Steve Jobs Kimdir? Apple’ın Kurucusu Hakkında Bilmediğiniz 18 Gerçek

NAVİGASYON18. Üniversiteyi Terk Etti17. Kaligrafi Eğitimi Aldı16. Yarı Suriyeliydi15. Evlatlıktı14. Uyuşturucu Kullandı13. Aydınlanma Amacı İle Hindistan’ı Ziyaret Etti12. Budist Oldu11. Hayırsever Değildi10. Maaşı Sadece 1 Dolardı9. Sokaklarda Yaşadı8. HP’den Stajyerlik Teklifi Aldı7. Pesketaryen’di6. Pixar’ı Kurtardı5. Toy Story Onunla Hayat Buldu4. Steve Wozniak’a Yalan Söyledi3. Kardeşini 30 Yaşında Buldu2. 300’den Fazla Patente İmza Attı1. Disney’in En Büyük Hissedarı Akıllı telefon […]

29.01.2019 - 18:05
23.06.2019 - 20:19
Yorum Yap
6 dk okuma süresi

Akıllı telefon devrimi ile yakın dünya tarihini kökünden değiştiren Steve Jobs’u ne kadar tanıyorsunuz? Ölümü sonrasında hakkında birçok kitap, makale yazıldı ve söyleşiler düzenlendi. Buna rağmen Steve Job’un hayatında gizli kalmış birçok detay bulunuyor. Yaşasaydı bugün 64 yaşında ve dünyanın en zengin insanı olacak olan ünlü dahi Steve Jobs hakkında muhtemelen bilmediğiniz 18 gerçek sizlerle.

18. Üniversiteyi Terk Etti

Steve Jobs Üniversite

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Cupertino şehrinde lise yıllarını geçiren Steve Jobs, daha sonra Reed College’i kazanarak üniversite hayatına başladı. Ancak Jobs’un üniversite hayatı sadece tek bir sömestr sürdü, derslerin çoğu ilgisini çekmemişti. Üniversiteye gitmeyi ilk yarıyıl sonrasında bırakmış olsa da, ilgisini çeken derslere 1.5 yıl daha katılmaya devam etti.

17. Kaligrafi Eğitimi Aldı

Steve Jobs ve Kaligrafi

Sadece bilgisayarlar ile anıldığı için tipik bir mühendis sanılan Steve Jobs, aslında bundan çok daha fazlası. Kaligrafi eğitimleri alarak sanatsal yönünü geliştiren ünlü dahi, daha sonraları aldığı bu eğitimin bilgisayarı tasarlamasında çok faydalı olduğunu belirtecektir.

iPhone reklamlarında telefonların saati daima 09:41'i gösterir. Bunun sebebi, Jobs'un iPhone'u ilk kez saat 09:41'de görücüye çıkarmış olmasıdır.

16. Yarı Suriyeliydi

Steve Jobs Suriyeli

Steve Jobs’un biyolojik babasının adı, Abdulfattah Jandali. Halen hayatta ve 87 yaşında olan Steve Jobs’un babası, Nevada’da bir kumarhane ve restoran işletmektedir. Jobs, babası Abdulfattah Jandali ile ömrü boyunca 1 kez görüşmüştür ve bir daha görüşmemiştir, sebebi ise tam olarak bilinmemektedir.

15. Evlatlıktı

Steve Jobs ve Ailesi

Steve Jobs’un biyolojik annesi bir Amerikalı olan Joanne Carole Schieble idi. Biyolojik babası olan Abdulfattah Jandali, çocuk haberini almasına rağmen evlenmeye yanaşmadı. Bunun üzerine Jobs’un annesi onu evlatlık verme kararı aldı. Geleceğin dahisini evlerine misafir ettiklerinden bihaber olan Clara Jobs ve Paul Jobs, Steve’in yeni ailesi oldu.

14. Uyuşturucu Kullandı

Steve Jobs ve LCD

Steve bu durumu ileride ‘hayatımda yaptığım en önemli şeylerden birisi’ olarak tanımlayacaktı. Oldukça sakin ve efendi bir görünümü olan Apple’ın kurucusu, gençlik yıllarında LSD adı verilen etkili bir uyuşturucu kullanmıştır.

13. Aydınlanma Amacı İle Hindistan’ı Ziyaret Etti

Steve Jobs Hindistan

1974 yılının yazında, oda arkadaşı ile beraber bir Hindu gurusu olan Neem Karoli Baba’yı ziyarete gitti. Şansı yaver gitmeyen Steve, gurunun evine gittiğinde onun sene başında vefat ettiği haberini aldı. Bu haberi alınca geri dönmekten vazgeçen Steve, tam 7 ayını Hindistan’da geçirdi. Döndüğünde ise arkadaşları, kafası sıfıra vurularak tıraş edilmiş ve Hint kıyafetleri giymiş bir adamla karşılaşacaklardı.

12. Budist Oldu

Steve Jobs Budizm

Hindistan yolculuğunda, Budizm’den çok etkilenen Steve Jobs sonunda doğru dini bulduğuna inandı. Öyle ki Hindistan gezisinden tam 17 yıl sonra kuracağı evliliğini dahi, bir Budizm din görevlisi şahitliğinde yaptırdı.

11. Hayırsever Değildi

Steve Jobs Hayırsever

Apple’ın ilk zamanlarında, gelen hayır ve bağış taleplerini henüz ciddi bir karlılık oranımız yok diyerek reddeden Steve, sonraki yıllarda da hayırseverlik konusunda hiç net olmadı. Bu durum elbette onun hayırsever olmadığının %100 kanıtı olamaz fakat eğer öyleyse de bunu yaparken Bill Gates gibi tüm dünyaya duyurma konusunda da istekli değildi.

10. Maaşı Sadece 1 Dolardı

Steve Jobs ve Maaş

Hayırsever olmaması ile düşünüldüğü zaman çok tuhaf geliyor değil mi? Düşünüldüğü gibi paraya düşkün birisi değil, bunu sıradan giyimi ve yaşantısından da anlamak pek mümkün. Steve Jobs, 1998 yılından öldüğü tarihe kadar Apple’dan hep 1 dolar maaş aldı.

9. Sokaklarda Yaşadı

Steve Jobs Evsiz

Dünya’nın en değerli markasını ortaya çıkarmış bir adamın, evsiz kalma ihtimali milyonda kaçtır? Tabii ki bu sokakta kalma durumu, Steve Jobs’un ünlü olmadan önceki yaşam evresine denk geliyor. Üniversiteden çıktıktan sonra yurt hizmetlerini de kullanamayan Steve, birkaç gün sokakta kalmak zorunda kaldı. Neyse ki iyi kalpli arkadaşları, bir süre sonra ona bir oda vererek Steve’i bu durumdan kurtardılar.

8. HP’den Stajyerlik Teklifi Aldı

Steve Jobs HP

Yine Steve’i kıskanmamıza yol açacak bir bilgi. Henüz daha orta okula giderken, HP tarafından düzenlenen ücretsiz konferanslara katılıyordu. Bu konferanslardan birisinde, HP’nin kurucusu olan William Hewlett ile tanışma fırsatı buldu. Ona bilgisayar ile alakalı fikirlerini söyledi ve birkaç donanım desteği istedi. William Hewlett, bu zeki çocuktan çok etkilenmiş olacak ki tüm ihtiyaçlarını karşıladı ve ona HP’de stajyerlik yapması için teklifte bulundu.

7. Pesketaryen’di

Steve Jobs Pesketaryen

Steve Jobs, hayvan eti olarak sadece balık eti tüketen vejetaryen alt grubu Pesketaryen beslenme biçimini benimsemişti. Bu nedenle sahibi olduğu Pixar’ın McDonalds ile yaptığı reklam anlaşmaları, Steve’i bir hayli köşeye sıkıştırmıştır.

6. Pixar’ı Kurtardı

Steve Jobs Pixar

Hollywood’un animasyon serüveni, The Graphics Group firmasının batmaya yaklaşması ile yok olmaya yüz tutmuştu. Steve Jobs sektöre adeta bir kurtarıcı gibi gelerek, firmayı 10 milyon dolara satın aldı. Daha sonra şirketi bugün dünyanın en önemli animasyon üreticisi olan Pixar’a çevirdi. Bugün hala yüz milyonlarca dolar hasılat yapan animasyon filmleri vizyona girebiliyorsa, Jobs’un bundaki payı çok büyük.

5. Toy Story Onunla Hayat Buldu

Steve Jobs ve Oyuncak Hikayesi

Steve Jobs, Disney ile yaptığı ortaklığı sayesinde Kayıp Balık Memo, The Incredibles ve WALL-E gibi animasyon filmleri ile neredeyse 15 yıl boyunca animasyon endüstrisine hükmetti. Onun için en büyük başarı ise ülkemizde oyuncak hikayesi olarak bilinen Toy Story oldu. Bu projede bizzat yapımcı olarak da görev alan Steve, kişisel çabası ile sektöre inanılmaz başarılara ulaşan bir seri kazandırdı.

4. Steve Wozniak’a Yalan Söyledi

Steve Jobs Steve Wozniak

Apple, meşhur Atari oyunu olan Breakout’u yapması için işi Steve Jobs’a vermişti. Oyunu Steve Wozniak ile birlikte yapmaya başlayan Steve, ona aldığı paranın yarısını vereceğini söyler. Oyunu bitirdiklerinde kafasında başka planları olan ve bunun için paraya ihtiyacı olan Steve, Apple’dan 5.000 dolar almasına rağmen Steve Wozniak’a 700 dolar aldığını söylemiştir. Bu durum çok sonra ortaya çıkınca, Steve Wozniak ‘ihtiyacı olduğunu söyleseydi zaten verirdim’ gibi tevazu dolu bir açıklama yapmıştır.

3. Kardeşini 30 Yaşında Buldu

Steve Jobs ve Mona Simpson

Ailesindeki tek ünlü, Steve değildi. Bir yazar olan ve işinde de oldukça başarılı olan kız kardeşinin ünü de giderek artıyordu. Bu popülarite sayesinde 1985 yılında, kız kardeşi ile ilk defa görüşme fırsatı buldu. İlk görüşmelerinden itibaren, çok samimi arkadaş olan iki kardeş, ölümün onları ayıracağı güne kadar her gün görüştü.

2. 300’den Fazla Patente İmza Attı

Steve Jobs Patent

Steve Jobs’un kendi adına tam 313 patenti bulunuyor. Bunlardan 9 tanesini Bill Gates, onlarcasını da Google satın aldı. Zannedilenin aksine patentlerin tamamı teknolojik ürünler ile ilgili değil. Örneğin bugün birçok müstakil evde kullanılan cam merdivenlerin patenti de kendisine ait.

1. Disney’in En Büyük Hissedarı

Steve Jobs Disney

Pixar’ı satın alındıktan sonra Steve Jobs, bir anda Disney’in % 7 hissesine de sahip olmuş oldu. Bu durum onu, dev firmanın en büyük hissedarı ve yönetim kurulu üyesi yaptı. Ondan sonra gelen en büyük hissedar ise % 1.7’lik pay ile Disney’in eski CEO’su Michael Eisner.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim