Nedir?

Spirulina Yosunu Nedir? Faydaları Ve Tüketim Şekilleri

Doğanın bize sunduğu spirulina, zengin besin değerleri bulunan, ülkemizde de yeni yeni önemi anlaşılan önemli bir besin maddesi…

Spirulina nedir?

Geçmişi 1500’lü yıllara kadar giden Spirulina, mavi ve yeşil özellik taşıyan alglerden meydana gelmiş, mikroskobik boyuttaki bir yosun çeşididir. Okyanuslarda ve tatlı sularda olmak üzere farklı türleri vardır. 2000’li yılların başında  Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Dünya Tarım Örgütlerince faydası kanıtlanmıştır. Japonya’da 50 yaşını geçmiş bireylerin % 73 ’ ünün aksatmaksızın spirulina tüketmeye özen gösterdiği tespit edilmiştir.

Spirulina su yosunu, içerisinde yüksek oranda protein, vitamin ve mineral barındırır. Hiçbir katkı maddesi ya da takviye bir işlem görmeyen bu yosun türü, vücuttan %90 oranında emilim göstermektedir. Bu da bu besin maddesinden insan vücudunun yüksek oranda faydalanabildiğini ifade eder.

Spirulina tüketim şekilleri nelerdir?

Spirulina, herhangi bir kokuya sahip olmadığı için kullanım alanı çok geniş olan bir besindir. Özellikle kurutulmuş olarak gıda ürünlerinde soslarda, makarnalarda, şekerleme ve sakız gibi farklı ürün gruplarında sıkça kullanılmaktadır.

Spirulina, içeceklerde, kapsül formunda ya da krema ile karıştırılarak yemeklere sos olarak katılabilmektedir.

Uyarı; Spirulina, asla tedavi edici bir ilaç görevi göstermez. Herhangi bir sağlık sorunu olan bireyin, bu çeşit besinlerden beklenti içerisine girmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir sağlık sorununda, mutlaka konusunun uzmanı olan doktorlara muayene olması ve doktor bilgisi dahilinde bu tür besin takviyelerini kullanması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu