1. HABERLER

  2. HABER

  3. Doğru Teknikler Kullanarak Stresinizi Yönetebilirsiniz
Doğru Teknikler Kullanarak Stresinizi Yönetebilirsiniz

Doğru Teknikler Kullanarak Stresinizi Yönetebilirsiniz

A+A-

Modern toplumun rahatsızlığı olarak gösterilen stres, esasında günlük yaşamın önemli bir parçasıdır. Günümüzde çok sayıda insan, farkına varmasa dahi yoğun bir stres etkisi altındadır. İyi veya kötü her ne olursa olsun hayatımızdaki zihinsel durum değişiklikleri, stresli durumlardır. Gündelik hayatımızda şahit olunan iddialar, yorumlar, anlaşmazlıklar ya da çatışmalar da stres durumuna neden yol açar. 

Stres Nedir?

Stres, Latince "estrictia"dan adını alır. 17. yüzyılda felaket, musibet, dert, gibi manalarda kullanılmıştır.  Stres, bireyin çok çeşitli çevresel stres faktörlerine yani stresörlere karşı verdiği genel bir tepki şeklinde ifade edilmektedir.

Herhangi bir uyarıcı faktörünün stres oluşturabilmesi  için, belli bir duyuya yönelik programlanmış rahatlık eşiğini aşması ardından da sistemin dengesini altüst etmesi gerekir. Sistem, bu stres yüzünden yeniden eskiye dönebilmek adına uyum sürecine girer.

Stres, durup dururken veyahutta aniden ortaya çıkan bir durum asla değildir. Stresin oluşabilmesi adına insanın içinde bulunduğu veya hayatını sürdürdüğü alan ve çevrede gerçekleşen değişimlerden etkilemesi gerekir. Bu değişimlerden her birey belli ölçüde etkilenirken, bazı bireyler daha çok ya da daha yavaş etkilenir. Stresin meydana gelebilmesi için ortamdan etkilenen  kişinin vücudundaki biyo-kimyasal değişmelerin, vücut sistemini etkilemesi gereklidir

Stres yönetimi nasıl olur?

Stresi yönetme konusunda karar vermek, kişinin duygusal, fiziksel ya da ruhsal kalitesini çoğaltmaya karar vermesidir. Bireylerin yaşadıkları yaşadığı stresi kontrol altına almaları ve stresi başarılı bir şekilde yönetmeleri adına dört aşamalı modeldir.

Değiştir

Stres yönetiminde ilk adım,  içinde bulunduğunuz durumu değiştirmektir. Eğer içerisinde bulunduğunuz olumsuzlukları doğru bir şekilde değiştirebilirseniz, stres yönetimindeki ilk adımı başarıyla ortadan kaldırabilirsiniz.

Kabul Et

Stres yönetiminin ikinci adımı ise durumu kabul etmekten geçiyor. Kontrol edemeyeceğiniz durumlarla karşı karşıya kalmak stres konusunda tetikleyici özellik gösterir. Bu kabul etme aşamasında, kontrol edemeyeceğiniz koşulları sinirlenmeden kabul etmeyi ve bu gibi durumlara olumlu yaklaşmayı bilmek ve uygulamak gerekiyor.

Boşver

Stres yönetiminde etkili ve çok önemli adımlardan bir tanesi ise boş vermekten geçiyor. Boş vermek bireyin duygusal, zihinsel ve de ruhsal açıdan etkisi olan bir yöntemdir. İçerisinde bulunduğunuz ve hiç bir şekilde değiştirilmesi ya da değiştirebilmek mümkün olmadığı durumları kontrol altına almak için bazı durumları boş vermek gerekmektedir.

Yaşam Tarzını Doğru Yönet

Strs yönetiminin son ve en önemli adımı yaşam tarzını doğru yönetmektir. Bu adımda planlanacak stres egzersizleri yapmak, diyet,  kişisel destek alma yoluyla, gelecekte karşılaşılabilecek olan stres etkenlerini daha en başında doğru bir şekilde yönetebilirsiniz.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.kigem.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.