Sürekli Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

NAVİGASYONSürekli Yaşanan Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?Viral Enfeksiyon Nedeniyle Burun TıkanmasıBurun Eti Nedeniyle Burun TıkanmasıSinüzit Nedeniyle Burun TıkanmasıGeniz Eti Nedeniyle Burun TıkanmasıTümör Nedeniyle Burun TıkanmasıSürekli Yaşanan Burun Tıkanıklığı Tedavisi için Nasıl Yapılır? Kış mevsiminde kendini daha da yoğun bir şekilde hissettiren sürekli burun tıkanıklığı sorunu, koku almadan nefes alışverişine kadar pek göreve sahip olması nedeniyle kişileri gündelik yaşamında […]

29.09.2018 - 0:00
29.09.2018 - 0:42
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Kış mevsiminde kendini daha da yoğun bir şekilde hissettiren sürekli burun tıkanıklığı sorunu, koku almadan nefes alışverişine kadar pek göreve sahip olması nedeniyle kişileri gündelik yaşamında ciddi anlamda rahatsız edebilir. Rahat nefes alamayan kişilerin şikayetçi olmasına yol açan bu sorunun nedeni temelde bakteri ya da virüs gibi mikroorganizmalardan kaynaklanmaktadır. Sürekli yaşana burun tıkanıklığı hakkında detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

sürekli burun tıkanıklığı

Sürekli Yaşanan Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar yaşanması, burnun mukoza katmanında değişimlere neden olarak tıkanıklık hissine neden olmaktadır. Bu normal duruma ek olarakgeçmeyen burun tıkanıklığı nedenleriarasında tümör gibi ciddi durumlar ya da sinüzit gibi yaygın kronik nedenler yer alabilmektedir. Sebeplerin doğru tespit edilmesi, doğru tedavi için olmazsa olmaz bir öneme sahip olduğundan kendinizde şüphe duyduğunuz durumlar için doktora başvurmanız en sağlıklı karar olmaktadır.

Viral Enfeksiyon Nedeniyle Burun Tıkanması

Soğuk havalarda daha da belirgin şekilde ön plana çıkan grip ve nezle vakalarında en büyük şikayetimizden biriburun tıkanıklığıolmaktadır. Soğuk algınlığı geçiren kişilerde vücudun mikroorganizmalara karşı bir savunma aracı olarak kullandığı burun mukozası salgısı artış gösterir ve kişiler nefes almada güçlük çeker. Geçici olan bu durum için burun spreyi gibi basit çözümler rahatlatıcı etkiler yaratabilir.

Burun Eti Nedeniyle Burun Tıkanması

Yaşın ilerlemesiyle birlikte hali hazırda var olan burun eti, daha da büyüyerekgeçmeyen burun tıkanmasınedeni olabilir.

Burun etine ek olarak darbe alınması nedeniyle burun yapısında değişimler meydana gelmesi de tıkanmayla sonuçlanabilir.

Tedavinin sağlanması için uzman bir doktorun gerekli değerlendirmeleri yapması ve burun etinde büyüme olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Burun eti sonrasında bazı kişiler estetik ameliyatlara başvurmayı talep etmekte olup bu konudaki detaylı bilgilereBurun Estetiği Nedir? Nasıl ve Neden Yapılır? Öncesi ve Sonrası Nasıldır? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

sürekli burun tıkanıklığı

Sinüzit Nedeniyle Burun Tıkanması

Her yaştan ve cinsiyetten kişinin yaşayabileceği bir diğer yaygın şikayet olan sinüzitin neticesindeburunda geçmeyen tıkanıklıkmeydana gelebilmektedir. Akut ya da kronik olarak iki farklı türde seyreden bu rahatlık, göz altında ve alında giren şiddetli ağrılarla yer yer kendini belli eder.

Sinüzit problemi burun mukozasında şişkinliklere neden olarak nefes almayı güçleştirirken kişinin kendini soğuk hava şartlarından koruması ve vitamin ağırlıklı beslenmeye dikkat etmesi oldukça faydalı olacaktır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek içinSinüzit Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımıza göz atmayı unutmayın.

Geniz Eti Nedeniyle Burun Tıkanması

Kronik burun tıkanıklığı nedenleriarasında en sık karşılaşılanlardan biri olan geniz eti, burnun yapısında hava yollarını tıkayarak deformasyonlara neden olmaktadır.

Genellikle cerrahi yöntemlere başvurulmasını zorunlu kılan bu durum karşısında kişinin sesi genzinden gelebilir, enfeksiyon ve burun akıntısına daha sık yakalanabilir ve ek olarak estetik cerrahi müdahalesi gerekebilmektedir.

Tümör Nedeniyle Burun Tıkanması

Patolojik bir durum olan tümörburun tıkanması sorunuiçin fark etmemiş olduğunuz bir neden olabilir.

Sürekli ve şiddetli baş ağrısı, burun tıkanıklığının geçmemesi , yer yer burnun kanaması tümörün dışarıdan gözlemlenebilen belirtilerindendir. Bu ciddi durumun asıl tanısı uzmanlarca konmakta, tedavisi olduğu düşünülerek panikten kaçınılmalıdır.

Sürekli Yaşanan Burun Tıkanıklığı Tedavisi için Nasıl Yapılır?

sürekli burun tıkanıklığı

Sinüzitün yol açtığı tıkanıklık şikayetine semptomları baskılamak amacıyla doktorlar tarafından ilaçlar tavsiye edilmektedir. Burun açıcı spreylerin de oldukça rahatlatıcı olabildiği bu rahatsızlık karşısında doktor kontrolü çerçevesinde psödoefedrin türevi ilaçlar almalıdır.

Burun tıkanıklığı nedeni olarak tümör varlığı tespit edilen kişilerde öncelikle kitlenin büyüklüğü tomografi yöntemiyle tespit edilmekte sonrasında cerrahi yöntemlerle bu istenmeyen kitle alınmakta ve sonrasında ilaç kullanımına devam edilmektedir.

Suyun solunum yollarının nemlenerek nefes alışverişine büyük katkı sağladığı bilindiğinden özellikle soğuk algınlığında yaşanan tıkanıklığı çözmek için bol su tüketmek tavsiye edilmektedir. Aynı sebepten ortamın da nem düzeyine dikkat edilmeli, ısı ayarlaması iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Gündelik yaşanan burun tıkanıklıklarında tuz, su ve karbonatı karıştırarak kendi burun açıcınızı yapmanız mümkündür. Karışım sayesinde anlık rahatlama ile iş verimi sağlanabilir.

Karbonatı gündelik yaşamınızda kullanabileceğiniz diğer alanları keşfetmek içinKarbonat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?yazımızı inceleyebilirsiniz.

Geçmeyen burun tıkanması nedenlerikonusunda uzmanlarca iyi bir tespit yapılmalı ve sonrasında teşhis konmalıdır. Eğer siz de kronik tıkanıklıktan dolayı şikayetçiyseniz doğru tanı için bir an önce doktorunuza danışınız.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim