Suriyeli sığınmacılara yönelik denetimler arttı 400 kişilik kafile sınır dışı edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamadan Türkiye'de suça karışan Suriyelilerin sınır dışı edileceğini duyurmuştu. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından denetimleri ağırlık verilirken, yapılan denetimler sonucu ilk kafilede 400 sığınmacı sınır dışı edildi.

21.07.2019 - 20:58
22.07.2019 - 11:17
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Türkiye’de suça karışan ve kaydı olmayan Suriyelilerin sınır dışı edileceğini duyurmuştu. Göç İdaresi yetkilileri suça karışanlar ve kaydı olmayanlar için sınır dışı işlemlerinin başladığını duyurdu. Aynı zamanda Türkiye’de yaşama izni olup farklı şehirde kaydı olduğu halde başka şehre giden sığınmacılarda hangi şehre kayıtlıysa oraya gönderiliyor.

Denetimler hız kazandı

Türkiye’de yaşayan sığınmacılar çalışma izni almak istiyorlar da bazı zor şartları yerine getirmek zorunda. Türkiye’de çalışma izni alabilen sığınmacı sayısı son aylarda oldukça az. Ülke geneline denetimlerin yayılacağı ve bundan sonra sığınmacıların çalışma izni almasının daha zorlaşacağı öğrenildi. Aynı zamanda kaçak olarak çalışmaya devam eden Suriyelilerin sayısının da tespit edilmesi için çalışmalar başlatıldı. Türkiye’de çalışma izni olmadığı halde çalışan Suriyeliler oturma izni olsa bile sınır dışı edilecek. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından başlayan denetimler Türkiye geneline yayılacak ve daha da yoğun şekilde yapılacak.

Süleyman Soylu talimat verdi

Bir süredir suça karışan Suriyelilerin sınır dışı işlemleri devam ederken aynı zamanda çalışma izni olmadığı halde çalıştığı tespit edilen ya da kayıtlı olduğu şehri izinsiz terk eden Suriyelilerin bazıları gönüllü geri dönüş yazısı imzalıyor. İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun bizzat denetimlerin artırılması talimatını verdiği öğrenildi. Aynı zamanda belirlenen ilçelerin giriş ve çıkışlarında polis kontrollerinin de artırılacağı belirtildi. Söz konusu denetimlerle ilerleyen aylarda on binlerce sığınmacının geri gönderilmesi planlanıyor. Genellikle sınır dışı edilen Suriyeliler Afrin gibi güvenli bölgelere gönderiliyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim