Takı Alerjisi Nedir? Belirtileri, Tedavi ve Korunma Yolları

NAVİGASYONTakı alerjisi nedir?Takı alerjisinin belirtileri nelerdir?Takı alerjisi kimlerde görülür?Takı alerjisi hangi bölgelerde ortaya çıkar?Takı alerjisinin tedavisi Günümüzde sık rastlanan alerji çeşitlerinden bir tanesinin takı alerjisi olduğu görülmektedir. Takı alerjisi, yabancı bir maddenin deri ile temasının sonucunda ortaya çıkan cildin verdiği alerjik reaksiyondur. Belli başlı belirtilerin ürünle temastan kısa bir süre sonra ortaya çıkması takı alerjisinin en […]

26.06.2018 - 23:16
26.06.2018 - 23:16
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Günümüzde sık rastlanan alerji çeşitlerinden bir tanesinin takı alerjisi olduğu görülmektedir.Takı alerjisi, yabancı bir maddenin deri ile temasının sonucunda ortaya çıkan cildin verdiği alerjik reaksiyondur. Belli başlı belirtilerin ürünle temastan kısa bir süre sonra ortaya çıkması takı alerjisinin en belirgin unsurudur. Takı madenlerinin bu kadar çeşitli olması, bireylerin madenlere karşı göstermiş olduğu bireysel cevaplar alerjinin madenlere oranla çeşitlilik göstermesine sebep olmaktadır. Yani günümüzde altın takılara alerji gösteren bireyler olduğu gibi gümüş, bakır, imitasyon ürünlere de alerjik tepki veren bedenler bulunmaktadır.

Takı alerjisi nedir?

Takı alerjisi, takıyı meydana getiren madenin ya da alaşımın bireyin cildine temasından sonra cildin ortaya çıkartmış olduğu alerjik reaksiyonlardır. Zararsız metaller olarak adlandırılan metallerden; nikel, kobalt, kromun alerjik reaksiyonlara yol açtığı bilinmektedir. Takıların %90 oranında büyük bir bölümü takının cilde temasında %10’luk dilimi ise takıların yakından akmakla gerçekleştiği bildirilmiştir.

Kolye kaynaklı boyun bölgesinde ortaya çıkan metal alerjisi

Takı alerjisinin belirtileri nelerdir?

Takı alerjisi kendisine has belirtiler ortaya koyduğu için alerji durumu gözden kolay kolay kaçmaz. Karşılaşılan belirtiler egzama belirtilerine benzemekle beraber;

Vücut üzerinde özellikle temasın olduğu bölge ve çevresinde meydana gelen kaşıntı, kızarıklık,

Cilt dokusunda kızarıklıkların ilerleyip kabarık ya da çatlaklar meydana getirmesi

Aşırı alerjik reaksiyon gösteren bireylerde açık yaralar,

Solunum sisteminde yaşanan zorluklar, nefes almada yaşanan zorluk ve burun tıkanıklığı

Ardı ardına gelen hapşırıklar,

Gözlerde sulanma.

Takı alerjisi kimlerde görülür?

Bir bireyde takılara alerjinin olup olmadığı genelde takıların kullanıldıktan sonra herhangi bir tepki görülüp görülmemesine göre anlaşılmaktadır. Eğer ki birey yukarıdaki belirtileri takıyı kullanırken gösteriyorsa eğer bireyin o takıyı meydana getiren maden ya da alaşıma alerjisi olduğu düşünülebilir. Bunun haricinde takıları kullanıp tecrübe ederek öğrenmenin yanı sıra detaylı alerji testleri yapılarak alerjilerin türleri kişiye özel olarak ortaya konabilmektedir.

  • En sık alerjik reaksiyon gösteren bireyler;
  • Sık ve çeşitli türlerde takılar takan bireylerde çok sık karşılaşılmaktadır.
  • Kadınlarda erkeklere oranla daha sık alerji görülmektedir.
takı alerjisi

Saat- takı alerjisi

Takı alerjisi hangi bölgelerde ortaya çıkar?

Takı alerjisi, takının cilt ile temas ettiği bölge ve o bölgenin çevresinde bulgularını açığa çıkartmaktadır. Örneğin; metal tokalara saç derisi üzerinde, takılar ise takıldığı bölge üzerinde belirtiler ortaya koymaktadır.

Takı alerjisinin tedavisi

Takı alerjisinin kesin olarak bir tedavisi bulunmamakla birlikte günümüzde semptomatik tedavinin yanı sıra koruyucu tedavi yapılmaktadır. semptomatik tedavi içerisinde alerji belirtilerinin hafifletilmesine ve ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Eğer ki alerjik reaksiyon çok şiddetli ise bu durumda uygulanacak olan tedavi prosedürü de ona göre değişiklik göstermektedir.

Takı alerjisinin tedavi dışında kalan fakat alerjinin oluşmasında kökten çözüm olan kısmı ise daha önce alerji yaşanmış olan maden ve alaşımlardan oluşan takıların kullanılmaması ve alerjik reaksiyon gösteren vücut bölgelerine ait takıları kullanmaktan kaçınmak olmaktadır.

Takı alerjisi belirtilerine göre küçümsenmemesi ve asla zıtlaşılmaması gereken alerji türlerindendir. Bu nedenle kısa zamanda doktor muayenesine gidilmesi gerekmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim