1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?
Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

A+A-

Günümüzün en büyük piyasalarından biri olan sosyal medya kullanıcılar için bir bağımlılık halini alırken şirketler ve pazarlamacılar içinse büyük bir fırsat halini almış oluyor. Başarılı reklamlar verildiği takdirde ve doğru kitlelere ulaşıldığında istenen başarıyı yakalamanın anahtarı olabilen sosyal medya kendi içinde pek çok iş alanı yaratıyor ve sosyal medya uzmanlığı bunların en popüleri olarak biliniyor. Sosyal medya uzmanlığı nedir, bu işi yapanlar nasıl çalışırlar sorularının detaylarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Kullanıcı kişiler sosyal medya platformlarını oluşturan en küçük birimdir. Sosyal medya platformunu oluşturan insanların kaynaşma ve kolay iletişim ihtiyacı olmakla birlikte bir platformu kıymetli yapan kişilerin bu alandaki aktiflik oranı olmaktadır.

Aktif paylaşımların yoğun olduğu bu pazarları kullanan markalar ve internet siteleri için kendini en etkili şekilde tanıtma imkanı bulabilmek için uzmanlara başvurma ihtiyacı ortaya çıkmış ve neticede sosyal medya uzmanlığı gibi bir alan doğmuştur.

Bir markanın ürünleri ne denli başarılı ve kaliteli olursa olsun bu ürünler gerekli ve yeterli kitlelere ulaşmadığı sürece keşfedilemeyecek ve alanında uzman kişilerce belirlenen alanlarda göz önüne çıkartılmazsa başarı getiremeyecektir. Bu anlamda oldukça kilit bir göreve sahip olan sosyal medya uzmanları internet dünyası kadar insanların yönelimlerine de hakim olmaktadır.

Sosyal medya aracılığıyla kitleleri etkileyebilmenin farklı bir yolu olan influencer marketing hakkında da bilgi edinebilir ve bu alanın farkını araştırarak konuya daha hakim olabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

İnternet sayfalarının görünmez kahramanı diyebileceğimiz sosyal medya uzmanları satış ve tıklanmanın artışında ve korunmasında en büyük göreve sahip kişilerdendir. Erişimi artan sayfa için direkt başarı ve gelir artışı da söz konusu olmakta, dolayısıyla sosyal medya yönetimi eksik markalarsa reklamcılık anlamında daima eksik kalmaktadır.

Sosyal medya uzmanları markaların tanıtım için ayırmış oldukları bütçenin belli bir kısmını kullanarak markanın hedef kitlesini belirler ve tanıtımını bu kitleye yönelik gerçekleştirir. Yani tanıtım kadar analiz sürecinde de büyük görevlere sahip olan sosyal medya uzmanları markanın sosyal medya platformları üzerindeki kimliğinden sorumludur. Günümüz koşulları düşünüldüğünde bu görev de küçük bir yatırımla büyük getiriler elde etmenin altın anahtarı halini almıştır, denebilir.

Başlangıç adımı olarak Instagram Kullananların Mutlaka Bilmesi Gereken 6 Taktik yazımıza göz atmanız faydalı olabilir.

Sosyal Medya Uzmanları Ne Kadar Kazanır?

Bir sosyal medya uzmanı olmak için farklı eğitimlerden geçmek gerektiği gibi tecrübe bu alanda en büyük eğitim görevini görmektedir. Yani kişilerin kendini geliştirmesine bağlı olarak iş kalitesi de değişmekte, haliyle kazancı için de kesin sayılar verebilmek mümkün olamamaktadır.

Satışlardan bağımsız şekilde ücretlendirilen sosyal medya yöneticileri olduğu gibi ürünün kar marjı ve satış adedi üzerinden ücret alan yöneticiler de mevcuttur.

E-ticaret alanında kendini geliştirmeye açık ve sosyal medya gibi sonsuz bir platform içerisinde özgüvenle yer bulabileceğine inanan kişilerin büyük gelirler elde edebileceği bu meslek alanı, çağımızın sosyal medya odaklı kitleleri düşünüldüğünde ciddi kazançlar elde etmenizi sağlayabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum