Tarımda Yerli Üretim İçin “Ata Tohumları” Fide Oldu Toprakla Buluştu

Türkiye milli üretim ile gücüne güç katmak için yeni atılımlar yapmaya devam ediyor. Pek çok alanda yapılan millileşme süreci tarımda da etkin olarak uygulanmaya devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman il Müdürlüğü tarafından “Yerel Tohumların Korunması ve Çoğaltılması” için çalışma yapıldı. Tarım il müdürlüğüne bağlı ekipler köyleri tarayarak yerel isimleri Guldar domatesi, […]

19.06.2019 - 14:24
19.06.2019 - 22:49
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Türkiye milli üretim ile gücüne güç katmak için yeni atılımlar yapmaya devam ediyor. Pek çok alanda yapılan millileşme süreci tarımda da etkin olarak uygulanmaya devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman il Müdürlüğü tarafından “Yerel Tohumların Korunması ve Çoğaltılması” için çalışma yapıldı. Tarım il müdürlüğüne bağlı ekipler köyleri tarayarak yerel isimleri Guldar domatesi, kadran salatalığı , dodan biberi ve az fasulyesi olarak bilinen ürünlerin tohumlarını aldı.

Ata Tohumları Fide Haline Getirildi

Ekipler tarafından köylerden alınan yerel ata tohumları yapılan çalışmalar neticesinde fide haline geldi ve müdürlüğün bahçesine hazırlanan özel uygulama alanına dikildi. Fidelerin ürün vermesi ile birlikte tekrar tohumlarının alınacağı ve bir kısmının yeniden çoğaltılması için muhafaza edileceği, geri kalanların ise üretim için çiftçilere dağıtılacağı bildirildi.

Yapılan çalışma ile ilgili bilgi vermek amacıyla açıklamalar da bulunan Tarım ve Orman Müdürlüğü il Müdürü Burhan Bayadır, “İl müdürlüğümüzün özgün projelerinden olan yerel tohumların korunması ve çoğaltılması projesi 2018 yılında köylerimizde yeterli miktarda bulunan yerel ata tohumlarımızın toplanması ile başladı. Projenin amaçları hakkında da bilgiler veren Bahadır, bu yerel ata tohumlarımızı il müdürlüğümüzce korunması ve çoğaltılarak çiftçilerimize tekrar dağıtılması ile devamlılığın sağlanmasıdır” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim