1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?
Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

A+A-

Tarçın yağı ( Cinnamomum verum ), Laurus cinnamomum adlı türün bitkisinden elde edilir ve Lauraceae botanik ailesine aittir. Güney Asya'nın bazı bölgelerine özgü olan tarçın bitkileri, Asya'nın dört bir yanındaki farklı ülkeler arasında yetiştirilir ve tarçın esansiyel yağı veya tarçın baharatı şeklinde dünyaya gönderilir. Günümüzde 100'den fazla çeşit tarçın yetiştirildiği bilinmektedir, ancak iki tür kesinlikle en popüler olanı: Seylan tarçın ve Çin tarçını.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Herhangi bir uçucu yağ rehberine göz atın; tarçın yağı, portakal yağı, limon esansiyel yağı ve lavanta yağı gibi bazı yaygın isimleri fark edeceksiniz. Ancak esansiyel yağları öğütülmüş veya bütün bitkilerden farklı kılan etkileri kuvvetleridir. Tarçın yağı, oldukça konsantre bir faydalı antioksidan kaynağıdır.

Tarih boyunca, tarçın bitkisi refahla ilişkilendirildi. Tarçın çok uzun, ilginç bir geçmişe sahiptir; birçok bilgi insanlık tarihinin en uzun zamandır var olan baharatlarından biri olarak gösterir. Tarçın, eski Mısırlılar tarafından oldukça değerliydi ve Asya'daki Çin ve Ayurveda tıbbı uygulayıcıları tarafından binlerce yıl boyunca, depresyondan, kilo almaya kadar birçok şeyde kullanıldı.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarçın Yağı Ne İşe Yarar?

Tarçın bitkisi, tıbbi açıdan faydalı ürünler üretmek için birkaç farklı şekilde kullanılır. Örneğin hemen hemen tüm marketlerde satılan genel tarçın baharatına aşinasınızdır, çünkü kurutulmuş baharatta bulunmayan özel bileşikler içeren bitkinin çok daha güçlü bir şeklidir.

Araştırmaya göre, tarçının faydaları listesi uzundur. Tarçın; antioksidan, anti-enflamatuar, antimikrobiyal, anti-diyabetik ve antikanser özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi kalp hastalıkları, yüksek kolesterol ve nörolojik sağlık bozukluklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Kabuğundan alınan tarçın esansiyel yağının ana aktif bileşenleri cinnamaldehit, öjenol ve linaloold'dur. Bu üç yağın bileşiminin yüzde 82,5'ini oluşturur. Tarçın esansiyel yağının ana maddesi, bitkinin yağının hangi bölümünden geldiğine bağlıdır: sinnamaldehit (ağaç kabuğu), öjenol (yaprak) veya kâfur (kök).

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Piyasada iki ana tür tarçın yağı bulunmaktadır: tarçın kabuğu yağı ve tarçın yaprağı yağı. Bazı benzerlikleri olsa da, ayrı kullanımları olan farklı ürünlerdir. Tarçın kabuğu yağı, tarçın ağacının dış kabuğundan çıkarılır. Çok kuvvetli olarak kabul edilir ve neredeyse yoğun bir öğütülmüş tarçın kokusu almak gibi güçlü, “parfüm benzeri” bir kokusu vardır. Tarçın kabuğu yağı, genellikle tarçın yaprağı yağından daha pahalıdır.

Tarçın yaprağı yağı “baharatlı” bir kokuya ve daha açık bir renge sahiptir. Tarçın yaprağı yağı sarı ve bulanık görünse de, tarçın kabuğu yağı, çoğu insanın tarçın baharatı ile ilişkilendirdiği daha koyu kırmızı-kahverengi bir renge sahiptir. Her ikisi de yararlıdır, ancak tarçın kabuğu yağı daha güçlü olabilir.

Tarçın kabuğu yağının faydalarının birçoğu kan damarlarını genişletme kabiliyeti ile yapmak zorundadır. Tarçın kabuğu, kan akışının artmasına ve düşük iltihaplanma seviyelerine neden olan nitrik oksit fonksiyonunun geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

 • İltihabı azaltır
 • Kan şekeri dengeler
 • Kötü kolesterolü azaltır
 • Enfeksiyonlarla savaşır
 • Yüksek antioksidan içeriği
 • Bağışıklık sistemini uyarır
 • Libido uyarır
 • Parazitlerle savaşır

 Tarçın Yağının Etkileyici 10 Faydası

Tarçın yağı ne için kullanılır? İşte tarçın yağının en etkileyici özelliklerinden bazıları şunlardır:

1- Kalp Sağlığı Güçlendirici

Tarçın yağı doğal olarak kalp sağlığının artırılmasına yardımcı olabilir. 2014 yılında yayınlanan bir hayvan araştırması, tarçın kabuğu ekstraktının aerobik eğitimi ile birlikte kalp performansının iyileştirilmesine nasıl yardımcı olduğunu göstermektedir. Çalışma aynı zamanda tarçın özü ve egzersizin, hem genel kolesterolü hem de LDL “kötü” kolesterolü nasıl düşürdüğünü göstermektedir.

Tarçın, kalp hastalığı olan veya kalp krizi veya inme geçiren kişiler için faydalı olan nitrik oksit üretimini desteklemeye yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Ek olarak, kalbin arter sağlığına daha fazla fayda sağlayabilecek anti-enflamatuar ve anti-trombosit bileşikleri içerir.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

2- Doğal Afrodizyak

Ayurveda tıbbında, bazen cinsel işlev bozukluğu için tarçın önerilir. Bu önerinin geçerliliği var mı? 2013 yılında yayımlanan hayvan araştırmaları, tarçın yağını iktidarsızlığın olası bir doğal ilacı olarak gösteriyor. Yaşa bağlı cinsel işlev bozukluğu olan hayvan deneklerinde, Cinnamomum cassia ekstresinin hem cinsel motivasyonu hem de erekte durumunu etkin şekilde artırarak cinsel işlevi iyileştirdiği gösterilmiştir.

3- Kan Şekeri Düzeylerini Geliştirir

Hem insan hem de hayvan modellerinde, tarçının insülin salınımı üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir; bu da kan şekerinin stabil kalmasına yardımcı olabileceği ve bu nedenle kronik yorgunluk, karamsarlık ve aşırı yemeyi önleyebileceği anlamına gelir.

Tip 2 diyabetli 60 kişiden oluşan bir çalışmada, 40 gün boyunca alınan üç farklı miktar (bir, üç veya altı gram) tarçın takviyesi, tümü düşük kan glikoz seviyelerinin yanı sıra düşük trigliserit, LDL kolesterol ve toplam kolesterol seviyeleri ile sonuçlandı.

Kan şekeri avantajlarından yararlanmak için yemeğinizde yüksek dereceli, saf bir tarçın yağı kullanabilirsiniz. Elbette, fazla abartıya kaçmayın çünkü kan şekerinin de çok düşük olması da sağlıklı bir durum değil. Tarçın esansiyel yağı solumak, sağlıksız yiyecek isteklerini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

4- Cilt, Saç ve Dudaklar İçin

2017'de yayınlanan bir çalışma, tarçın kabuğu esansiyel yağının cilt iltihaplanması ve dokunun yeniden şekillenmesi ile ilgili birkaç protein biyobelirteçinin oluşumunu önemli ölçüde nasıl durdurabildiğini göstermektedir. Anti-enflamatuar özellikleriyle, tarçın yağı, döküntü ve akne gibi enflamatuar cilt sorunları için etkili bir doğal ilaç olabilir. Tarçın uçucu yağını bir taşıyıcı yağla ( hindistancevizi yağı gibi ) karıştırabilir ve antimikrobiyal kapasiteden yararlanmak için cilde uygulayabilirsiniz.

Tarçın yağının, saç sağlığını ve büyümesini artırmak için bu baharatlı esansiyel yağı öneren birçok makale vardır. Hızlı bir ev yapımı saç derisi tedavisi için birkaç damla tarçın yağını, badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirebilirsiniz.

Dudaklar için ılık tarçın yağı kullanılması, bu bölgedeki kan dolaşımını artırarak dudakları dolgunlaştırmanın doğal bir yoludur. Harika bir doğal dudak dolgusu için iki damla tarçın yağı ile bir kaşık hindistancevizi yağını uygulayın.

5- Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Tarçın, yağ yakıcı özelliği ile kilo kaybı için değerli bir yiyecek olduğu için ün kazanıyor. Kan şekeri seviyelerini dengeleme ve herhangi bir şeker ilave etmeden yiyeceklerin tadını yumuşatıp tat verme konusunda son derece yeteneklidir.

Dengesiz kan şekeri aşırı yemek yemeye, düşük enerji ve ağırlık kazanmaya neden olabilir, ancak meyvelere, çaya, yulafa, unlu mamullerin veya smoothie'lerin üzerine tarçın yağı eklenmesi, glikozun kana salınım hızını yavaşlatır.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

6- Ülsere Yardım Edebilir

Helicobacter pylori adı verilen bir bakteri türünün ülsere neden olduğu bilinmektedir. H. pylori yok edildiğinde veya azaldığında, ülser semptomlarına büyük ölçüde yardımcı olabilir. Kontrollü bir çalışma, dört hafta boyunca günde iki kez 40 miligram tarçın özü almanın H. pylori ile enfekte olduğu bilinen 15 insan hasta üzerindeki etkilerine baktı. Tarçın, H. pyloriyi tamamen yok etmemişken, bakterilerin kolonizasyonunu bir dereceye kadar azaltmış ve hastalar tarafından iyi tolere edilmiştir.

Araştırmalar ayrıca, öjenol adı verilen tarçın esansiyel yağı içindeki faydalı bir bileşiğin, tarçın ülserlerine yardımcı olmasının ana nedenlerinden biri olabileceğini göstermiştir. 2000 yılında yayınlanan bir çalışma, etanolün neden olduğu gastrik ülserlerin “öjenolun doza bağımlı ve önemli ölçüde azaldığını” göstermektedir. Öjenol ülserlerin ciddiyetinin yanı sıra ülser sayısını da azaltmıştır.

7- Parazitler İle Savaşır

Araştırmalar tarçın yağının bazı zararlı parazitlerin büyümesini engellediğini ve mükemmel bir parazit tedavisi yaptığını keşfetti. İran Parazitoloji Dergisi'nde 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, tarçın ve zencefilin, parazitinin yol açtığı bağırsak enfeksiyonu olan giardiasis üzerindeki etkileri değerlendirildi. Çalışma, hem zencefil hem de tarçın ekstrelerinin “ G. lamblia'ya karşı umut verici doğal terapötik ajanlar” olarak etkinliğini ortaya koymaktadır. Araştırmacılar, tarçının, hayatta kalmak için gerekli olan amino asit biyosentezlerini bozarak parazitlerle savaşmaya yardımcı olabileceğini buldular.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

8- Boğaz Ağrısına Yardımcı Olur

Bilinen anti-enflamatuar, antimikrobiyal, antioksidan ve immünomodülatör etkileri ile tarçın esansiyel yağı, boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlarla savaşmak için mükemmel bir seçimdir. Sabahları ilk boğaz ağrısını iyileştirmek ve bağışıklık fonksiyonunu artırmak için sıcak limon suyu , bal ve tarçın yağı kombinasyonunu içmeyi deneyin.

Bu bileşenler iltihapla mücadele etmek, ağrıyı azaltmak ve mükemmel bir boğaz ağrısı ilacı olmalarını sağlayarak bağışıklık fonksiyonunu artırmak için birlikte çalışacaktır.

9- Evinize Hoş Koku Verir

Tarçın, portakal, limon ve karanfil gibi tedavi edici kokuları bir difüzör veya ev yapımı oda spreyinde birleştirerek kendi doğal ev koku gidericinizi ve spreyi yapabilirsiniz.

Aynı zamanda bir topraklama, rahatlatıcı bir his yaşayacak ve havayı detoksifiye etmeye yardımcı olacaksınız.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

10- Mantar Enfeksiyonları ile Mücadele

Tarçın yağı ayak tırnağı mantarlarına iyi gelir mi? 2016 yılında yayınlanan araştırmaya göre, tarçın yağı ve zeytinyağı, genellikle ayak tırnağı mantarlarının ve diğer mantar enfeksiyonlarının nedeni olan Candida albicans gibi mantar suşlarına karşı antifungal ve antimikrobiyal aktivite göstermektedir.

Doğal ayak tırnağı mantar tedavisi için birkaç damla tarçın esansiyel yağını zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile birleştirmeyi ve sorunlu bölgelere uygulamayı deneyin.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır?

Evde tarçın yağını nasıl kullanacağınızın detayları:

Aromatik olarak: Tarçın yağı, bir difüzör kullanarak evinizde dağıtılabilir, ayrıca doğrudan şişeden koklayarak ya da cildinize ve giysilerinize uygulayarak kokusunu doğrudan soluyabilirsiniz.

Topikal: Tarçın yağını doğrudan cilde uygulamadan önce daima hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile 1: 1 oranında seyreltmelisiniz. Hindistan cevizi yağı cilt ve bağışıklık için uzun faydalar listesine sahiptir, bu nedenle bu ikili iyi bir kombinasyon oluşturur.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Dahili olarak: Tarçın esansiyel yağı yutulabilir mi? FDA tüketim için tarçın yağını olarak güvenli kabul etmiştir fakat saygın bir markadan olması şartıyla; Bu yolla tam olarak ne elde ettiğinizi bilirsiniz. Test edilmiş ve tüm kriterlere uyduğundan emin olarak, tedavi edici dereceli ve organik olan yağı arayın, ayrıca kimyasal toksinler, dolgu maddeleri veya solventlerden arınmış olacaktır. Tarçın yağını dahili olarak kullanmak için, suya bir damla ekleyebilir veya bal veya bir meyve suyu ile karıştırarak bir besin takviyesi olarak alabilirsiniz.

Yemek pişirmek için tarçın yağı da kullanabilirsiniz. Sadece tariflere az miktarda (birkaç damla) tarçın yağı ekleyin, ancak antioksidanları ve aktif bileşenlerini tükettiği için çok yüksek sıcaklıklara ısıtmaktan ve çok uzun süre pişirmekten kaçının. Tarçın yağı, çok kuvvetli bir tarçın baharatı tadındadır, böylece yağı, tarçın tozunu kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz.

Tarçın esansiyel yağı ile iyi giden yağlar hangileridir?

Tarçınla iyi karışan uçucu yağlar arasında bergamot, kakule, karanfil, zencefil, hindistancevizi, portakal, nane, gül ve vanilya bulunur.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarçın yağı nereden alacağınızı mı merak ediyorsunuz?

Yerel sağlıklı ürün satan mağazalardan veya sanal yol ile tarçın esansiyel yağı bulmak zor değil. Sadece yüzde 100 saf, organik ve terapötik kalitede bir uçucu yağ olduğundan emin olun.

Evde tarçın yağı kullanarak yapabileceğiniz bu basit tarifi deneyin:

Bal ve Tarçın Yağı İle Yüz Yıkama

Hem bal hem de tarçın enfeksiyon, bakteri, iltihaplanma, şişme ve kızarıklıkla mücadele ederek cilt sağlığına yarar sağlar. Boya, parfüm ve kimyasal maddeler içermeyen bu kolay, ev yapımı yüz yıkamayı deneyin.

Toplam Süre: 2 dakika

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı saf hindistancevizi yağı
 • 3 yemek kaşığı organik bal
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 20 damla tarçın esansiyel yağı
 • 2 kapsül canlı probiyotik

Talimatlar:

Tüm malzemeleri bir el blenderiyle karıştırın. Uygun bir şişeye dökün ve soğuk bir yerde saklayın.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarçın yağının yan etkisi var mı?

Tarçın yağı genellikle güvenli kabul edilir, ancak her zaman bazı kişilerin esansiyel yağlara reaksiyon gösterme şansı vardır. Hassas insanların tarçın yağını topikal olarak aldığında veya uyguladığında alerjik reaksiyonlar yaşaması mümkündür. Bu, vücutta yayılan kaşıntı ve kızarıklık gibi cilt tahrişi olarak ortaya çıkabilir.

Alerjilerin sorunlu olmadığınızdan emin olmak için yeni bir uçucu yağ kullanırken küçük bir cilt üzerinde bir cilt testi yapmak en iyisidir. Ve tarçın yağı içip mide bulantısı, mide ağrısı ve ishal gibi sorunları yaşarsanız, hemen almayı bırakın.

Çok az sayıda insan tarçın yağı kullanırken, özellikle de ağzında ülser olan kişilerin yanma hissi ve ağrı yaşadığını bildirmiştir. Çok hassas kalp atışı ve kardiyovasküler sistemi olanlar için, tarçın ilaçlarla reaksiyona girmesi ve nefes darlığına (solunum zorluğu) neden olabilir.

Şu anda hamileyseniz, emziriyorsanız, ilaç kullanıyorsanız veya tıbbi bir durum için tedavi ediliyorsanız, tarçın esansiyel yağı kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tarçın esansiyel yağının ana aktif bileşenleri cinnamaldehit, eugenol ve linalool'dur.
 • Tarçın yağın, eviniz için mükemmel olan baharatlı bir canlandırıcı kokuya sahiptir.
 • Yemeklerde kullanıldığında, tarçın yağı ile ilave şeker içermeden bir tatlılık kazandırmış olursunuz.
 • Topikal olarak kullanıldığı zaman, tarçın yağı, ayak tırnağı mantar gibi enfeksiyonlara ve sivilce gibi sık görülen cilt problemlerine yardımcı olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.