Tatilde Alınan Fazla Kiloları Geri Vermenin Yolları

NAVİGASYONEgzersiz Yapmanın Önemiİçecekler Konusunda DikkatBaharat SeçimiMide SağlığıAbur Cubura SonIlık Su TüketmekUyku RutiniHamama Gitmek Tatil, bayram gibi dönemlerin ardı ardına geldiği yaz sezonunda elbette birçoğumuz için beslenme düzeninin ucunu kaçırmak ve fazla kilolara merhaba demek işten bile değil. Ancak tatilde alınan kilolar sonrasında daha da ilerleyebilir ve ciddi kilo problemlerine dönüşebilir. Tatilde alınan kiloları verme yolları […]

01.09.2018 - 12:12
01.09.2018 - 12:12
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Tatil, bayram gibi dönemlerin ardı ardına geldiği yaz sezonunda elbette birçoğumuz için beslenme düzeninin ucunu kaçırmak ve fazla kilolara merhaba demek işten bile değil. Ancak tatilde alınan kilolar sonrasında daha da ilerleyebilir ve ciddi kilo problemlerine dönüşebilir. Tatilde alınan kiloları verme yolları hakkındaki bilgilere aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

tatilde alınan kilolar

Egzersiz Yapmanın Önemi

Masa başı işlerde çalışsak dahi gün içinde aktivitelerimizi düzenleyerek hayatımıza egzersizi katmak mümkün olabiliyor. Sandalyede oturarak basit germe hareketleri yapabilir, asansör yerine merdiven kullanımına özen gösterebilir, gün içinde birkaç kere masadan kalkıp küçük yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu denli küçük hareketler bile yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş programa eklendiği takdirdefazla kiloları vermekiçin faydalı olabilmektedir.

İçecekler Konusunda Dikkat

Gün içerisinde alkollü ya alkolsüz pek çok içeceğin tehdidi altındayız. Alkolü keserek vücudun dinlenmesine izin vermeli, gazlı içeceklere tamamen veda ederek şeker ve asidin zararlarından korunmalıyız. Bunun yerine gün içerisinde bir adet maden suyu ve iki kere yeşil çay içmeli, elbette su tüketimini artırmaya özen göstermeliyiz.

Baharat Seçimi

Baharatların kattığı aroma sayesinde olduğu gibi bazı enzimleri tetikleyerek dekilo vermeyi sağlayan besinlerarasında yer aldığını biliyoruz. Ancak tatil sonrası yenen ağır yemeklerin etkileri henüz geçmemişken mideyi baharatlarla yormak oldukça kötü bir fikir olabilmektedir. Ödem uzaklaştırma ve yağ yakma gibi etkileriyle bilinmesine ek olarak mide dostu da olan baharatlar arasından tercih yapabiliriz. Sık tüketilmesi gereken bu baharatlara zerdeçal, tarçın, kırmızı biber ve biberiye örnek verilebilir.

Mide Sağlığı

Hayvansal yağ içeren ürünlerin yalnızca beyaz ya da kırmızı et değil, süt ve süt ürünleri de olduğunu ve bu besin gruplarının her ne kadar faydalı olsa da mide için yorucu olabildiğini unutmamalısınız. Bir süreliğine tamamen protein kaynaklarını kesmeden beslenmenizde sebze ve meyve ağırlıklı bir program izlemek arınmanız için çok daha faydalı olacaktır.

tatilde alınan kilolar

Abur Cubura Son

İşlenmiş sanayi ürünleri içerisinde bulunan rafine yağ ve şekerin nelere yol açabildiğini hepimiz biliyoruz.Fazla kiloları vermekiçin bu ürünleri yalnızca sanıldığı gibi gece değil, tüm gün tüketmekten kaçınmak gerekiyor. Bunun yerine kuruyemiş gibi çok daha faydalı ara öğünler ve atıştırmalıklar bulunabilir.

Ilık Su Tüketmek

Gün içinde su tüketmeyi adeta bir alışkanlık haline getirmek gerektiğinden sıklıkla bahsedildiğini görmekteyiz. Ancak bu alışkanlığa dair önemli bir detayı unutuyoruz. Mide sağlığını koruyarak metabolizmayı hızlandırmak adına ılık su tüketmeye ve bu içine haftada birkaç kez salatalık ya da limon gibi faydalı yiyecekler ekleyerek tüketmeye özen göstermek gerekiyor.

Uyku Rutini

Şüphesiz ki uyku düzeni ve kalitesi metabolizma hızını artırmanın yolları içerisinde altın değerine sahiptir. Bu nedenle tatil ve bayram dönüşlerinde yapılması gereken işlerin birikmesini bahane ederek uykusuz kalmak ya da tatil içerisinde bozulan uyku düzenini düzeltmek için yeterince özen göstermemek gibi hatalara düşmemek gereklidir.

Hamama Gitmek

Tatil boyunca bolca yüzmüş ve yeterince spor yaptığınızı düşünmüş olabilirsiniz. Ancak daha etkili bir şekilde ter yoluyla toksik maddeleri uzaklaştırmak ve cildin gözeneklerini açarak canlanmasını, dolaşımın artmasını ve böylece dolaylı da olsa metabolizmanın canlanmasını sağlamak için hamam ya da saunaya gitmeyi değerlendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıklarımız:

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim