Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Squat Nedir? Evde Squat Hareketleri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Son Güncelleme:
 Squat Nedir? Evde Squat Hareketleri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Squat, kısa zamanda vücudu sıklaştıran, hızlı kalori yakmayı sağlayan, kas ve kemik yapısının dayanıklılığını arttıran, daha dengeli bir duruş pozisyonu elde etmeye yarayan bir hareket egzersizidir.

Squat, fitness ve vücut geliştirme sporu ile uğraşanların en çok önem verdikleri egzersiz hareketlerinden biridir. Dilimizdeki karşılığı “çömelmek” demektir. Doğru tekniklerle uygulandığında, tüm vücuttaki kasları çalıştıran bir etki göstermektedir. Squat, bu alanda uzman eğitmenler eşliğinde uygulanırsa, maksimum düzeyde fayda sağlar.

Squat Ne işe Yarar? Squat Yapmanın Faydaları

 • Farklı tekniklerle uygulanan, çömelip doğrulma egzersizi olan squat, her ne kadar bacak egzersizleri gibi görünse de, vücutta bulunan kas yapısına baskı yapan, büyüme hormonunu tetikleyerek anabolik bir reaksiyon meydana getiren yapıdadır. Bu şekilde yeni kas yapıları oluşmakta ve vücudun daha kaslı ve şekilli bir görünüm kazanması sağlanmaktadır.

Anabolik Reaksiyon Nedir? : Küçük moleküler yapıdaki maddelerin, birleşmesiyle ortaya çıkan kimyasal reaksiyon biçimi.

 • Squat, vücudumuzdaki en büyük kas gruplarından olan ve uyluğun ön kısmında bulunan dörtlü kas grubu olan quadriceps kasını çalıştırmakta, hem yeni kasların oluşmasını sağlamakta, hem de bu esnada büyük bir kalori harcandığından yağ yakımını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır.
 • Estetik açıdan hem kadınlar, hem de erkekler için fit bir bacak ve kalça görünümü elde etmeyi sağlayan squat, bacak kaslarını güçlendirmekte, selülit problemlerini gidermekte, çeşitli bel ağrısı ve diz ağrılarına karşı koruyucu etki sağlamaktadır.
 • Squat diğer birçok antrenmana kıyasla hem daha pratik hem de hızlı sonuç veren bir egzersizdir. Halterle yapılan squat, vücudu daha zorlarken, ağırlık kullanmadan, kendi vücut ağırlığınızda da yapabileceğiniz squat sayesinde aynı sonuçları elde etmeniz mümkündür.

ağırlık kullanarak yapılan squat egzersizi

Ağırlık Kullanarak Squat Nasıl Yapılır?

 • Squat hareketlerine başlamadan önce en çok dikkat etmeniz gereken konu, belinizin ve ayaklarınızın doğru pozisyonda konumlandırılmasıdır. İlk başlayanların, spor hocasından destek alarak başlamaları önerilir. Ayaklar omuz genişliğinde açılmalı, ayak parmak uçlarınız tam karşıya bakacak şekilde durmalıdır. Böylece daha rahat ve dengeli bir pozisyon elde etmiş olursunuz.
 • Ağırlıkla squat yapacaksanız, sizi zorlamayacak çapta bir ağırlıkla başlayabilirsiniz. Ağırlığı omzunuza alın ve kalçanızı geriye çekip, karın bölgenizi öne doğru getirecek şekilde çömelin. Bu hareketi yaparken ağırlığınızı dizlerinize değil, kalçanıza gelecek şekilde yapmaya çalışın. Kalçalarınızdan destek alarak yapmak, hareketin daha verimli olmasını sağlamakta ve dizlerinize aşırı yük binmesini engellemektedir.

Evde Squat Hareketi Nasıl Yapılır?

 • Squat hareketlerine başlamadan önce vücudu ısındıracak egzersizlerle başlanması en doğru hareket olacaktır. Böylece hem daha rahat egzersiz yapma imkanı olur hem de zorlanmadan kaynaklı oluşabilecek problemler ortadan kaldırılmış olur.
 • Ayaklar omuz genişliğinde açılıp, omurga dik bir pozisyona getirilir. Kalçadan destek alacak şekilde dizler kırılarak çömelme pozisyonuna geçilir. Bunu yaparken kalçalar geriye doğru çıkık haldedir. Vücut hafif öne eğik halde tutulur.
 • Hareketi zorlanmadan yapabildiğiniz noktaya kadar aşağıya doğru inebilirsiniz. Harekete zihnen ve fiziksel olarak adapte olabilmek için çökme esnasında, bir sandalyeye oturmak için çömeldiğinizi düşünebilirsiniz.
 • Hareketleri yaparken ayak parmaklarınızın biraz kalkık olmasını sağlayın. Bu şekilde, vücut ağırlığınızı topuklara verebilir ve dengeli şekilde squat egzersizi yapmanız mümkün olur.
 • Çömeldiğinizde birkaç saniye kadar bekleyip, 15 tekrar halinde setler yaparak hareketi tamamlayın.

squat teknikleri

Squat Yaparken Hangi Kaslar Çalışır?

Bacak, kalça ve bel bölgesinden destek alarak yapılan bu hareketler sırasında, aynı ölçüde olmasa da vücuttaki tüm kaslar işlevseldir. Özellikle de bacağın ön ve arka kısmındaki kaslar, karın, bel ve kalça kısmındaki kaslar yoğun şekilde bu hareketten etkilenirler.

Squat, doğru şekilde yapıldığında, sırt kaslarını güçlendirerek daha dik ve kendinden emin bir duruş yakalamanızı sağlamakta, karın ve kalça bölgesindeki yağları yakarak fit bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olmaktadır.

Spor ve egzersize ek olarak kas gelişimini hızlandıran yiyecekler konumuzu okuyarak daha hızlı şekilde kaslarınızı geliştirmenin yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23