Haber

Gerçek Taze Kaşar Peyniri Nasıl Anlaşılır?

Taze kaşar peyniri, günlük olarak tüketilen en önemli süt ve süt ürünlerinden biridir. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, peynir üretimindeki çeşitlilikte de artış görülmektedir. Bu artışla birlikte,  birçok marka da piyasada yer edinmeye çalışmakta. Bazı firmalar, ürünleri daha ucuz üretmek için sağlıksız yollara başvuruyor. Bu durumda kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemekte. Bu yazımızda, gerçek taze kaşarın nasıl seçilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Taze kaşar peyniri nedir?

Taze kaşar peyniri, pastörize edilen sütün, peynir mayası formunda kullanılması ile üretilir. Sarımsı renge sahip bu peynir, orta sertliktedir. Üretim aşamasında yapılan işlem farkından ötürü 2 adet çeşidi vardır. Peynir üretildikten hemen sonra satışa sunulursa “taze kaşar” olarak adlandırılır. Ancak üretim aşaması tamamlandıktan sonra, ortalama 4 ay özel bir ortamda bekletilirse “olgunlaştırılmış kaşar” olarak adlandırılır.  Taze kaşar, diğer peynir çeşitlerine göre, aroma açısından daha zayıftır.

Ürünün üretim aşaması maliyetlidir. Bu sebeple, piyasada tutunmak isteyen bazı firmalar, taze kaşarın içerisine sağlığı tehdit edici maddeler koyabiliyor. Bu yüzden taze kaşar peyniri seçimine dikkat edilmelidir.

Taze kaşar peyniri nasıl yapılır?

Üretim aşaması maliyetlidir. Kaşar peyniri süt ürünü kategorisi içerisinde yer aldığı için ana malzemesi sütün, yüksek kalite olması gerekmektedir. Süt sağıldıktan sonra, mutlaka kontrol edilmelidir. Sonrasında filtrelerde temizlenen süt, standardize edilir. Standardize işlemi tamamlanan süt, bir dizi işlemden geçirilir. Bu homojenizasyon adlı işlem de, fazla yağlar alınır.  Süt, yüksek ısıda kaynatılır. Sonrasında mayalanmaya bırakılır. Pıhtı elde edildiğinde, peynir altı suyu üretimi için, pıhtı bir bezde bekletilir. Suyundan ayrıldıktan sonra, preslenerek fermantasyon işlemine alınır. Sarartma işleminin gerçekleşmesi için, özel odalarda 1 gün bekletilir.

Kaşar seçmenin ipuçları nelerdir?

Taze kaşar peyniri, kalsiyum ve vitamin oranı açısından zengin bir gıdadır. Ancak, maliyeti her geçen gün arttığı için, piyasada sahteleri de bulunuyor. Bu yüzden kaşar peyniri alırken, güvenilir yerden almak gerekiyor. Peynirin, gerçek olup olmadığı bireysel olarak kontrol edilebilmekte. Kaşarın gerçek olup olmadığını anlamak için, taze kaşarı çakmakla yakmayı deneyebilirsiniz. Kaşarda yanma gerçekleşirse, o zaman kaşar yerine başka bir şey tüketiyorsunuz demektedir. Ayrıca, kaşarın gerçek olup olmadığı, tadından ve kokusundan da kontrol edilebilmektedir. Sahte kaşar yapımında, ucuz ürünler ve margarin gibi zararlı yağlar kullanılmaktadır. Bu da kişinin sağlığını ciddi ölçüde tehdit eder. Kaşar peyniri koyu renkli ve çok yumuşaksa, dikkat edilmesi gerekiyor.  Gerçek taze kaşar peyniri seçiminde  dikkat edilmesi gereken önemli adımlar vardır. Bunlar;

Yapım aşamasında, peynir değil, süt kullanılmaktadır.

Açık sarımsı bir rengi vardır.

Orta sert bir kıvamı vardır.

Çok aromalı bir peynir değildir.

Peynirde süt aroması hakimdir.

Kesildiği zaman bıçağa yapışmaz.

Kesinlikle alev almaz.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]
  • www.yasemin.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu