1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Soya Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Soya Neye İyi Gelir?
Soya Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Soya Neye İyi Gelir?

Soya Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Soya Neye İyi Gelir?

A+A-

Baklagiller ailesinin en ilgi çekici ve en sıra dışı ürünlerinden olan soya fasulyesi ülkemizde her ne kadar diğer türevleri kadar yer edinemese de aslında tüketen kişi için eşsiz faydalar sağlıyor. Türk mutfaklarına yeni yeni girse de faydalarını asırlardır kullandığımız soya fasulyesi nedir, faydaları nelerdir konusu için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Soya Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Soya Neye İyi Gelir?

Soya Fasulyesi Nedir?

Baklagiller ailesinin üç yapraklı ve tüy kaplı bir üyesi olan soya fasulyesi, beyaz tohumlu, boyu bir metre civarında olan bir bitkidir.

Sanılanın aksine soya fasulyesi yalnızca yiyecek olarak değil; ilaç, alkol, kağıt, gübre ve yağ endüstrilerinde hammadde olarak kullanılır. Üretim alanında hemen her ülkenin kullandığı bir ürün olsa da ülkemizde yalnızca besin kaynağı olduğu algısı edinen soya fasulyesinin kullanım alanları sanılandan geniştir.

Çin, Japonya ve Kore gibi Uzak Doğu ülkeleri tarafından büyük bir beğeniyle ve geleneksel olarak tüketilen soya fasulyesi, MÖ 5000 yıllarına kadar dayanan geniş bir tarihe sahiptir. Soya fasulyesinin yararları ve geniş tarihi düşünüldüğünde şu anda 250 milyon ton üretim sahasına sahip olması pek de şaşırtıcı değildir. Soyanın 90 milyon tonla üretimde birincisi olan Brezilya'yı ABD ve Arjantin  takip etmekte olup, bu bitki alternatif ürünler aracılığıyla Türk mutfağına da giriş yapmıştır.

Soya Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

Oldukça besleyici bir içeriğe sahip olan soya fasulyesi protein bakımından adata bir hazinedir.Doymamış yağlar, lif, B vitamini, omega 3 ve aminoasitler barındırmasıyla ömrü uzatma etkisi dahi olduğuna inanılan bu besin hastalıkları önleme konusunda bir numaradır, denebilir. Soya fasulyesinin yendiği hastalıklara ve ömrü uzatan etkilere birlikte detaylıca göz atalım.

Soya Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Soya Neye İyi Gelir?

Sindirimi Hızlandırır

Diyet yapanların favorileri arasında yer alması gereken harika bir besin olan soya, vitamin ve protein yoğunluklu içeriği sayesinde hastalıklar için engelleyici bir kalkan görevi görür ve bu hastalıklar arasında kabızlık dahi yer almaktadır.

Lif içeriği ile sindirimi hızlandıran soya haricinde, Bağırsak Çalışmasını Hızlandıran Besinler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Kanseri Önler

Prostat kanseri başta olmak üzere pek çok farklı türdeki kanser hücrelerinin oluşumunu engellediğini bildiğimiz soya fasulyesini tüketmek yalnızca koruyucu değil aynı zamanda kanser tedavisinde destekleyici görevleri de yerine getirmektedir.

Kemik Gelişimini Destekler

Kalsiyum minerali açısından zengin olan soya fasulyesi sayesinde kemik gelişimi desteklenir ve kemik kökenli hastalıklardan korunmak mümkün olabilir. Bu yönüyle osteoporoz yani kemik erimesi için meyilli olduğunu bildiğimiz kadınların beslenme listesinde yer alması gereken besinlerden biri halini alır.

Diyabeti Dengeler

Diyabet hastaları için düzenli tüketim halinde idrarda açığa çıkan protein oranını dengeleyerek diyabete bağlı gelişen sorunları azaltma etkisi sağlayan soyanın bu yönüyle yaşam kalitesini artırdığını söylemek yanlış olmaz.

Menopozu Hafifletir

Kadınların yaşının ilerlemesiyle daha da belirgin bir hal alan kemik erimesi, sıcak basması gibi hormonal değişimlerden kaynaklanan menopoz belirtileri için soya tüketmeleri önerilir. Soya fiyatları, menopoz için satılan ilaçlara göre çok daha uygun olmasıyla da cazip bir hal alırken, azalan östrojen seviyesini dengeleyen soya sayesinde yaşanan menopozu çok daha hafif şekilde atlatmak mümkün olmaktadır.

Bu konudaki diğer öneriler için Menopoz Dönemini Rahat Geçirmenin İpuçları yazımıza göz atabilirsiniz.

Soya Tüketmenin Faydaları Nelerdir? Soya Neye İyi Gelir?

Kalbe İyi Gelir

Doymamış yağlar içerdiğinden dolayı kalp ve damar hastalıklarının önüne geçebilen soyanın düzenli tüketimi halinde kalp krizinin önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

Cildi Gençleştirir

Vitamin ve mineralce yoğun olması sayesinde cilde gençlik kazandıran bir bitki olan soyanın kozmetik dünyasında da sıklıkla kullanıldığını görebilirsiniz. Soyanın cilt lekelerini önlemek ve cildin elastik yapısını korumak için kullanılan bu özelliklerinden faydalanmak için siz de ev ortamında farklı şekillerde maskesini yapmayı deneyebilirsiniz.

Cilt lekeleri için diğer doğal maske tariflerine Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler, Doğal Maskeler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kontrollü Kilo Alımını Sağlar

26 farklı protein türüne sahip olmasıyla sağlıklı bir şekilde kilo almak için uzmanlarca tavsiye edilen yiyeceklerden olan soya, özellikle kas kütlesini artırarak kilo almak isteyen sporcuların favorilerindendir. Bu açıdan soya fasulyesine ek olarak soya sütü günü yan ürünler de faydalı olmaktadır.

Uykuyu Düzenler

Magnezyum minerali bakımından içeriğinin zengin olmasıyla uykuyu düzene sokan soyanın, bu şekilde metabolik aktiviteleri düzene soktuğunu ve stresin etkilerini azalttığını söyleyebiliriz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.