Sağlık

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyon ve düşük tansiyon ciddi anlamda sorun yaratabilen hastalıklardır. Düşük tansiyonun diğer bir adı ise hipotansiyondur. Bugün sizlere düşük tansiyona iyi gelecek besinlerden bahsedeceğiz. Fakat baştan belirtelim eğer kronikleşen bir düşük tansiyon sorununuz varsa hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanızda yarar var.

Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir sorusunun birçok kişinin aklını kurcaladığına eminiz. O halde buyurun hep birlikte tansiyon düşüklüğüne iyi gelen lezzetli ve aynı zamanda da şifa dolu olan yiyeceklere birlikte bakalım…

Tansiyon Neden Düşer?

Eğer kronik bir sorun olarak tansiyon düşüklüğü yaşıyorsanız zaten tansiyonunuzun neden düştüğünü kendinizde biliyorsunuzdur. Fakat daha önce bu sorunu yaşamayanlar ve bilmeyenler için tansiyon neden düşer sorusunun hemen yanıtını verelim. Aslında tansiyon düşmesinin tek bir nedeni yoktur. Birden çok faktöre bağlı olarak kan basıncı etkilenebilir ve bu da bazı durumlarda tansiyon düşüklüğü ile sonuçlanabilir. Kan basıncını etkileyen faktörler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Tuz eksikliği
 • Vücudun susuz kalması
 • Folat ve b12 başta olmak üzere bazı vitamin ve minerallerin eksik olması
 • Ani yaşanan ve çok miktarda kan kaybı
 • Tiroid bezinin sağlıklı şekilde çalışmaması
 • Vücudun verdiği bazı alerjik reaksiyonlar
 • Şiddetli enfeksiyon var
 • Şeker hastalığı
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Hamilelik
 • Ağır geçen ve uzun süren ishal
 • Uzun süren kusma
 • Antidepresan ve idrar sökücü ilaçlar başta olmak üzere bazı ilaçların yan etkileri.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Tansiyon Düşüklüğüne neden olabilecek faktörler incelediğimizde göre Şimdi sıra geldi Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir sorusunun yanıtına. Başta da belirttiğimiz gibi ciddi durumlarda doktora başvurmanız gerekiyor fakat tansiyon düşüklüğü gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız durumunda bu yiyeceklerden yardım alabilirsiniz;

Havuç suyu

Potasyum bakımından zengin olan havuç bu özelliği sayesinde kan basıncının dengelenmesini sağlar. Hem düşük hem de yüksek tansiyon konusunda havuçtan yardım alabilirsiniz. Şimdi birçok kişinin kafasında bu yiyecek hem düşük hem de yüksek tansiyona nasıl iyi geliyor gibi bir soru oluşabilir. Havucun içerisinde bulunan potasyum kan akış hızının daha sağlıklı ve düzenli olmasını sağlar. Durum böyle olunca da kan basıncının aşırı düşmesi yada yükselmesi durumlarında vücudun dengesini yardımcı olur ve tansiyonu sağlıklı seviyelerde tutar.

Tuzlu ayran

Vücudun susuz kalması düşük tansiyonun en önemli ve en çok bilinen nedenlerinden biridir. Aynı zamanda vücutta oluşan su ve tuz eksikliği sorunlarını aynı anda gidermek istiyorsanız tuzlu ayrandan yardım alabilirsiniz. Özellikle aniden düşen tansiyonu normal seviyelere çıkarmak için tuzlu ayran tüketebilirsiniz. Fakat kronik olarak düşük tansiyon sorunu yaşıyorsanız doktora başvurmadan tuzlu ayran tüketmeyin.

Ispanak

Magnezyum vücudumuzda yeteri kadar bulunmuyorsa zaman içerisinde düşük tansiyon sorunu ortaya çıkabilir. Ispanak magnezyum bakımından oldukça zengin bir besindir ve bu nedenle günlük beslenme rutininize ıspanak etmenizde yarar vardır. Ayrıca ıspanağa pişirmeden çiğ olarak tüketmek daha faydalı bunu da belirtelim.

Badem sütü

Potasyum bakımından oldukça zengin olan badem aynı zamanda magnezyum da içerir. Eğer bademin bütün bu faydalarından daha hızlı bir şekilde yararlanmak istiyorsanız evde badem sütü hazırlayabilirsiniz. Her gün bir bardak badem sütü içerek güne başlamak tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olacaktır.

Zencefil

Güçlü bir antioksidan olarak bilinen zencefil başta nezle ve grip gibi kış hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucudur. Zencefilin bol bol yararlarından faydalanmak istiyorsanız aynı havuç suyu gibi onun tansiyonu olan etkilerini de kullanabilirsiniz. Fakat aşırıya kaçmamaya ve bu mucize besini kararında tüketmeye dikkat etmenizde yarar var.

Balık (uskumru)

Uzmanlar haftada en az bir 2 defa balık tüketilmesini öneriyor. Vücut için yararlı olan bol miktarda minerali içeren balık ve özellikle uskumru magnezyum bakımından zengin olduğu için tansiyonun dengelenmesinde önemli rol oynar.

Zeytin

Özellikle kahvaltıda tükettiğimiz tuzlu zeytin adı verilen kahvaltılık zeytinler vücudun tuz eksikliğinin hızlı bir şekilde karşılayabilecek yiyeceklerdir. Bu sayede zeytin ani tansiyon düşüklüğü konusunda sizlere yardımcı olur. Eğer göz kararması ve baş dönmesi gibi tansiyon düşüklüğü belirtileri yaşıyorsanız ağzımıza birkaç tane zeytin atabilir ve tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu