Sağlık

Sporda Son Moda Power Jump

Hiç kuşkusuz spor sağlık için olmazsa olmaz bir aktivitedir. Vücudun daha dinamik, enerjik, güçlü ve dirençli olması için sporu mutlaka hayatınızın merkezi haline getirmelisiniz. Gün içerisinde egzersiz yapmak motivasyonunuzun yükselmesini sağlayacağı için güne her daim zinde devam edeceksiniz. Son yıllarda sporun sağlık için gerekli olduğunun bilincine birçok insan varmıştır. Popüler olan spor ise birçok kişinin artık hayatının parçası haline gelmiştir. Sağlık için faydaları saymakla bitmemektedir.

Power Jump Nedir?

Son yıllarda birçok yeni egzersiz türleri ortaya çıkmıştır. Bunların içinde en çok keyif alınarak yapılan ise trambolinlerin üzerinde zıplayarak yapılan “Power Jump” egzersizidir. Trambolin üzerinde belirli kareografinin müzik eşliğinde yapıldığı Power Jump egzersizi hem eğlenceli olması hem de bol kalori yakımını sağlaması açısından birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Amacınız eğer kilo vermek ve kalori harcamaksa Power Jump egzersizini tercih etmelisiniz. Özellikle vücuttaki yağ yakımını desteleyen bir egzersiz olan Power Jump, özellikle de yağsız bir vücut elde etmek isteyenler için bulunmaz bir egzersiz seçimidir. Power Jump nasıl bir egzersizdir? Ne gibi faydaları vardır? Kimler yapamaz? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarını bulalım.

Power Jump’a Giriş

Power Jump, yüksek tempoda yapılan, kalp nabız aralığını maksimum düzeye çıkarmayı hedefleyen, anaeorabik bir cardio egzersizidir. Bilindiği gibi cardio egzersizlerinde temel amaç vücudun yağ yakım sürecine girmesini sağlayarak, sağlıklı kilo kaybını desteklemektedir. Ayrıca cardio egzersizleri kalp kasının da güçlenmesini sağlayarak, dinlenik nabız değerinin minimum düzeye düşmesine yardımcı olmaktadır. Normal bir yetişkin insan bedeninde nabız değeri dakikada 85 atış yapmaktadır.

Ancak nabız aralığınız ne kadar düşükse kalp kasınız o kadar güçlü demektedir. Dolayısıyla bu da daha sağlıklı kalp ve beden anlamına gelmektedir. Sporcuların kalp nabız aralığına baktığımızda ise dakikada 60 atış yaptığını görürüz. Bu da yüksek yoğunluklu cardio egzersizlerinde kalbin daha geç yorulmasını sağlamaktadır. Power Jump egzersizi trambolin üzerinde sıçrayarak yapılan müzik eşliğinde yapılan eğlenceli bir aktivitedir. Sıçrayarak yapılması vücudunda güçlenmesini ve daha atik olmasını desteklemektedir.

Sporda Son Moda Power Jump

Kimler Power Jump Egzersizi Yapamaz?

Power Jump egzersizi öncelikle kalp ve tansiyon problemi olanlar için önerilmemektedir. Amacımız sağlıklı olmak olduğuna göre, spor yaparken var olan sağlık problemlerimizi de dikkate alarak egzersiz yapmamız gerekmektedir. Yaş ortalaması 45 yaş üstünde olan spor sevenler ise eğer herhangi bir sağlık problemi yok ise, daha hafif vücudu yormadan yapılmasından bir sakınca yoktur. Sıçrayarak yapılan bir egzersiz olduğu için diz, bel ve eklem problemi olan kişilerin kesinlikle yapmaması gerekmektedir. Hastalık bazında sıralayacak olursak eğer;

 • Bel fıtığı,
 • Bel kayması ve düzleşmesi,
 • Lordoz, kifoz ve skolyoz gibi omurga problemi olanlar,
 • Dizde menüsküs problemi olanlar,
 • Kas ve lif bağlarında yırtık ve zedelenmesi olanlar,
 • Hamileler,
 • Tansiyon ve kalp hastalıkları olanlar için Power Jump doğru bir egzersiz türü değildir.

Power Jump’ın faydaları nelerdir?

 • Kalp kasının kuvvetlenmesini sağlayarak, nabız aralığının düşmesini sağlamaktadır. Bu da kalbin daha az yorulması anlamına gelmektedir.
 • Vücudun yağ yakımını desteklemesi sayesinde kilonuzun yağ kütlesinden gitmesini desteklemektedir.
 • Sıçrayarak yapıldığı için bacakları yoğun bir şekilde çalıştırarak sıkılaşmasını, incelmesini sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda kalçanın sıkılaşması, toparlanması, basenlerin şekillenmesini sağlamaktadır.
 • Vücudun genel tüm bölgelerinden incelmesini destekleyerek daha orantılı bir görüntüye ulaşmasını sağlamaktadır.

Power Jump egzersizi ile siz de hem eğlenerek kalori yakacaksınız hem de daha zinde bir bedene kavuşmuş olacaksınız. Sağlığın önemi artık tartışılmaz bir gerçektir. Bu yüzden daha sağlıklı olmak için siz de egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu