1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Tatlı Patatesin 10 Faydası
Tatlı Patatesin 10 Faydası

Tatlı Patatesin 10 Faydası

A+A-

Tatlı patates olarak bilinen kırmızı patates, düzenli tüketmek için sadece mükemmel bir besin maddesi değil, aynı zamanda oldukça doyurucudur. Bu derin turuncu sebze, geleneksel, beyaz veya sarı patatesten çok daha fazla fayda sağlayan bir beslenme merkezidir.

Tatlı patatesin ilk 10 yararını ayrıntılı inceleyelim.

B6 Vitamini Yüksek

Tatlı Patatesin 10 Faydası

B6 Vitamini, vücudunuzun doğal olarak üretilen ve sindirim problemleri riskini ve bazı kalp hastalıkları riskini artıran bir kimyasal olan homosistein seviyesini azaltmasına yardımcı olur.

Büyük bir C Vitamini Kaynağı

Tatlı Patatesin 10 Faydası

Hepimiz C vitamininin temel değerlerini biliyoruz. Soğuk algınlığı ve kızarıklığın giderilmesine yardımcı oluyor ayrıca diş ve kemik oluşumu, kan hücresi oluşumu ve kollajen üretiminde de büyük rol oynuyor. Kollajen, bedeninizin elastikiyetini ve gençliğini korumanıza yardımcı olur ve vücudunuzu stresi daha iyi yönetmesini sağlar ayrıca bazı kanserlerle bağlantısı olduğu söylenen toksinlere karşı korumada rol oynar.

İyi D Vitamini Kaynağı

Tatlı Patatesin 10 Faydası

D vitamini sadece bir vitaminden daha fazlasıdır, vücudunuzun sadece güneş ışığını alarak ürettiği doğal olarak oluşan bir hormondur. Bu nedenle, özellikle kışın, etrafta faydalanacak doğrudan güneş ışığı olmadığında iyi bir C vitamini kaynağına sahip olmamız gerekir. D vitamini bağışıklık sisteminizin korunmasında kritik öneme sahiptir, ancak aynı zamanda ruh halinizin korunmasında, enerji seviyelerinizde, sağlıklı kemiklerin gelişmesinde, güçlü bir kalp ve çok daha fazlasında rol oynar.

İyi Demir Kaynağı

Tatlı Patatesin 10 Faydası

Demir, enerji seviyelerinizin korunmasının yanı sıra, beyaz kan hücrelerinin üretiminde, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması, strese karşı yeterli direnç ve tüm proteinlerin uygun şekilde metabolize edilmesi üzerinde büyük bir rol oynar.

Magnezyum Açısından Yüksek

Tatlı Patatesin 10 Faydası

Magnezyum, anti-stres ve gevşeme minerali olarak bilinir, ancak magnezyum kemiklerinize, kalbe, kanınıza, atarlarınıza, sinir fonksiyonlarınıza ve kaslarınıza da faydalıdır. Bu önemli bir mineral olsa da, istatistikler nüfusun yüzde 80'inden fazlasının magnezyum eksikliği olduğunu göstermektedir.

Lif İçeriği Yüksek

Tatlı Patatesin 10 Faydası

Tatlı patates, diğer patates türleriyle karşılaştırıldığında en fazla lifi içerir. Uzmanlar, lif seviyelerinin tatlı patateslerde iki katına çıktığını söylüyor. Bu nişastalı sebzenin yüksek elyafı tatlı patatesleri düşük gI değerinde mükemmel bir gıda yapar.

A Vitamini İçerir

Tatlı Patatesin 10 Faydası

A Vitamini veya Beta Karoten de bilindiği gibi çok önemli bir antioksidandır . A vitamininin her türlü kansere karşı mücadelede en faydalı olduğu söylenir ve insanda bilinen en güçlü antioksidandır. Kanser önleyici faydaları ile A vitamini ayrıca, zarar görmüş hücreleri onararak ve yeni hücreleri hasardan koruyarak cildinizi güneşten kaynaklanan UV hasarlarından korumaya yardımcı olur. Orta büyüklükte bir tatlı patateste A vitamini, ortalama bir kişinin BKA'sında (Önerilen Günlük Ödeneği) gerekenden çok daha fazladır.

Anti-İnflamatuar Özellikler Sunar

Tatlı Patatesin 10 Faydası

Tatlı patates yukarıdaki vitaminleri ve mineralleri içerdiğinden, büyük anti-enflamatuar özelliklere sahip harika bir besindir. Araştırmalar, tatlı patatesteki anti-enflamatuar özelliklerin, sinir dokunuzdan beyin dokunuza kadar içten ve dıştan vücudunuza fayda sağladığını göstermiştir.

Artrit için Faydalı

Tatlı Patatesin 10 Faydası

Artrit bir tür enflamasyon olduğundan, tatlı patatesteki anti-enflamatuar özellikler, artritin tedavisine yardımcı olur. Ancak, cephanede beta-kriptoksantin adı verilen ve kronik enflamasyonun önlenmesinde önemli bir rol oynadığı söylenen gizli bir silah var. Çalışmaların çoğu, tatlı patateslerden elde edilen beta-kriptoksantinin, romatoid artrit riskini yüzde 50'ye kadar azaltabildiğini göstermektedir.

Mideyi Rahatlatır

Tatlı Patatesin 10 Faydası

Tatlı patates ayrıca midenin yatıştırılmasında ve mide ülserlerinin önlenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu yarar, yukarıda belirtilen vitamin ve minerallerin karışımı, potasyum ve kalsiyum gibi diğerleriyle birlikte sağlanmıştır. Nişastalı sebzenin yüksek lif içeriği ayrıca asitlik ve kabızlık problemlerinde yardımcı olur. Tatlı patatesler ayrıca, ülserlerin neden olduğu iltihabı hafifleterek, ülseri olan hastalara da yardımcı olur.

Sağlık açısından fayda sağlayan birçok yiyecek olsa da, tatlı patates kadar fayda sağlayan pek çok yiyecek bulunmamakta, tatlı patatesin faydaları onu herkesin evinde olması ve tüketmesi gereken yiyecek haline getirmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.