Spirulina Yosunu Nedir? Faydaları Ve Tüketim Şekilleri

NAVİGASYONSpirulina nedir?Spirulina yosunu nerede yetişir?Spirulina tüketmenin faydaları nelerdir?Spirulina tüketim şekilleri nelerdir? Doğanın bize sunduğu spirulina, zengin besin değerleri bulunan, ülkemizde de yeni yeni önemi anlaşılan önemli bir besin maddesi… Spirulina nedir? Geçmişi 1500’lü yıllara kadar giden Spirulina, mavi ve yeşil özellik taşıyan alglerden meydana gelmiş, mikroskobik boyuttaki bir yosun çeşididir. Okyanuslarda ve tatlı sularda olmak […]

13.11.2018 - 10:00
13.11.2018 - 10:52
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Doğanın bize sunduğu spirulina, zengin besin değerleri bulunan, ülkemizde de yeni yeni önemi anlaşılan önemli bir besin maddesi…

Spirulina nedir?

Geçmişi 1500’lü yıllara kadar giden Spirulina, mavi ve yeşil özellik taşıyan alglerden meydana gelmiş, mikroskobik boyuttaki bir yosun çeşididir. Okyanuslarda ve tatlı sularda olmak üzere farklı türleri vardır. 2000’li yılların başında  Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Dünya Tarım Örgütlerince faydası kanıtlanmıştır. Japonya’da 50 yaşını geçmiş bireylerin % 73 ’ ünün aksatmaksızın spirulina tüketmeye özen gösterdiği tespit edilmiştir.

Spirulina su yosunu, içerisinde yüksek oranda protein, vitamin ve mineral barındırır. Hiçbir katkı maddesi ya da takviye bir işlem görmeyen bu yosun türü, vücuttan %90 oranında emilim göstermektedir. Bu da bu besin maddesinden insan vücudunun yüksek oranda faydalanabildiğini ifade eder.

Spirulina

Spirulina, içeriğinde yer alan yüksek besin maddeleri sayesinde Birleşmiş Milletler tarafından da önerilmektedir.

Spirulina yosunu nerede yetişir?

Besin takviyesi olarak bulunan spirulina özel olarak üretilmektedir. Temiz bir alanda saf suyun içerisinde yetiştirilebilen bu su yosunu tropikal iklime özellikleri gösteren yerlerde yetiştirilir. Suyun üzerinde yetişen bu yosun özel bir teknikle hızlı bir şekilde kurutulur ve kullanım için toz haline getirilir.

Spirulina tüketmenin faydaları nelerdir?

Spirulina, içeriğinde yer alan protein, vitamin ve mineral haricinde yüksek emilim düzeyine sahip olması ile insan sağlığı üzerinde çok sayıda yararı bulunmaktadır. Bunlar;

 • İçeriğinde yer alan yüksek bitkisel protein sayesinde, vejetaryenler tarafından sıkça tüketilmektedir.
 • Bağışıklık sistemini destekleyici etkisi bulunmaktadır.
 • İçeriğinde yer alan yüksek orandaki A vitamini ile göz sağlığında çok faydalıdır. Özellikle A vitamini eksikliğinin giderilmesinde etkilidir.
 • Doğal  antienflamatuarlar özellik gösteren besinlerden birisidir.
 • Adet öncesi sendromunun getirmiş olduğu semptomları azaltıcı etkisi vardır.
 • Sindirim sistemini kuvvetlendirir ve bunu bağırsaklarda yer alan sağlıklı bakterileri besleyerek gerçekleştirir.
 • Yüksek miktarda demir (Fe) içerir.
 • Bütün B vitamini gruplarını etkili düzeyde içerir. Sadece et ürünlerinden vücuda alınabilen B12 vitamini için de hayvansal olmayan tek seçenektir.
 • İçeriğinde yüksek düzeyde E vitamini bulunur.
 • Kilo kontrolünün sağlanmasında etkilidir.
 • Potasyum, magnezyum haricinde manganez, fosfor ve de çinko bulunur.
 • Spirulina hücre yenilenmesi ile hücre çoğalma sürecini destekleyicidir.
 • Antioksidan özelliği ile vücutta biriken toksinlerin hızla atılmasına yardımcıdır.
 • Yaraların hızla kapanmasını sağlar.
Spirulina nedir

Spirulina su yosunu içeceklerde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Spirulina tüketim şekilleri nelerdir?

Spirulina, herhangi bir kokuya sahip olmadığı için kullanım alanı çok geniş olan bir besindir. Özellikle kurutulmuş olarak gıda ürünlerinde soslarda, makarnalarda, şekerleme ve sakız gibi farklı ürün gruplarında sıkça kullanılmaktadır.

Spirulina, içeceklerde, kapsül formunda ya da krema ile karıştırılarak yemeklere sos olarak katılabilmektedir.

Uyarı; Spirulina, asla tedavi edici bir ilaç görevi göstermez. Herhangi bir sağlık sorunu olan bireyin, bu çeşit besinlerden beklenti içerisine girmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir sağlık sorununda, mutlaka konusunun uzmanı olan doktorlara muayene olması ve doktor bilgisi dahilinde bu tür besin takviyelerini kullanması gerekmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim