Sağlık

Sürekli bilgilenmek, yeni hobiler edinmek ve egzersiz yapmak yaşlanırken beyni daha genç tutuyor

Normal şartlarda arıcılık konusunda hiçbir bilgisi ve ilgisi olmayan Bob ve Jane isimli iki denek, yapılan son deneylerde bilim dünyasına epey ilginç veriler sundular. Arıcılıkla alakalı dergiler, kitaplar okuyup belgeseller izleyen ikili öğrenmeleri gereken konularda kendilerine bir çalışma programı hazırladılar.

Ardından başkalarına yardımcı olabilmek adına kendi arıcılık gruplarını kurmaya karar verdiler. Üstelik Bob ve Jane ikilisi, 20’lerinde ve 30’larında genç, dinamik ve beyinleri yorulmamış insanlar değiller, 50’li yaşlarının sonlarındalar.

İşlerine pes etmeden devam ettiler ve şuan ikisi de yaşlarına rağmen profesyonelce işlettikleri bir arıcılık şirketine sahipler. Bob ve Jane, böyle bir çalışmanın nadir örneklerinden de değiller. Bir diğer kişi de Geral Marzorati. Kendisi 50 yaşındayken tenise büyük oranda merak sarmış ve öğrenmeye başlamış. Sonunda derece yapacak konuma bile gelmiş. Princeton’da tarih profesörü olan Nell Painter, emekli olduktan hemen sonra resim alanına yoğunlaşmak istemiş ve lisans üstüne yüksek lisans yapmış. Şuan tabloları satışa sunuluyor.

Peki Yaşlanırken Beyni Genç Tutmanın Yöntemler Neler?

Uzmanlar genç kalmanın en önemli yolunun mental ve fiziksel yetenekler bağlamında aktif olarak bazı konularla ilgilenmek olduğunu söylüyor. Bilişsel olarak dinç kalmak için de yeni hobiler, aktiviteler ve yetenekler edinmeye öncelik verilmesi, fiziksel egzersizler yapılması ve sağlıklı beslenilmesi çok önemli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu