Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Son Güncelleme:
 Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Günümüzün en büyük piyasalarından biri olan sosyal medya kullanıcılar için bir bağımlılık halini alırken şirketler ve pazarlamacılar içinse büyük bir fırsat halini almış oluyor. Başarılı reklamlar verildiği takdirde ve doğru kitlelere ulaşıldığında istenen başarıyı yakalamanın anahtarı olabilen sosyal medya kendi içinde pek çok iş alanı yaratıyor ve sosyal medya uzmanlığı bunların en popüleri olarak biliniyor. Sosyal medya uzmanlığı nedir, bu işi yapanlar nasıl çalışırlar sorularının detaylarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

sosyal medya uzmanlığı

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Kullanıcı kişiler sosyal medya platformlarını oluşturan en küçük birimdir. Sosyal medya platformunu oluşturan insanların kaynaşma ve kolay iletişim ihtiyacı olmakla birlikte bir platformu kıymetli yapan kişilerin bu alandaki aktiflik oranı olmaktadır.

Aktif paylaşımların yoğun olduğu bu pazarları kullanan markalar ve internet siteleri için kendini en etkili şekilde tanıtma imkanı bulabilmek için uzmanlara başvurma ihtiyacı ortaya çıkmış ve neticede sosyal medya uzmanlığı gibi bir alan doğmuştur.

sosyal medya uzmanlığı

Bir markanın ürünleri ne denli başarılı ve kaliteli olursa olsun bu ürünler gerekli ve yeterli kitlelere ulaşmadığı sürece keşfedilemeyecek ve alanında uzman kişilerce belirlenen alanlarda göz önüne çıkartılmazsa başarı getiremeyecektir. Bu anlamda oldukça kilit bir göreve sahip olan sosyal medya uzmanları internet dünyası kadar insanların yönelimlerine de hakim olmaktadır.

Sosyal medya aracılığıyla kitleleri etkileyebilmenin farklı bir yolu olan influencer marketing hakkında da bilgi edinebilir ve bu alanın farkını araştırarak konuya daha hakim olabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

İnternet sayfalarının görünmez kahramanı diyebileceğimiz sosyal medya uzmanları satış ve tıklanmanın artışında ve korunmasında en büyük göreve sahip kişilerdendir. Erişimi artan sayfa için direkt başarı ve gelir artışı da söz konusu olmakta, dolayısıyla sosyal medya yönetimi eksik markalarsa reklamcılık anlamında daima eksik kalmaktadır.

Sosyal medya uzmanları markaların tanıtım için ayırmış oldukları bütçenin belli bir kısmını kullanarak markanın hedef kitlesini belirler ve tanıtımını bu kitleye yönelik gerçekleştirir. Yani tanıtım kadar analiz sürecinde de büyük görevlere sahip olan sosyal medya uzmanları markanın sosyal medya platformları üzerindeki kimliğinden sorumludur. Günümüz koşulları düşünüldüğünde bu görev de küçük bir yatırımla büyük getiriler elde etmenin altın anahtarı halini almıştır, denebilir.

sosyal medya uzmanlığı

Başlangıç adımı olarak Instagram Kullananların Mutlaka Bilmesi Gereken 6 Taktik yazımıza göz atmanız faydalı olabilir.

Sosyal Medya Uzmanları Ne Kadar Kazanır?

Bir sosyal medya uzmanı olmak için farklı eğitimlerden geçmek gerektiği gibi tecrübe bu alanda en büyük eğitim görevini görmektedir. Yani kişilerin kendini geliştirmesine bağlı olarak iş kalitesi de değişmekte, haliyle kazancı için de kesin sayılar verebilmek mümkün olamamaktadır.

Satışlardan bağımsız şekilde ücretlendirilen sosyal medya yöneticileri olduğu gibi ürünün kar marjı ve satış adedi üzerinden ücret alan yöneticiler de mevcuttur.

E-ticaret alanında kendini geliştirmeye açık ve sosyal medya gibi sonsuz bir platform içerisinde özgüvenle yer bulabileceğine inanan kişilerin büyük gelirler elde edebileceği bu meslek alanı, çağımızın sosyal medya odaklı kitleleri düşünüldüğünde ciddi kazançlar elde etmenizi sağlayabilir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Seyahat izin belgesi artık e-Devlet üzerinden alınabilecek
17 05 2020 - 13:22
Yüz tanıma teknolojisine karşı görünmez hale getiren tişört tasarlandı
13 05 2020 - 20:24
Mafia Trilogy’nin fragmanı yayımlandı
13 05 2020 - 20:07
Android 11, 4. önizleme sürümünde sohbet bildirimlerine yeni özellikler eklendi
13 05 2020 - 16:30
Yorum Yap
1
Tüm Yorumlar
 • Mustafa Kerem Cansu
  Mustafa Kerem Cansu 2 sene önce

  Oldukça güzel içerik. Ben açıkça bu siteyi not aldım. Müteşekkirim!

  Cevapla
  17