Öne Çıkan Konular
 • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Su içmenin faydaları

Vücudumuzun üçte ikisi sudan meydana geliyor. Su içmek sağlık için şarttır. Yeterince su tüketmeyen bireylerde ortaya çıkan organ yetersizlikleri nedeni ile yaşam kalitesinde de büyük düşüş görülüyor. Basit bir önlem alarak ve su içmenin faydaları konusunda farkındalık kazanarak düzenli su tüketmek, sağlığınızı koruyacak ve sizi daha iyi hissettirerek tüm sistemlerin en önemli ihtiyacı giderilmiş olacak.
Eklenme:
 Su içmenin faydaları

Kanın bile yüzde doksanının su olması suyun önemini gösterir. Böbreklerin iyi çalışması için ortalama olarak her yetişkinin yaz aylarında 2-2,5 L su tüketmesi kış aylarında 1,5-2 L su tüketmesi uzmanalr tarafından önerilmektedir. Susuz kalan bireylerin cilt hastalıklarına yakalanma riski de yüksektir. Peki, suyun faydaları nelerdir? Soruların cevabı yazımızda…

Suyun Faydaları

 • Günlük su tüketiminizin az olması, cilt bozukluklarına ve kırışıklıklara karşı daha savunmasız hale gelmenize sebep olur. Daha sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için günde en az 8-9 bardak su içilmelidir.
 • Suyun yararları arasında disk ve eklemlerde bulunan kıkırdak yapısının korunması, eklem ağrılarının azalması, mukus ve tükürük oluşumunun artması, sayılabilir. Ayrıca yiyeceklerin sindiriminin daha rahat olmasının yanı sarı, içeriğindeki hidrojen ve oksijen atomlarının kimyasal olarak ayrışması ile ortaya çıkan daha fazla oksijenin vücutta kullanılması, cilt güzelliği ve sağlığının arttırılması, omurilik, beyin ve hassas dokuların işlevinin iyileştirilmesi gibi yararlardan bazıları sayılabilir.
 • Ayrıca hormonların düzenli olarak çalışması, düzenli su tüketimi ile yakından ilişkilidir. Yaz aylarında su tüketiminin artırılması önerilmesinin bir nedeni de, vücut sıcaklığının ter yolu ile düzenlenebilmesidir. Yeteri kadar su içilmezse yeteri kadar terleme de olmaz. Mide asidinin azaltılması, sindirim sisteminin düzenli çalışması su tüketiminin düzenli olmasına bağlıdır.
 • Vücutta her gün havadan ve yiyeceklerden biriken toksinlerin atılması için su içmek şarttır. Son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, kan basıncının dengelenmesinde yeterli su tüketimi büyük önem taşıyor. Tüketilen vitamin ve minerallerin çözülebilmesi için vücutta yeteri kadar su olmalıdır. Böbreklerimiz vücuttaki su dengesini sağlayan organlarımız olarak, suya büyük ihtiyaç duyar.
 • Her gün düzenli su içmek, böbrek taşlarının oluşmasını engeller. Egzersiz yapmayı rutin hale getirenlerin, performanslarının artması için su içme gereksinimleri vardır.
 • Yapılan araştırmalara göre günlük yeterli miktarda su tüketen kişilerde stres, gerginlik ve depresyon gibi durumların azaldığı kanıtlanmıştır.
 • Kilo vermek için su içmek son yıllarda uzmanlar tarafından önerilen zayıflama yöntemidir. Yağlar su ile beraber daha rahat vücuttan atılır. Aynı zamanda yenilen besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olarak vücut dengesini korur.
 • Sadece 1 gün içinde iki böbreğimiz, 120 L ile 150 L arasında sıvıyı filtreler. Yaklaşık olarak 2 L suyu idrarla dışarı atar geri kalanı ise vücuda dağıtır. İdrar enfeksiyonlarını önlemek için su içmek en basit ve en pratik yoldur.
 • Her birey günlük su tüketimi konusunda hassas davranarak kendini birçok hastalıktan koruyabilir.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Evdeki kötü kokular için pratik çözümler
23 10 2020 - 12:04
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Detoks suyu nedir, faydaları nelerdir?
16 10 2020 - 14:16
Yorum Yap