Alexa
Tarih
Mısır Piramitlerinin Çözülemeyen Gizemleri

Mısır piramitleri tarihin en gizemli konularından biri olmakla birlikte gerek yapımı gerek çevresinde yaşanan ilginç olaylara sahne olmasıyla büyük bir soru işaretidir. Çözülemeyen sırlarıyla Mısır piramitleri isimleri ve özellikleri konusu yazımızın devamında..

Okunma Süresi : 4 Dakika
Tarihe Adını Yazdıran En Büyük Osmanlı Sultanları

Güzellikleri ve zekaları nedeniyle hareme seçilen Osmanlı sultanları yalnızca eş ve anne olmakla kalmamış, devlet yönetiminde de büyük söz sahibi olmuştur. Pek çok Osmanlı sultanı entrikalarla dolu yaşamıyla tanınmaktadır. En ünlü Osmanlı sultanları konusu yazımızın devamında..

Okunma Süresi : 3 Dakika
Lâle Devri Ne Zamandır? Lale Devri’nde Yapılan Yenilikler Nelerdir? Başlangıcı ve Bitişi

Zevkin ve sanatın ön planda olduğu bir devir olarak bilinen Lale Devri yaşanılan barış ortamı ve yenilikler sayesinde sanılanın aksine gelişme kazanılan bir dönemdir. Lale Devri ne zaman olmuştur, özellikleri, bitişi ve Patrona Halil İsyanı konuları yazımızın devamında..

Okunma Süresi : 5 Dakika
Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923) Nedir? Önemi ve Sonuçları Ne Olmuştur?

Lozan Barış Antlaşması, Türkiye'yi yeni baştan kurmanın en büyük ve önemli adımlarından biri olmuştur.

Okunma Süresi : 3 Dakika
Efes Antik Kenti Nerededir? Efes Antik Kenti’nin Özellikleri , Önemi ve Tarihçesi

Döneminin en işlek limanlarından ve en kalabalık şehirlerinden olan Efes Antik Kenti günümüzün de en popüler tarihi alanlarının başında gelir. Geniş alanı ve etkileyici eserleriyle Efes Antik Kenti nerededir, kim tarafından ne zaman kurulmuştur, önemi ve özellikleri konuları yazımızın devamında..

Okunma Süresi : 2 Dakika
Malazgirt Savaşı Ne Zaman, Nerede Yapıldı? Malazgirt Savaşı’nın Önemi Nedir?

Türklere Anadolu'nun kapılarını kesin olarak açan savaş olarak bilinen Malazgirt Meydan Muharebesi, etkisini günümüze kadar taşımış ve tüm dünyayı etkilemiş önemli bir tarihi olaydır. Malazgirt Savaşı ne zaman, nerede, kimler arasında olmuştur, nedenleri ve sonuçları nelerdir konuları yazımızın devamında..

Okunma Süresi : 4 Dakika
İlk Türk İslam Devletleri Nelerdir? İlk Türk İslam Devletleri’nin Özellikleri

Türkler Talas Savaşı neticesinde İslam'la tanışıp benimsediler ve bu kültür çerçevesi dahilinde pek çok devlet kurdular. Geleneklerine sadakatleri dolayısıyla benzer yapıda olan İlk Türk İslam Devletleri hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında..

Okunma Süresi : 4 Dakika
Çanakkale Truva Atı Hikayesi Nedir? Hakkında Bilgiler

Truva atı hikayesi, yüzyıllardır dillerde olan, filmlere konu olan ve büyük dersler veren bir hikayesi olan bir yapıdır. Bu yazımızda dünyaca ünlü olan Truva Atı heykelinin hakkında bilgilere vereceğiz.

Okunma Süresi : 3 Dakika
İpek Yolu Nerededir?  Önemi ve Tarihçesi Hakkında Bilgiler

Asırlar boyunca yalnızca ticari malların değil birçok farklı kültür, inanç, bilgi ve buluşun da yayılmasını sağlayan İpek Yolu'nun tarihi önemi oldukça büyüktür. İpek Yolu nedir, nerededir, önemi ve tarihçesi nedir sorularının yanıtı yazımızın devamında..

Okunma Süresi : 4 Dakika
DAHA FAZLA YÜKLE
Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"