Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Tatilde Alınan Fazla Kiloları Geri Vermenin Yolları

Son Güncelleme:
 Tatilde Alınan Fazla Kiloları Geri Vermenin Yolları

Tatil, bayram gibi dönemlerin ardı ardına geldiği yaz sezonunda elbette birçoğumuz için beslenme düzeninin ucunu kaçırmak ve fazla kilolara merhaba demek işten bile değil. Ancak tatilde alınan kilolar sonrasında daha da ilerleyebilir ve ciddi kilo problemlerine dönüşebilir. Tatilde alınan kiloları verme yolları hakkındaki bilgilere aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

tatilde alınan kilolar

Egzersiz Yapmanın Önemi

Masa başı işlerde çalışsak dahi gün içinde aktivitelerimizi düzenleyerek hayatımıza egzersizi katmak mümkün olabiliyor. Sandalyede oturarak basit germe hareketleri yapabilir, asansör yerine merdiven kullanımına özen gösterebilir, gün içinde birkaç kere masadan kalkıp küçük yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu denli küçük hareketler bile yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş programa eklendiği takdirde fazla kiloları vermek için faydalı olabilmektedir.

İçecekler Konusunda Dikkat

Gün içerisinde alkollü ya alkolsüz pek çok içeceğin tehdidi altındayız. Alkolü keserek vücudun dinlenmesine izin vermeli, gazlı içeceklere tamamen veda ederek şeker ve asidin zararlarından korunmalıyız. Bunun yerine gün içerisinde bir adet maden suyu ve iki kere yeşil çay içmeli, elbette su tüketimini artırmaya özen göstermeliyiz.

Baharat Seçimi

Baharatların kattığı aroma sayesinde olduğu gibi bazı enzimleri tetikleyerek de kilo vermeyi sağlayan besinler arasında yer aldığını biliyoruz. Ancak tatil sonrası yenen ağır yemeklerin etkileri henüz geçmemişken mideyi baharatlarla yormak oldukça kötü bir fikir olabilmektedir. Ödem uzaklaştırma ve yağ yakma gibi etkileriyle bilinmesine ek olarak mide dostu da olan baharatlar arasından tercih yapabiliriz. Sık tüketilmesi gereken bu baharatlara zerdeçal, tarçın, kırmızı biber ve biberiye örnek verilebilir.

Mide Sağlığı

Hayvansal yağ içeren ürünlerin yalnızca beyaz ya da kırmızı et değil, süt ve süt ürünleri de olduğunu ve bu besin gruplarının her ne kadar faydalı olsa da mide için yorucu olabildiğini unutmamalısınız. Bir süreliğine tamamen protein kaynaklarını kesmeden beslenmenizde sebze ve meyve ağırlıklı bir program izlemek arınmanız için çok daha faydalı olacaktır.

tatilde alınan kilolar

Abur Cubura Son

İşlenmiş sanayi ürünleri içerisinde bulunan rafine yağ ve şekerin nelere yol açabildiğini hepimiz biliyoruz. Fazla kiloları vermek için bu ürünleri yalnızca sanıldığı gibi gece değil, tüm gün tüketmekten kaçınmak gerekiyor. Bunun yerine kuruyemiş gibi çok daha faydalı ara öğünler ve atıştırmalıklar bulunabilir.

Ilık Su Tüketmek

Gün içinde su tüketmeyi adeta bir alışkanlık haline getirmek gerektiğinden sıklıkla bahsedildiğini görmekteyiz. Ancak bu alışkanlığa dair önemli bir detayı unutuyoruz. Mide sağlığını koruyarak metabolizmayı hızlandırmak adına ılık su tüketmeye ve bu içine haftada birkaç kez salatalık ya da limon gibi faydalı yiyecekler ekleyerek tüketmeye özen göstermek gerekiyor.

Uyku Rutini

Şüphesiz ki uyku düzeni ve kalitesi metabolizma hızını artırmanın yolları içerisinde altın değerine sahiptir. Bu nedenle tatil ve bayram dönüşlerinde yapılması gereken işlerin birikmesini bahane ederek uykusuz kalmak ya da tatil içerisinde bozulan uyku düzenini düzeltmek için yeterince özen göstermemek gibi hatalara düşmemek gereklidir.

Hamama Gitmek

Tatil boyunca bolca yüzmüş ve yeterince spor yaptığınızı düşünmüş olabilirsiniz. Ancak daha etkili bir şekilde ter yoluyla toksik maddeleri uzaklaştırmak ve cildin gözeneklerini açarak canlanmasını, dolaşımın artmasını ve böylece dolaylı da olsa metabolizmanın canlanmasını sağlamak için hamam ya da saunaya gitmeyi değerlendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıklarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Gür kaşlara sahip olmanın 10 doğal yolu
17 09 2020 - 18:40
Zeytinyağının saça faydaları! Zeytinyağı saça nasıl uygulanır?
17 09 2020 - 11:58
Adet ağrısına ne iyi gelir? Adet ağrılarını geçiren şifalı bitkiler
16 09 2020 - 11:09
Saç sağlığı için etkili ev yapımı kür tarifleri
15 09 2020 - 20:25
Genç ve sağlıklı ellere kavuşmak için ne yapmalı? Pratik el maskesi tarifi
14 09 2020 - 17:18
Evde nemlendiricili cilt maskesi nasıl yapılır? 
4 04 2020 - 16:30
Yorum Yap