Haber

Tatil Valizi Hazırlamanın Püf Noktaları

Tatil hazırlığı içerisindeyken bavul hazırlama telaşını ne kadar doğru yönetirseniz, yanınıza o kadar doğru ve bir o kadar az eşya almış olursunuz. Bavul hazırlarken bu hazırlığı kolay ve keyifli hale getirecek belli başlı noktalar bulunmaktadır.

Tatil valizinizi hazırlarken unutmamanız gereken şeyler

 1. Bir liste yapmayı unutmayın. Kulağa her ne kadar sıkıcı gelse de hazırlayacağınız liste sizin için büyük kolaylık, zaman tasarrufu ve gereksiz olan eşyalarınızın belli olmasını sağlayacaktır. Liste yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şey ise tatil yerinizde kaç gün kalacağınızı belirlemek ve ona uygun bir liste yapmanız olacaktır.
 2.  Giysilerinizi tatil yerinize uygun seçin. Örneğin tekne gezisi için ince ve rahat kıyafetler seçerken kamp tatiliniz için hem ince hem de kalın giysiler seçmeye özen gösterin. Bunların yanında birbirleriyle uyumlu ya da daha önceden kombin yaptığınız giysilerinizi planlı bir şekilde koymak size büyük yardımcı olacaktır.
 3. İlk yardım çantanızı mutlaka yanınıza alın. Kaç kişi olduğunuz, tatil yeriniz ya da yaş grubunuz hiç önemli değil. Yanınızda küçük bir ilk yardım kitinin bulunması, karşınıza çıkabilecek kötü sürprizlerden en az hasarla kurtulmanızı sağlayacaktır. Astım ilacı, alerji ilacı gibi düzenli kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka yanınızda bulunmalı.
 4. Eğer uçakla yolculuk yapacaksanız, yanınıza alacağınız eşyaların limitini bilin. Örneğin Avrupa yolculuklarında el çantasında maksimum 100 ml sıvı taşıyabileceğinizi veya çoğu uçak şirketinin 30 kilogram valiz ağırlığı sınırı olduğunu bilin ve eşyalarınızı ona göre ayarlayın.

Tatil Valizi Hazırlamanın Püf Noktaları

Valiz yerleştirmenin püf noktaları

 • Ayakkabı ve kitap ve benzeri ağır ürünleri daima valizinizin en altına yerleştirin. Ayakkabılarınızı, ayakkabı kabına ya da poşete koyun. Böylelikle kıyafetleriniz kırışmaz, kirlenmez ve valizi daha verimli kullanabilirsiniz
 • Sonrasında pijamanız, iç çamaşırınız, kazaklarınız veya tişörtleriniz gibi yumuşak dokulu eşyalarınızı yerleştirin. Bunların arasında kırışmayacağını düşündüğünüz kıyafetleri rulo halinde yerleştirebilirsiniz. Böylelikle yerden tasarruf etmiş olursunuz.
 • Ardından sıra pantolon ve eteklerde. Bu tür kıyafetlerinizi valizin içerisinde katlarsanız yerleştirmeniz ve sığdırmanız kolaylaşacaktır. Sonrasında ise eğer ceket koyacaksanız bir askı ile sabitleştirip yerleştirebilirsiniz.
 • Bu adımları uyguladıktan sonra valizinizde boş kalan alanlara çorap ve benzeri küçük eşyalarınızı yerleştirerek kalan boşlukları en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.
 • Eğer valizinize narin kumaşa sahip giysiler koymak isterseniz ince plastik bir poşeti kullanın. Böylece kumaşa zarar gelmez.

Tatil Valizi Hazırlamanın Püf Noktaları

Valiz hazırlarken yanınıza almamanız gerek eşyalar

 1.  Saç yapım aletlerinizi getirmeyin. Yanınızda saç maşasını ya da saç düzleştiricisini getirmek yapılan ortak bir yanlıştır. Özellikle çıkacağınız kısa tatillerde yanınızda bu tür eşyaları bulundurmayın.
 2. Yanınızda olabildiğince az sayıda değerli eşya bulundurun. Gittiğiniz yerde ya da ulaşım hattınızda bulunduğunuz ortamlar yüzde yüz güvenli olmayabilir. Bu eşyaların her zaman kaybolma ve çalınma riski vardır. Bunun yanı sıra değerli eşyalar, havaalanındaki güvenlik kontrolünde işinizin uzamasına ve bu nedenle de zaman kaybına sebep olur.
 3. Banyo gereçleri. Bu tür eşyaları her yerden satın alabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Özellikle otele gidiyorsanız orada zaten gerekli malzemeleri verecekleri için eğer kişiye özel bir ürün kullanmıyorsanız yanınızda getirip valizinizi boşuna doldurmanıza gerek yoktur.
 4. Fazladan ayakkabı getirmeyin. Yapacağınız standart uzunluktaki bir tatilde 2 çift ayakkabıdan fazlasına gerek yoktur. Bunu göz önüne almayı unutmayın.

Tüm bunlar tamamsa geriye tek bir şey kalır. İyi tatiller!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu