Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sumak Nedir? Nasıl Kullanılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eklenme:
 Sumak Nedir? Nasıl Kullanılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bilimsel adı “Rhus” olan bu bitki, ince gövdesi ve çalıya benzer görünümü ile ülkemizin birçok bölgesinde yetiştirilmektedir. Ortalama 150 çeşidi bulunmaktadır ve bazı çeşitlerinin zehirli olduğu bilinmektedir. O yüzden doğada bulunan sumakları tüketmek pekte faydalı olmayabilir.

Sumak Nedir?

Sumak ağaçlarının boyu ortalama 3 metreyi bulabilmektedir, Antepfıstığıgiller ailesine mensup olan bu ağacın yaprakları, sonbaharda kırmızı renge bürünmektedir. Boyunun normal ağaçlara göre fazla büyük olmamasından ötürü, çalı türü ağaç veya bodur ağaç olarak belirtilebilir. Normalde yaprakları yeşil ve çiçek kısmı koyu kırmızıdır. Çiçek kısmının dalı sert olduğu için, dikey olarak salkım şeklinde çıkar. Sarkan dalları ise; yere yakın salkımların aşağıya bakmasına neden olur. Çiçekleri kurutularak baharat olarak kullanılmaktadır. Birçok markette, aktarda ve baharatçıda bulunabilir.

Sumak Çiçeği

Ekşimsi bir tada sahip olmasından dolayı, limonun yerine salata ve yemeklerde kullanılabilir. Türkiye coğrafyasında sık olarak “boyacı” ve “derici” sumağı olarak bilinen 2 türü yetiştirilmektedir. Ülkemizde başta Akdeniz olmak üzere, Ege ve Marmara bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Bir sumak ağacı, görüntüsü itibari ile çok kolay bir şekilde diğer ağaçlardan ayrılabilir. İlk olarak Arap Yarımadasında yetiştirildiği bilinmektedir. Ayrıca dünyada Güney Avrupa ülkelerinin bir kısmında ve Hindistan’da yetiştirilir. Sumak iklimin sert geçtiği bölgelerde yetiştirilmeye pek uygun değildir.

Sumak Nasıl Kullanılır?

Genelde baharat olarak salatalarda kullanılmaktadır. Tadının ekşi olmasından ötürü kullanıldığı bir yemekte veya salatada sumak olduğu kolay bir şekilde anlaşılır.

Sumak baharat harici çay olarak ta içilebilmektedir. Sumak çayı diğer bitki çaylarından farklı olarak öncelikle soğuk suya eklenip karıştırılır. Yarım litre su için 1 çorba kaşığı sumak yeterli olacaktır. İyice karıştırıldıktan sonra bu karışım orta ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynayan sumak çayı, süzülerek servis edilir, sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Bir baharat olmasından ötürü fazla tüketilmemeye dikkat edilmelidir, aksi halde midede bir takım problemlere neden olabilir. Sumak çayı ayrıca soğuk algınlığına bağlı olarak, boğazda yanma veya tahriş gibi durumlarda kekik ile karıştırılıp içilebilir.

Sumak Ağacı ve Yeşil Yaprakları

Bir diğer kullanım yöntemi ise diş problemlerine karşı gargara yaparak kullanmaktır. Bilhassa diş eti kanamalarında çok etkili olduğu bilinmektedir. Bir miktar su içerisine sumak döküp karıştırdıktan sonra suyun renginin hafif eflatun rengine dönmesini bekleyin, sonrasında gargara yapmaya başlayabilirsiniz.

Sumağın Faydaları Nelerdir?

 • Sumağı birçok kişi yemek ve salatalarda kullanmaktadır. Ayrıca birçok hastalığa ve probleme iyi geldiği bilinmektedir.
 • Sindirim sistemine olan olumlu etkisi nedeniyle hazımsızlığa iyi gelmektedir.
 • Boşaltım sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır, ishale iyi gelir.
 • Ağız ve diş eti rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.
 • Kan şekerini dengelediği için diyabet gibi hastalıkların tedavisinde önemlidir.
 • Birçok baharat gibi iştah açıcı özelliğe sahiptir.
 • Kanser hastalıklarında faydalıdır.
 • Kanı durdurabilme özelliğine sahiptir.

Sumağın Zararları Nelerdir?

Öncelikle her çeşidi tüketilmemelidir, bazı türleri zehirlidir. Her baharat gibi fazla kullanılması durumunda bağırsak ve midede bir takım problemlere neden olabilir. Yine fazla tüketim sonucunda kabızlık ve dışkı sırasında yanma meydana gelebilir. Tansiyon hastaları, hamileler ve emziren anneler sumak kullanırken dikkatli olmalıdır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap