1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Tarçın Neden Dünyanın En İyi Baharatı! Tarçının Faydaları Nelerdir?
Tarçın Neden Dünyanın En İyi Baharatı! Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın Neden Dünyanın En İyi Baharatı! Tarçının Faydaları Nelerdir?

A+A-

İlginç bir şekilde, araştırmacılar tarçının, koruyucu antioksidan seviyeleri bakımından dünyadaki en popüler ot ve baharatların 26'sından 1.si olduğunu buldular. Ayrıca, anti bakteriyel, antifungal ve anti-diyabetik özellikler dahil olmak üzere çok çeşitli başka sağlık yararları da vardır. Peki, neden tarçın sağlığınız için iyi ve beslenmenize nasıl ekleyebilirsiniz? Bu güçlü baharat hakkında bilmeniz gerekenlere daha yakından bakalım. İşte tarçının faydaları

Tarçın Nedir?

Peki tarçın nedir ve tarçın nereden geliyor? Tarçın aslında bir ağaç türünden yapılır ve tarçının kendine has kokusu, rengi ve tadı, yetişen ağacın yağlı kısmının bir sonucudur.

Bu arada, tarçının sağlık yararları Cinnamomum verum  (veya Cinnamomum zeylanicum ) ağacının kabuğundan gelir. Bu kabuk, cinnamaldehit, sinnamik asit ve sinnamat dahil olmak üzere sağlığı teşvik edici birçok özelliğinden sorumlu birkaç özel bileşik içerir.

Araştırmacılar, tarçın sağlığı yararlarının, saf fenol formunda, uçucu yağlarda, öğütülmüş baharat formunda veya özel fenolik bileşikleri, flavonoidler ve antioksidanlar izole edildiğinde özüt formunda elde edilebilecekleri sonucuna varmışlardır. Bu bileşikler tarçını, yeryüzündeki en yararlı baharatlardan biri haline getirerek, antioksidan,  antienflamatuar, anti-diyabetik, antimikrobiyal, bağışıklık arttırıcı ve potansiyel kanser ve kalp hastalıklarını koruma yetenekleri verir.

Tarçın Neden Dünyanın En İyi Baharatı! Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Dünyanın bir numaralı baharatı olarak kabul edilen tarçının faydaları şu şekildedir;

Antioksidan Seviyesi Yüksek

Tarçın, serbest radikal hasarını azaltan ve yaşlanmayı yavaşlatan çeşitli koruyucu antioksidanlarla doludur. Aslında, araştırmacılar bugüne kadar tarçının içinde bulunan en az 41 farklı koruyucu bileşik tanımlamışlardır.

Farklı gıdalardaki antioksidanların konsantrasyonunu ölçmek için kullanılan ORAC ölçeğine göre, tüm yiyecekler, otlar ve baharatlar 7 numaralı tarçınlardır. Ve 26 baharatın antioksidan aktivitesini karşılaştıran bir çalışmada, tarçın kazanan olarak kabul edildi ve sarımsak, kekik, biberiye gibi diğer birçok ot ve baharattan antioksidan seviyesinin daha yüksek olduğu kanıtlandı.

Tarçın sağlık yararları, polifenoller, fenolik asit ve flavonoidler dahil olmak üzere birkaç spesifik antioksidan içeriğine bağlanmaktadır. Bu bileşikler vücuttaki oksidatif stres ile savaşmaya ve kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaya çalışır.

Tarçın içinde bulunan farklı antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye ve oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kanda nitrik oksit birikimini sınırlamaya yardımcı olabilir ve her ikisi de beyin rahatsızlıkları, kanser, kalp hastalığı ve diğer kronik durumlar riskini artırabilecek yağ peroksidasyonunu önleyebilir.

İltihabı Hafifletir

Tarçındaki antioksidanlar, iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir, bu da kalp hastalığı, kanser, bilişsel gerileme ve diğer riskleri azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar, tarçının içinde, vücutta tehlikeli iltihaplanma seviyelerinde savaşta oldukça etkili olan birçok farklı flavonoid türü belirlediler.

Tarçın şişliği azalttığından ve iltihaplanmayı önlediğinden, kas ve adet ağrısını azaltmaya, alerjik reaksiyonların ciddiyetini azaltmaya ve diğer yaşla ilgili ağrı semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalarla ağrı yönetiminde faydalı olduğu bulunmuştur.

Tarçın Neden Dünyanın En İyi Baharatı! Tarçının Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığını Korur

Araştırmalar, tarçının sağlığa en önemli yararlarından birinin kalp sağlığını iyileştirme kabiliyeti olduğunu göstermektedir. Aslında, tarçın, kalbin sağlıklı ve güçlü kalması için yüksek kolesterol düzeyleri, yüksek trigliserit seviyeleri ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere, kalp hastalığı için en yaygın risk faktörlerinden bazılarını azalttığı gösterilmiştir. Tarçının, kalp hastalığı veya inme için başka bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu düşürdüğü bulunmuştur.

Araştırmalar ayrıca tarçının yararlı bir kan pıhtılaştırıcı olduğunu ve vücudun kan pıhtıları oluşturmasına yardımcı olarak aşırı kanamayı durdurabileceğini gösteriyor. Tarçın ayrıca dolaşımı arttırır ve doku onarımını iyileştirir; bu, kalp krizi, kalp hastalığı ve felçle mücadeleye yardımcı olmak için kalp dokusunun yenilenmesinde özellikle yardımcı olabilir.

Kan Şekerini Stabilize Eder

Tarçın, anti-diyabetik etkileri ile tanınır ve bu nedenle şeker hastaları için en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve kan şekeri seviyelerini dengede tutmak için kan dolaşımından dokulara şekerin taşınmasına yardımcı olan insülin hormonuna duyarlılığı artırabilir.

Şeker hastaları için tarçın, yüksek karbonhidratlı bir yemekten sonra kan dolaşımındaki şekerin emilimini yavaşlatmak için çeşitli sindirim enzimlerinin aktivitesinin engellenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle birçok çalışma, tip 2 diyabetli kişilerin tarçın özü ile destekleyerek kan şekeri belirteçleri üzerinde önemli olumlu etkiler yaşayabileceğini göstermiştir.

Beyin Fonksiyonunu Korur

Tarçın antioksidanlar bakımından zengin olduğu için, araştırmalar beyin işlevini artırabileceğini ve Parkinson ve Alzheimer hastalıkları gibi nörolojik bozuklukların gelişmesine karşı savunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

İnsan çalışmaları eksik olmasına rağmen, in vitro çalışmalar tarçının, Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için beyinde belirli bir proteinin birikmesini engellemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Hayvan modellerinde iltihaplanma ve hücre hasarı riskini azaltmak için nöronları oksidatif strese karşı koruduğu, bunun da beyin işlevini korumaya ve bilişsel düşüşü önlemeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

Tarçın Neden Dünyanın En İyi Baharatı! Tarçının Faydaları Nelerdir?

Kanser Riskini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Antioksidan yeteneklerinden dolayı, tarçın DNA hasarına, hücre mutasyonuna ve kanserli tümör büyümesine karşı koruyabilir. Çalışmalar tarçının sağlık faydalarının sinnamaldehit denilen bir bileşikten geldiğini ortaya koymuştur, kanser hücrelerini öldürüyor, tümör büyümesini ve hasara karşı DNA'yı koruyor.

Bu özellikle kolonda geçerlidir; Araştırmalar tarçın; kolon sağlığını artırabilir ve bu durum kolon kanseri riskini azaltabilir diyor. Tarçın, güçlü antioksidan yeteneklerinden dolayı doğal olarak kanserle mücadele eden bir gıda olarak araştırılmaktadır ve kanser riski yüksek olanlar için yararlı bir destek olabilir.

Enfeksiyon ve Virüslerle Mücadele Eder

Vücudu hastalıktan korumak konusunda tarçının pek çok potansiyel faydası var. Tarçın, doğal antimikrobiyal, antibiyotik, antifungal ve antiviral özellikler içerir ve uçucu yağları, güçlü bağışıklık arttırıcı bileşikler içerir.

Bu nedenle, tarçın birçok enfeksiyonda doğal olarak zararlı enfeksiyon ve virüslerle savaşmaya yardımcı olmak için kullanılır. Özellikle tarçın yağı, soğuk algınlığı, strep boğazı ve zatürree gibi koşullara neden olabilen bakteri enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlayabilir.

Ağız Hijyenini Optimize Ediyor

Araştırmalar, tarçının ağız hijyeni sağladığını ve ağız kokusu,  diş çürümesi, oyuklar ve ağız enfeksiyonlarına neden olan bazı bakteri suşlarına karşı koruyabileceğini göstermektedir. Tarçından elde edilen uçucu yağların, etkili anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu ve doğal bir gargara gibi davranan ağızdaki bakterilerle doğal olarak mücadele etmek için kullanılabileceği gösterilmiştir.

Nane ile benzer şekilde, tarçının yararlarından biri, tazeleyici tadı nedeniyle sakızlarda doğal bir lezzetlendirici madde olarak da kullanılabilmesidir. Ağızdaki bakterileri yok ettiği için tarçın vücuda herhangi bir kimyasal madde eklemeden ağız kokusuyla mücadele etme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle tarçın geleneksel olarak diş tozu ve diş ağrısı, diş problemleri ve ağız yaraları için doğal bir ilaç olarak da kullanılmaktadır.

Tarçın Neden Dünyanın En İyi Baharatı! Tarçının Faydaları Nelerdir?

Aşırı Candida Büyümesini Önler

Tarçındaki güçlü antifungal özellikler, sindirim kanalındaki Candida büyümesinin tedavi edilmesinde ve önlenmesinde etkili olabilir. Tarçın, Candidanın aşırı büyümesine neden olan ve bir dizi sindirim ve otoimmün sorunlara neden olan tehlikeli Candida albicans'ını azalttığı gösterilmiştir.

Tarçın sağlığa bir başka yararı da kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olmasıdır; rafine karbonhidratlar açısından yüksek bir beslenme şekli sindirim kanalındaki şeker miktarını artırabilir ve Candida riski artışı ile ilişkili olabilir.

Cilt Sağlığına Faydalıdır

Cilde potansiyel tarçın yararları; cildi tahriş, döküntü, alerjik reaksiyon ve enfeksiyondan korumaya yardımcı olabilecek antibiyotik ve antimikrobiyal özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Tarçın esansiyel yağının doğrudan cilde uygulanması, iltihaplanma, şişme, ağrı ve kızarıklığın azaltılmasında yardımcı olabilir.

Tarçın ve balın yararlarından biri, diğer bir antimikrobiyal madde, ikisinin birlikte kullanılmasının cilt sağlığını daha da artırabileceğini ve akne, rosacea ve cilt alerjileri için faydalı olabileceğidir.

Alerji Belirtilerini Azaltır

Alerjisi olanlar, tarçın içine hapsolmuş çok sayıda faydalı bileşik sayesinde rahatlayabilirler. Aslında tarçın, yaygın alerji semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir,  çünkü birçok hayvan modelinde enflamasyonu azalttığı ve histamin reaksiyonlarıyla savaşıldığı gösterilmiştir.

Tarçın Neden Dünyanın En İyi Baharatı! Tarçının Faydaları Nelerdir?

Şeker İsteğini Azaltır

Doğal olarak tatlı tadı nedeniyle, yiyeceklere ve tariflere tarçın ilave etmek normalde kullandığınız şeker miktarını azaltmanıza yardımcı olarak yemeğinizin glisemik yükünü etkili bir şekilde azaltır. Tarçın halihazırda şeker emilimini yavaşlatan ve kan şekerini stabilize ederek istekleri azaltmaya yardımcı olabilecek anti-diyabetik etkilere sahiptir, ancak doğal olarak tatlı tadı için tarçın kullanılması, kan şekeri kontrolünü artırabilen ilave bir faydadır.

Tarçın eklenmiş şeker içermez ve az miktarda kalori içerir, ancak birçok besin maddesi bakımından yüksektir, bu da onun birçok öğüne son derece sağlıklı bir katkı sağlamasını sağlar. Tarçınlı kahve, çay, unlu mamuller, yoğurt, meyve veya yulaf ezmesinde ekstra şeker eklemek yerine tarçın kullanmayı deneyin. Bu, kilo vermenize yardımcı olmak ve Candida, diyabet ve düşük enerji ile mücadele etmek, şeker alımını ve ekstra kaloriyi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Doğal Koruyucu Olarak Çalışır

Daha az bilinen tarçın tozunun yararlarından biri, yiyeceklerin korunmasında kullanılabilmesidir. Tarçın anti bakteriyel yeteneklere sahip olduğundan ve bir antioksidan görevi gördüğünden, birçok gıdada kimyasallara veya yapay bileşenlere ihtiyaç duyulmadan koruyucu olarak kullanılabilir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, meyveden elde edilen pektinin tarçın yaprağı ekstresi ile kaplandığında, yüksek antioksidan ve anti bakteriyel aktiviteler verdiğini ve daha uzun süre taze kaldığını bildirdi. Tarçın ayrıca okside olur ve çürümeye başlarken meyvelerin ve sebzelerin solmasını durdurmada yararlı olabilecek antityrosinaz aktivitelerine sahiptir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.