TBMM Başkanı Mustafa Şentop Açıkladı: Türkiye S-400 Hava Savunma Sistemleri Konusunda Kararını Verdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop yaptığı açıklamada Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminde ilk partinin Temmuz ayı içerisinde teslim edileceğini duyurdu.

03.07.2019 - 17:58
04.07.2019 - 11:11
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Moskova’da bulunan Türk gazetecilerle bir araya geldi. Türkiye’nin Rusya’dan aldığı ve ABD ile Türkiye arasında krize neden olan S-400 Hava savunma sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Şentop, bu konuda kararın verildiğini ve Temmuz ayında ilk partinin teslim edileceğini söyledi. Türkiye’nin satın aldığı hava savunma sistemleri konusunda başta ABD olmak üzere NATO üzerinden bir uluslararası baskı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Şentop, yapılan bu baskıya haklı olmasam yeni bulmadıklarını çünkü NATO üyesi ülkeler arasında S-300 sahibi olanları olduğunu fakat bu ülkelere itiraz edilmediğini dile getirdi.

Gizli Saklı Yapılmadı

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı hava savunma sistemlerinin gizli saklı olmadığını dünyanın gözü önünde devam eden bir olay olduğunu belirten Şentop, Türkiye’ye hiç kimsenin bu savunma sistemlerine almaması konusunda baskı yapmaya hakkı olmadığını vurguladı. Hiç kimsenin “Türkiye’ye senin savunmaya ihtiyacın yok” diyemeyeceğini belirten Şentop, Türkiye’nin diğer ülkeler gibi kendini savunmak için bütün savunma sistemleri ile ilgili istediğini alabilme imkânına sahip olduğunu söyledi. ABD’li bazı siyasetçilerin Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’ü ABD’den alınacak F-35 savaş uçağı ile ilişkilendirdiğini belirten Şentop, projeden Türkiye’nin çıkarılması halinde uluslararası anlaşmaların hiçbir öneminin kalmayacağını dile getirdi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim