Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Sonbahar depresyonu ile mücadele etmek için bu besinleri mutlaka tüketin

Eklenme:
 Sonbahar depresyonu ile mücadele etmek için bu besinleri mutlaka tüketin

Mevsimsel depresyon eğilimi özellikle günlerin kısaldığı sonbahar ve kış aylarında ön plana çıkıyor. Medical Park Silivri Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Pınar Kurt, Her zaman olduğu gibi Sonbahar mevsiminde de bazı gıdalara dair kişilerin farkındalıklarının yüksek olması gerektiğini dile getirdi. Sonbahar depresyonu ile karşı karşıya kalan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen kurt özellikle pul biber tüketiminin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edin

Diyetisyen Pınar Kurt, Sonbahar depresyonu yaşayan kişilerde kilo alımının ortaya çıkabileceğini belirterek, her gün kalori kontrolü yapılmasa bile, kişilerin dengeli beslenip beslemeliklerini takip etmeleri gerektiğini söyledi. Mutlaka her gün protein, karbonhidrat ve yağ içeren gıdaların dengeli şekilde alınması gerektiğine dikkat çeken Kurt, özellikle sebze ağırlıklı beslenmek gerektiğini dile getirdi. Beslenmede sebzelere yer verilmesinin gripten de koruduğunu belirten Kurt, her gün en az 2-3 litre su tüketimi olması gerektiğini belirterek mümkün olduğu kadar fiziksel aktivite yapmak gerektiğini vurguladı.

Sonbahar depresyonu ile mücadele eden besinler

Özellikli depresyon sırasında beyin tarafından mutluluk hormonu üretilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen diyetisyen Pınar Kurt, çikolatanın içinde bulunan serotoninin ruh halini iyileştirdiğini ve bunun yanı sıra kırmızı pul biber, sivri yeşil biber gibi acı besinlerin tüketilmesinin de mutluluk veren endorfin maddesinin salgılanmasına imkan sağladığını dile getirdi. Yemeklerin içine, salataya ya da yoğurda pul biber ekleyerek tüketilebileceğini belirten Kurt, aynı zamanda Sonbaharda depresyonla mücadele etmek adına keten tohumu, çeviri, muz, ceviz, badem, domates, yumurta ananas ve özellikle de balık gibi besinlerin beslenme düzeni içinde mutlaka olması gerektiğini vurguladı.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap