Sağlık

Takı Alerjisi Nedir? Belirtileri, Tedavi ve Korunma Yolları

Günümüzde sık rastlanan alerji çeşitlerinden bir tanesinin takı alerjisi olduğu görülmektedir. Takı alerjisi, yabancı bir maddenin deri ile temasının sonucunda ortaya çıkan cildin verdiği alerjik reaksiyondur. Belli başlı belirtilerin ürünle temastan  kısa bir süre sonra ortaya çıkması takı alerjisinin en belirgin unsurudur. Takı madenlerinin bu kadar çeşitli olması, bireylerin madenlere karşı göstermiş olduğu bireysel cevaplar alerjinin madenlere oranla çeşitlilik göstermesine sebep olmaktadır. Yani günümüzde altın takılara alerji gösteren bireyler olduğu gibi gümüş, bakır, imitasyon ürünlere de alerjik tepki veren bedenler bulunmaktadır.

Takı alerjisi nedir?

Takı alerjisi, takıyı meydana getiren madenin ya da alaşımın bireyin cildine temasından sonra cildin ortaya çıkartmış olduğu alerjik reaksiyonlardır. Zararsız metaller olarak adlandırılan metallerden; nikel, kobalt, kromun alerjik reaksiyonlara yol açtığı bilinmektedir. Takıların %90 oranında büyük bir bölümü takının cilde temasında %10’luk dilimi ise takıların yakından akmakla gerçekleştiği bildirilmiştir.

Takı alerjisi hangi bölgelerde ortaya çıkar?

Takı alerjisi, takının cilt ile temas ettiği bölge ve o bölgenin çevresinde bulgularını açığa çıkartmaktadır. Örneğin; metal tokalara saç derisi üzerinde, takılar ise takıldığı bölge üzerinde belirtiler ortaya koymaktadır.

Takı alerjisinin tedavisi

Takı alerjisinin kesin olarak bir tedavisi bulunmamakla birlikte günümüzde semptomatik tedavinin yanı sıra koruyucu tedavi yapılmaktadır. semptomatik tedavi içerisinde alerji belirtilerinin hafifletilmesine ve ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Eğer ki alerjik reaksiyon çok şiddetli ise bu durumda uygulanacak olan tedavi prosedürü de ona göre değişiklik göstermektedir.

Takı alerjisinin tedavi dışında kalan fakat alerjinin oluşmasında kökten çözüm olan kısmı ise daha önce alerji yaşanmış olan maden ve alaşımlardan oluşan takıların kullanılmaması ve alerjik reaksiyon gösteren vücut bölgelerine ait takıları kullanmaktan kaçınmak olmaktadır.

Takı alerjisi belirtilerine göre küçümsenmemesi ve asla zıtlaşılmaması gereken alerji türlerindendir. Bu nedenle kısa zamanda doktor muayenesine gidilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu