Spor

Tarih 10 Kasım 2003: Filenin Sultanları’nın Asla Unutulmayacak Molasının Hikayesi

Filenin Sultanları, Avrupa şampiyonluğu için bugün son kez final maçında ter dökecek.

Türkiye’nin gururu olan A Milli Kadın Voleybol Takımımız, geçmişte de çok büyük başarıların altına imzasını atmıştı hatırlarsanız. Bunlardan bir tanesi de 2003 yılında Japonya’da oynanan Dünya Kupası maçıydı. Fakat bu maçta dikkat çeken bir diğer detay ise kızların hiçbir zaman unutulmayacak bir mola almış olmalarıydı…

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2003 yılında büyük bir çıkış yakalayarak inanılmaz başarıların altına imza atmıştı.

O dönem ülkemizde düzenlenmekte olan Avrupa Şampiyonası’nda defalarca kez kupa kazanan Rusya’yı bile aynı grup içerisinde mağlup ediyorlardı. Kızlar yarı finalde Hollanda’yı mağlup etmiş ve finale adını yazdırmıştı. Ve 2003 yılı A Milli Kadın Voleybol takımının tarihte ilk kez finale kaldığı yıl oldu. Filenin Sultanları finalde Polonya ile karşı karşıya gelmiş ve maalesef maçtan mağlup ayrılmışlardı. Fakat yaşattıkları bu gurur bile herkese yetmişti. Aynı şekilde 2003 yılında ilk kez Dünya Kupası’nda yer almıştı.

Dünya Kupası’nda sahada oldukları gün, hepimiz için önemli bir gündü. Filenin Sultanları 10 Kasım 2003’te Japonya’da düzenlenen Dünya Kupası maçında İtalya ile karşı karşıyaydı.

Milli Takımımız, maç için gerekli olmayan ve herkesin kondisyonunun iyi olduğu bir anda mola istedi. O dönem A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın baş antrenörü olan Reşat Yazıcıoğulları’nın mola istediği anons ediliyor. Tüm takım bir araya toplanıyor ve saat 9’u beş geçe, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde saygı duruşunda bulunuyor.

Aradan yıllar geçtikten sonra o maçta ter döken Filenin Sultanları, bunun maçtan bir gece önce antrenörleri Reşat Yazıcıoğlu tarafından kendilerine söylendiğini ve planladıklarını dile getiriyor.

Pelin Emniyetli, Gülden Kuzubaşıoğlu, Neslihan Güler, Özlem Özçelik, Seda Aslanyürek gibi başarılı voleybolcularımızın bu hareketi herkesi şaşkına çevirmişti. Fakat bu hareketi neden yaptıklarını öğrenen herkes Filenin Sultanları’nı takdir etmişti.

Tüm dünyanın önünde aradan ne kadar zaman geçerse geçsin Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e minnetimizi, saygımızı ve sevgimizi göstermiş olmamız, Filenin Sultanları’nı da son derece gurur doldurmuştu.

Hem A Milli Kadın Voleybol Takımımız açısından, hem de Türk voleybol tarihi açısından unutulmaz ve tüyleri diken diken bir andı. 10 Kasım 2003, saat 9’u 5 geçe alınan bu mola, hiçbir zaman unutulmayacak ve her zaman izleyenlerin gözlerini dolduracak anılar arasına adını altın harflerle yazdırdı.

Filenin Sultanları’nın hiçbir zaman unutulmayacak molasını ve o güne ait anıları izlemek isteyenler için:

Kaynak: https://onedio.com/haber/tarih-10-kasim-2003-filenin-sultanlari-nin-asla-unutulmayacak-molasinin-hikayesi-1170491

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu