Tedavi edici özelliği bulunan Ballıca Mağarası’nı bayramda 9 bin 624 kişinin ziyaret ettiği kaydedildi

Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunan doğa harikası Ballıca Mağarası Kurban Bayramı tatilinde yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Ballıca Mağarası, Kurban Bayramı tatilinde beklenenin çok daha üstünde bir ziyaretçi akınına uğradı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Tokat Şube Müdürü İhsan İkinci, Ballıca Mağarası'nı 4 günlük bayram tatilinde, tatil süresinin az olmasına rağmen toplamda 9 bin 624 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini belirtti.

15.08.2019 - 15:25
15.08.2019 - 17:06
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Keşfedilmemiş bölümleriyle gizemini koruyan Ballıca Mağarası’nı yurt içinden de çok sayıda vatandaş ziyaret ediyor. Mağara, il merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde, 1085 rakımlı bir tepede bulunuyor. Ortalama hava sıcaklığının 18 derece, nem oranının da %54 civarlarında seyrettiği mağara, milyonlarca yılda sarkıt ve dikitler ile oluşmuş olmasıyla epey bir ilgi çekiyor.

Tedavi edici özelliği de bulunuyor

Mağara’nın işletmecisi olan Necmettin Bahçeci, normal günlerde ortalama 500-600 kişinin ziyaret ettiği mağaranın, bayram nedeniyle bir günde 3 bin 500’ü geçik bir ziyaretçi akınına uğradığını belirtti. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesindeki doğa harikası Ballıca Mağarasına gerçekleşen ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. Bahçeci, mağaranın tedavi edici özelliğinin de olduğunu belirterek ziyaretçiler arasında astım, bronşit, ve KOAH rahatsızlığı bulunanların da sıklıkla olduğunu vurguladı.

İstanbul’dan bayram tatili için memleketini ziyarete gelen İsa Kalp, “Her geldiğimde Ballıca Mağarası’nın ziyaret ediyorum. Mağaranın her geçen gün geliştiğini fark ediyorum. Bayram yoğunluğu var. Buda bizleri memleketimiz olarak mutlu ediyor” dedi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim