde kilo vermeden kan şekerini düzenlemeye birçok fayda sağlayan özel bir bitkidir. Teff tohumu nedir, nasıl tüketilir, faydaları nelerdir konusu yazımızın devamında..

Yazar :

11 Ağustos 2018 3 dk okuma süresi

Son seneler içerisinde ünlü yıldızlar tarafından aynı kinoa gibi beslenme programları içerisine dahil edilerek ünlenen teff, birçok farklı türü ve faydası bulunan özel bir besindir. Sizler için bu bitkinin detaylarını ortaya koyduğumuz yazımızı aşağıdan okuyabilirsiniz.

teff tohumu

Teff Nedir?

Uluslar arası adını khakshir ya da taf olarak görebileceğiniz teff, kökenini Afrika’dan alan bitkilerdendir. Etiyopya’nın kuzeyinde ortaya çıkan ve sene içinde sadece  bir kere hasadı yapılabildiği için oldukça değerli olan bu bitki, kırmızı, beyaz ve kahverengi olmak üzere üç türe ayrılmaktadır.

Çalışmalar dünyada şimdiye kadar bulunan en ufak tahıl tanesinin teff bitkisi olduğunu gösterirken, bu besinin lezzetinin türünden türüne değişiklik gösterdiğini eklemek gereklidir. Dokunulduğu takdirde ele yumuşak bir his veren bu bitkinin örnek vermek gerekirse, beyaz renkte olanının tadı kestaneye benzetilirken kırmızı olanı fındığı andırmaktadır. Dünya üzerinde Kanada, Avustralya, Mısır gibi birçok ülkenin üretmesiyle yaygınlaşan teffin faydaları insanları cezp etmektedir.

Teff Nasıl Tüketilir?

Teff tohumu nasıl kullanılır sorusunu konuyla ilgili en çok merak edilenlerdendir. Pek çok farklı şekilde kullanılabilen bu tohumun unundan ekmek yapmak karşımıza en sık çıkan tüketim şeklidir. Buna ek olarak teff tohumu faydaları ile salata ya da yemeklerin içinde de yer alabilmektedir.

teff tohumu

Kinoaya benzetilen bu bitkinin tüketilebilmesi için farklı damak tatlarına uygun tarif çeşitleri mevcuttur. Pişirme şekli ve süresi bakımından kinoaya benzetilmekte olup, kinoayı hali hazırda tüketenler için teff tohumu tüketmek de daha kolay olacaktır. Kahvaltı için teff unundan krep hazırlamak gibi farklı fikirler denenebilir.

Teff tohumu çayı bir diğer tüketim yolunu oluştururken, teff tohumlarını öğüterek elde edilen un, gluten içermemesi, protein bakımından zengin olması gibi özellikleriyle bitkinin tüm faydalarını tatlı tariflerine de aktarmamızı sağlayabilir.

Teff Faydaları Nelerdir?

Benzeri olan kinoa gibi birçok fayda sağlayan teff bitkisi tohumu, demir ve lif bakımından zenginliğiyle dikkat çeker. Kalsiyum, aminoasit ve protein bakımından zengin içeriğe sahip olan bu yiyecek, vejetaryenler için de kullanıma uygundur.

İçeriğindeki kalsiyum oranı sayesinde diş ve kemik gelişimine fayda sağlayan bitkinin saçlar için de kullanıldığı görülmektedir. Kansızlık rahatsızlığı olanlar düzenli teff kullanımı halinde bu sorununa veda edebilmektedir.

teff tohumu

En önemli faydası kilo vermek üzerine olan teff, diyet yapanların da favorilerindendir. Yağ yakımını ve metabolik faaliyetleri hızlandırarak kan şekerini ve vücudun yağ oranını düzenleyen teff tarifleri diyetleri daha faydalı ve lezzetli kılabilir.

Glutensiz oluşuyla kan şekerini düzenlemesinin yanında kansere karşı koruyucu etkisini de gösterebilen teff bitkisi, içeriğinde yoğun mineral ve vitaminlere sahip olmasıyla bağışıklık sistemini desteklemektedir. Sodyum içeriğinin düşük olması sayesinde tansiyon hastalarının da kullanımına uygun olduğunu eklemekte fayda vardır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"