Kimdir?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı Kimdir?

Son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri olan gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan 2 Ekim tarihinden bu yana haber alınamıyordu. Bugün yapılan bir açıklamada Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğu‘nda çıkan bir kavgada öldürüldüğü ifade edildi.

Suudi Arabistan‘a ait olan İstanbul Başkonsolosluğuna giriş yaptıktan bir süre sonra Kaşıkçı’dan bir daha haber alınamamış ve hemen ardından da bazı konsolosluk çalışanlarının ifadelerine başvurulmuştu. Suudi hükümeti tarafından yapılan açıklamalarda Kaşıkçı’nın öldüğü haberleri sürekli olarak yalanlanmıştı.

Kaşıkçı’nın ölümünden sonra henüz net bir bilgi verilmese de istihbarat şefi Ahmed Asiri ve veliaht Prens Muhammed bin Salman‘ın adamlarından biri olan Saud el-Kahtani’nin bu olayın ardından görevlerinden alındıkları ifade edildi.

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı Kimdir?

Cemal Kaşıkçı Kimdir?

13 Ekim 1958 tarihinde Medine’de dünyaya gelen Cemal Kaşıkçı, ilk ve orta dereceli eğitimlerini tamamlayarak daha sonrasında üniversite için ABD’ye gitti. İndiana State Üniversitesi‘nde işletme eğitimi alan Kaşıkçı, İngilizce yayınlanan Saudi Gazette’de muhabir olarak görev aldı.

1990 ila 1999 yılları arasında Al Hayat’ın dış haberler servisinde görev alan Kaşıkçı, Afganistan, Lübnan ve Sudan gibi çatışma bölgelerinde bulunarak yaşananları an be an takip etti. 1999 yılında Suudi Arabistan’ın en trajlı gazetelerinden Arab News’de genel yayın yönetmenliği yapan Kaşıkçı, Al Watan’da da aynı görevine devam etti.

Burada yazdığı yazılar ile eleştiri oklarının hedefi olan Kaşıkçı, görevinden alındıktan sonra gönüllü olarak Londra’ya sürgüne gitti ve burada Suudi Arabistan’a ait olan Londra ve Washington Büyükelçisi Prens Turki El Faysal basın danışmanlığı görevlerinde bulundu. 2007 yılında yeniden eski görevine geri dönen Kaşıkçı, 2010 yılında yeniden görevinden alındı.

2010 yılının Haziran ayında Prens El-Velid bin Talal’ın talimatları doğrultusunda Al Arab televizyonunun başına getirilen Kaşıkçı, 11 saatlik yayının hemen ardından hükümet tarafından Al Arab’ın yayınları sonlandırıldı.

El Kaide örgütünün lideri Usame bin Ladin‘i yakından tanıyan Kaşıkçı, onunla çok sayıda da röportaj gerçekleştirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu