Talasemi (Akdeniz Anemisi) Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Önemli Şey

NAVİGASYON1-Akdeniz Anemisi Nedir?2-Akdeniz Anemisi Nasıl Anlaşılır?3-Akdeniz Anemisi Türleri Nelerdir?4-Akdeniz Anemisi Sonucu Görülen Hastalıklar?5-Akdeniz Anemisi Belirtileri6-Akdeniz Anemisi Nasıl Teşhis Edilir?7-Akdeniz Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?8-Akdeniz Anemisi Bulaşıcı Mıdır? 1-Akdeniz Anemisi Nedir?   Akdeniz Anemisi, hemoglobinin üretilmesinde sorumlu olan gende anormallik ya da bir mutasyon oluşması sonucunda görülen bir durumdur. Genetik faktörlere dayanan bir hastalıktır. Anne ya da […]

30.01.2019 - 17:36
02.02.2019 - 11:12
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

1-Akdeniz Anemisi Nedir?

 

Akdeniz Anemisi, hemoglobinin üretilmesinde sorumlu olan gende anormallik ya da bir mutasyon oluşması sonucunda görülen bir durumdur. Genetik faktörlere dayanan bir hastalıktır. Anne ya da babadan herhangi biri taşıyıcı olabilmektedir.

2-Akdeniz Anemisi Nasıl Anlaşılır?

Akdeniz anemisinde kişi taşıyıcı ise, bu hastalığı taşıdığını farkına varmamaktadır. Taşıyıcı olan bireylerde yalnızca demir eksikliği durumu görülmektedir. Kişide bulunan bu rahatsızlığın anlaşılabilmesi için, kan sayımının yapılması gerekmektedir. Hem anne hem de babada akdeniz anemisi bulunuyorsa o zaman çocukta ciddi düzeyde görülebilmektedir.

3-Akdeniz Anemisi Türleri Nelerdir?

Hastalık 2 şekilde görülebilmektedir. Bunlar;

 1. Talasemi Major
 2. Talasemi Minör olarak adlandırılmaktadır.

Talasemi major olarak adlandırılan türü, oldukça ağır olarak geçirilmektedir. Bu durumda kişinin çocukluktan itibaren doktor gözetiminde olması gerekmektedir.

Talasemi mijör olarak adlandırılan türünde yalnızca kansızlık durumu görülmektedir. Kişi demir eksikliğine bağlı olarak kendini halsiz hissetmektedir.

4-Akdeniz Anemisi Sonucu Görülen Hastalıklar?

 • Akdeniz anemisinin talasemi major adlı türü görülen bir bebek, daha 6 aylıkken kalp yetmezliği durumu yaşayabilmektedir. Bu nedenle sık aralıklar ile kan nakli yapılması gerekmektedir.
 • Ayrıca hastalık sonucu kemiklerde de çeşitli anormallikler görülmektedir.
 • Kalp haricinde;karaciğer ve dalak bölgesinde de işlevsel sorunlar oluşmaktadır.

5-Akdeniz Anemisi Belirtileri

Hastalık sonucu;

 • Bebeğin yüz bölgesinde şekil bozuklukları oluşmaktadır.
 • Kansızlık görülmektedir.
 • Kemik yumuşaması görülmektedir.
 • Karaciğer ve dalakta aksaklıklar meydana gelmektedir.

6-Akdeniz Anemisi Nasıl Teşhis Edilir?

Akdeniz anemisi hastalığında taşıyıcı olan kişilerde, hastalık sonucu herhangi bir belirtil görülmemektedir. Kişi kansızlığa bağlı olarak halsiz hissedebilmektedir. Hastalığın edilmesinde kan sayımı sonucu teşhis edilebilmektedir.

Akdeniz anemisi durumunda kişi taşıyıcı değilse, o zaman risk altındadır. Bu rahatsızlık sonucu, görülen en büyük risk kalp yetmezliğidir. Bu nedenle sık sık kan nakli yapılması gerekmektedir. Aksi halde hasta yaşamını kaybedebilmektedir.

7-Akdeniz Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?

Akdeniz anemisi olan bir kişi, ortalama ayda bir kan nakline ihtiyaç duymaktadır. Kansızlığın tedavi edilmesinde kullanılan kan transfüzyonları, hücre hasarlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu da kişide,

 1. Diyabet,
 2. Hormonal eksiklikler,
 3. Büyüme geriliği,
 4. Kalp yetmezliği gibi sorunların görülmesine yol açabilmektedir.

8-Akdeniz Anemisi Bulaşıcı Mıdır?

 

Akdeniz anemisi, kalıtsal yollarla anne ve babadan geçen bir hastalıktır. Hastalığın nedeni ise, hemoglobinde meydana gelen anormalliktir. Hastalığın kan yoluyla ya da hava yoluyla başkasına geçme gibi bir riski bulunmamaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim