Haber

T129 ATAK Helikopterinin Özellikleri

T129 ATAK Helikopteri, ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilerek hazırlanan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak adına milli imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirilmiştir. ATAK Helikopteri, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görevine devam etmektedir.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, iki pilotun da azami çevresel görüşe sahip olduğu ve tandem adı altında pilotların önlü-arkalı oturduğu kokpit dizaynı, tekerlekli ana iniş takımları, üstün manevra kabiliyetine sahip beş palli ana rotor sistemi, iki palli yeni tasarım kuyruk rotor sistemi ve her biri 1.373shp güç üretebilen, beka kabiliyetini artıran yüksek performanslı iki adet LHEC CTS800-4A turbo şaft motoru ile dizayn edilmiştir.

Yüksek performansı, yüksek manevra kabiliyeti, asimetrik silah yükü, düşük görüş, ses ve radar silüeti, yüksek seviyede darbeye mukavemeti ve balistik tolerans gibi özellikleri T129 ATAK Helikopteri’ne çeşitli muharebelerde çok yönlü üstün harekât kabiliyeti kazandırılmıştır.

ATAK Helikopterin baş kısmında bulunan AselFLIR-300T Gündüz ve Gece Görüntüleme Sistemi 360° dönebilmekle beraber yaklaşık 20 km’ye kadar mesafedeki hedefleri tespit, 10 km’ye kadar mesafedeki hedefleri ise teşhis edebilme şansına sahiptir. T129 ATAK Helikopteri için özel olarak geliştirilen AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi kendisine yüksek takip hassasiyeti sağlayarak hedef tespit ve silah sistemlerinin, pilot bakış hattına otomatik yönlendirilmesini sağlar.

Yakın hava desteği görevleri için 76 adete kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm. top ile donatılmış olan T129 ATAK Helikopteri, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Anti- Tank Füzesi, 16 adet CİRİT Lazer Güdümlü Füze, 8 adet STINGER Hava-Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırmaktadır.

ROLLER

Taarruz

Silahlı Keşif

Silahlı Eskort

Hassas Angaje

Derin Taarruz

Silahlı Destek

Konvoy Koruma

Hava Savunma Sistemlerini Tahrip

Barışı Koruma / Meskûn Mahal Muhaberesi

ÖZELLİKLER

Tasarım Karakteristikleri

Performans

Silah Sistemleri

Entegre Görev Sistemi / Aviyonikler

Beka Yeteneği

İdame Edilebilirlik

MOTOR

2 x Turboshaft Engines LHTEC-CTS800•4A

Kalkış Gücü 2 x1024 kw 2 x 1.373 shp

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu