Suriye’de İç Savaştan Kaçarak Türkiye’de Yaşamaya Başlayan Suriyeli Öğrenci LGS’den Tam Puan Aldı

Suriye’de yaşadıkları dönemde babası Mimar annesi ise öğretmen olan Halil, LGS sınavından tam puan alarak büyük bir başarıya imza attı. Sınavdan tam puan almasının sevincini öğretmeni Mehmet Avcu ve ailesi ile paylaşan öğrenci, yaptığı açıklamada Suriye’den kaçarak Türkiye’ye geldiklerinde önce Gaziantep’te yaşamaya başladıklarını ancak daha sonra eğitim nedeniyle Kilis’e taşındıklarını anlattı. Öğretmenim Bana Çok Yardımcı […]

24.06.2019 - 20:34
25.06.2019 - 11:48
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Suriye’de yaşadıkları dönemde babası Mimar annesi ise öğretmen olan Halil, LGS sınavından tam puan alarak büyük bir başarıya imza attı. Sınavdan tam puan almasının sevincini öğretmeni Mehmet Avcu ve ailesi ile paylaşan öğrenci, yaptığı açıklamada Suriye’den kaçarak Türkiye’ye geldiklerinde önce Gaziantep’te yaşamaya başladıklarını ancak daha sonra eğitim nedeniyle Kilis’e taşındıklarını anlattı.

Öğretmenim Bana Çok Yardımcı Oldu

Halil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kilis’te PİKTES Projesi kapsamında oluşturulan geçici eğitim merkezinde 4. sınıf öğrencisi olarak okula başladığını söyledi. Mehmet Avcu isimli öğretmenle 6. sınıfta tanıştığını ve kendisine çok yardımcı olduğunu belirten Halil, öğretmeninin gerektiğinde eve kadar gelerek kendisini çalıştırdığını ifade etti. Okulda 7. sınıfa geldiğinde ne kadar puan alırsa nereye gideceğini araştırmaya başladığını söyleyen Halil, daha sonra 8. sınıfa geçtiğini ve artık iyice ortama ayak uydurarak değişmeye başladığını dile getirdi. Sınavlara çalışmaya ilk başladığında 300 puan olacak kadar kötü olduğunu ancak son senede yaptığı çalışmalarla farkı kapattığını belirten Halil, önce kolay yayınlarla başladığını ardından yavaş yavaş doğru yayınlara geçerek sorular çözdüğünü dile getirdi. Okulda ilk deneme sınavına girerek 1. olduğunu belirten Halil, kendisinin bu sayede motive olduğunu ifade etti.

Emeğinin Karşılığını Aldı

Suriye’de Mimar olarak çalışan ancak iç savaştan kaçarak Türkiye’ye geldikten sonra Mobilya atölyesinde işçi olan baba Abdulkadir Halil de oğlunun başarısından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. Oğlunun uzun süren çalışmalarının ve emeğinin karşılığını aldığını belirten Baba Halil, budan sonra da onun eğitimi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Muhammed için ailesi olarak daha fazla şey yapmak istediklerini ancak bunun ellerinden şu anda gelmediğini belirten Baba Halil, Suriye vatandaşlarına verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk halkına teşekkür etti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim