Stresi Azaltmak İçin Yapılması Gereken 10 Şey

Stresin azaltılması için, egzersiz programlarının yanı sıra kişinin kendini telkin etmesi de çok etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Stres zamanla vücut sağlığını da olumsuz etkilediğinden, kontrol altında tutulması gerekmektedir.
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
6 Şubat 2019

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

1-Stresin Kaynağını Bulun

Stresin kaynağının bulunması, stres ile başa çıkmak için en etkili adımlardan birisidir. Bunun için öncelikle, kişinin kendini gözlemlemesi gerekmektedir. Bu sayede, hangi durumlarda stres seviyesinin arttığı belirlenebilmekte ve duruma müdahale edilebilmektedir.

2-Bakış Açınızı Değiştirin

Strese neden olan durumlara, farklı bir bakış açısı ile bakmaya çalışmak, çoğu zaman stresin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede kişi, hayata daha olumlu bakabilmeyi öğrenebilmektedir. Stres seviyesinin azalması ile birlikte, vücuttaki enzim ve hormonların seviyesinde de düzelmeler görülmektedir.

3-Empati Kurun

Günlük hayatın her anında gerçekleşebilecek bir durum sonucu, stres seviyesinde artış yaşanabilmektedir. Bu durum kişinin hem zihinsel hem de mental sağlığı açısından sağlıksızdır. Eğer biri kişinin hareketi yüzünden strese giriliyorsa, onun gibi düşünmeye çalışılması gerekmektedir. Kurulan empati sayesinde kişi karşısındakinin neden bu şekilde davrandığını anlayabilmektedir.

4-Yavaşlayın

Günlük koşuşturma içerisinde, genellikle stres seviyesinde de artış görülmektedir. Yapılan rutin işlerin ve aktivitelerin ( yemek yemek, araba kullanmak ve yürümek gibi) daha yavaş yapılması sayesinde, kişi hem hayattan zevk almakta hem de stres seviyesini minimuma indirmektedir.

5-Kendinizi Telkin Edin

Özellikle bir yere geç kalınacağı zaman, stres seviyesinde çok büyük artış görülmektedir. Bu durumda kişi kendini telkin etmeli ve geç kalma durumunun normal bir şey olduğunu kendine hatırlatmalıdır. Ayrıca, bu noktada kişinin kendini negatif duygulardan tamamen uzaklaştırıp, pozitif düşünmeye başlaması gerekmektedir.

6-Değişin

Kişinin yaşadığı çevre, iş ortamı ve bazı travmalar gibi durumlar stres seviyesinin artmasına yol açmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi için, öncelikle çevrenin değiştirilmesi ve daha olumlu bir ortamda bulunulması gerekmektedir. Ayrıca, çeşitli yoga ve meditasyon uygulamalarının denenmesi, daha sakin bir ortamda bulunmak için yapılabilecek en iyi yöntemlerden birisidir.

7-Farklı Yöntemler Deneyin

Stresin azaltılabilmesi için; çeşitli yöntemlerin (klasik müzik dinlemek, kitap okumak, stres topu kullanmak gibi) uygulanması yapılmalıdır. Bununla birlikte, kişinin her şeyi dört dörtlük yapmayı istemesi de strese girmesine neden olduğundan, bu düşünceden vazgeçmesi gerekmektedir.

8-Kötü Alışkanlıkları Bırakın

Alkol ve sigara gibi maddelerin kullanılmaması ve sağlıksız gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. Bununla birlikte günlük olarak dinlenmeye de gereken vaktin ayrılması sağlık açısından önem taşımaktadır.

9-Egzersiz Yapın

Düzenli ve vücudu yormayacak şekilde yapılan egzersizler, vücuttaki hormonların düzenli çalışmasına yardımcı olarak stres seviyesinin artmasını önlemektedir. Ayrıca, kaç şekerinin dengelenmesi sayesinde, vücut sağlığı da sağlanmaktadır. Egzersizler içerisinde; özellikle hafif koşular, bisiklete binme ve yüzme yer almaktadır.

10-Gevşeyin

Stres seviyesinin kontrol edilebilmesi için nefes egzersizleri, masaj uygulamaları, yoga ve meditasyon gibi egzersizler uygulanmalıdır. Bu sayede, kişi günlük koşturma içerisinde gevşeme teknikleri uygulayarak stres seviyesinin artmasını önleyebilmektedir.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com