Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sonbahar Hormonları Etkiliyor! Sonbahar Depresyonuna Dikkat Edin!

Sonbahar ayında en çok görülen sonbahar depresyonu fiziksel ve psikolojik açıdan vücudu etkilemeye devam ederken uzmanlar bu konuda vatandaşları uyarıyorlar.
Eklenme:
 Sonbahar Hormonları Etkiliyor! Sonbahar Depresyonuna Dikkat Edin!

Sonbahar ayının gelmesi ile birlikte hava sıcaklıklarında ciddi düşüşler yaşanıyor. Havaların birden soğuması, kasvetli bir hava durumunun meydana gelmesi vücut üzerinde de bazı değişikliklere neden oluyor. Bu değişiklikler fizyolojik ve ruhsal olarak farklı açılardan gerçekleşiyor. Soğuk hava uykusuzluk, mutsuzluk, odaklanma sorunu, gergin bir ruh hali gibi olumsuz duyguların uyanmasına neden oluyor. Son bahar ayında pek çok kişinin sonbahar depresyonuna yakalandıkları biliniyor.

Soğuk Havalarda Mutluluk Hormonu Azalıyor

Ani hava değişikliği bir anda mutluluk hormonunun azalmasına neden oluyor. Depresif bir ruh halinin ortaya çıkması ise kişinin günlük yaşantısının içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olabilir. Özellikle mevsim gereği güneş ışınlarının gittikçe azalması mutluluk hormonunun daha az salgılanmasını sağlıyor. Uyku hormonu ise kapalı havada yükseleceği için kişide yorgunluk ve uyku halinin artmasına neden olur. Yaşanan mevsimsel değişim kişilerde yorgunluk, uyuşukluk, mutsuzluk duygularının gün yüzüne çıkmasını sağlıyor.

Sonbahar Depresyonunun Belirtileri Neler?

Sonbahar depresyonu uzmanlar tarafından yapılan tanımlamalar ile birlikte mutsuzluk, uykusuzluk, uyku düzeninin değişmesi, iştahta bünyeye göre artış ya da kapanma, sinirlilik hali, dikkatin bir türlü toparlanamaması ve yapılan işlerden keyif alınamaması olarak ifade ediliyor.

Sonbahar depresyonundan hayatı renklendirmek, farklı aktivitelere yüklenmek ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile kısa sürede kurtulmak mümkün. Güne güzel müziklerle başlamak, su tüketimini artırmak, vücuda vitaminli besinler almak, açık havada kısa yürüyüşler yapmak bir süre sonra olumsuz duygu durumundan kurtulmanız için zemin hazırlayabilir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap