1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Son Dönemlerin Gözde Tercihi: Probiyotik!
Son Dönemlerin Gözde Tercihi: Probiyotik!

Son Dönemlerin Gözde Tercihi: Probiyotik!

A+A-

Probiyotik, bağırsaklarınızın ve tüm vücudunuzun sağlığı için gereklidir. Probiyotiklerin en iyileri; elma, badem, yoğurt, muz, soğan, elma sirkesi, bitter çikolatada bulunur. Vücudunuzda yaşayan bakterilerin vücut hücrelerini 1/10 oranında aştığını biliyor muydunuz? Ve bunların çoğu bağırsaklarımızda yaşıyor. Ama bu bakterilerin birçoğu zararsız. Bu yüzden korkmamıza gerek yok. Vücudunuzda doğru bakteri türüne sahip olmak son derece önemlidir, çünkü kilo kaybı, daha iyi sindirim, daha iyi cilt sağlığı ve daha fazla bağışıklık da dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararı sağlar. Bu bizi probiyotikler konusuna götürür.

Probiyotik Nedir?

Probiyotik, ya vücudumuzda zaten bulunan bakterilere çok benzeyen ya da aynı olan iyi bakterilerdir. Alt sindirim sistemimiz tek başına bu bakterilerin çeşitli ve karmaşık topluluklarına ev sahipliği yapar. Vücut, sindirime yardımcı olan, vücut için yiyecek üreten, dost olmayan bakterileri öldüren ve mantarlarla dengeyi koruyan milyonlarca bakteri içeren bir ekosistemdir. Ekosistemimiz dengesiz olduğunda (“kötü” bakterilerin sayısı “iyi” bakterilerin sayısından fazla olduğunda), bağışıklık sistemi düzgün çalışamayabilir, maya enfeksiyonları oluşabilir ve sindirim sisteminizle ilgili problemleriniz olabilir. Probiyotikler, iyi bakteri dozu, son zamanlarda bazı sağlık sorunlarımız için mükemmel bir tedavi olarak kabul ediliyor.

Son Dönemlerin Gözde Tercihi: Probiyotik!

Probiyotiklerin Faydaları ve Önemi

Bağırsaklarına ve oradaki canlı bakterilere iyi bakman sağlığın için yapabileceğin en iyi şeylerden biri olabilir. İkna olmadıysanız, probiyotiklerin genel sağlığınıza nasıl fayda sağladığını açıklayan bir kaç yönteme bir göz atalım:

Sindirim Sisteminizdeki İyi Bakterileri Dengeleyin

Probiyotik, tüketildiğinde sağlık yararları sunan mikroorganizmalar olan dost bakteriler içerir. Bu sağlık yararlarının, probiyotiklerin bağırsakta mevcut bakteri dengesini geri kazanma kabiliyetinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Dengesizlik, “iyi” bakterilere kıyasla “kötü” bakterilin vücutta fazla bulunduğunu gösterir. Bu bir hastalığın, zayıf bir diyetin veya antibiyotik gibi ilaçların ve daha fazlasının sonucu olabilir. Sonuçlar alerjileri, sindirim problemlerini, sağlık sorunlarını ve diğer problemler arasında obeziteyi içerebilir.

Son Dönemlerin Gözde Tercihi: Probiyotik!

İshali Önler

Probiyotik, ishalin şiddetini azaltmaya yardımcı olma ve hatta önleyebilmesi ile bilinir. İshal, antibiyotik tüketmenin yaygın bir yan etkisidir ve antibiyotiklerin bağırsakta bulunan dost ve kötü bakterilerin dengesini olumsuz yönde etkileme eğilimi göstermesi nedeniyle oluşur. Çeşitli çalışmalar, yeterince probiyotik tüketmenin, antibiyotik kullanımıyla ilişkili ishalin başlangıcını azaltabileceğini göstermektedir.

Kardiyovasküler Sağlığınızı Geliştirir

Probiyotik, kötü kolesterolünüzü ve kan basıncınızı azaltarak kalbinizin sağlığınızı iyileştirdiğine inanılır. Çeşitli laktik asit üreten bakteriler bağırsakta safra üreterek kolesterolü düşürebilir. Safra, çoğunlukla kolesterolden oluşan doğal bir sıvıdır ve sindirime yardımcı olur. Probiyotikler safrayı parçaladığında, kan dolaşımına kolesterol olarak girebileceği bağırsakta tekrar emilmesini önlerler. Bir Araştırmalara göre, probiyotik bakımından zengin yoğurt tüketiminin 2 ila 8 hafta boyunca devam etmesinin, toplam kolesterol seviyesini % 4 ve kötü kolesterolü % 5 azalttığı sonucuna varılmıştır. 6 aylık bir süre zarfında gerçekleştirilen bir başka çalışma, genel veya LDL kolesterolünde herhangi bir değişiklik bulamadı, ancak araştırmacılar, “iyi” (HDL) kolesterolde hafif bir artış buldu. Yeterince probiyotik alınması, dokuz çalışmanın gözden geçirilmesiyle teyit edildiği gibi kan basıncının düşmesine de yol açabilir.

Ayrıca Öğrenmek İsteyebilirsiniz: Prebiyotik Nedir? Prebiyotik Kullanmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Egzama Ve Farklı Alerjilerin Yoğunluğunu Azaltır

Bazı probiyotiklerin bebeklerde ve çocuklarda egzama yoğunluğunu azalttığına inanılmaktadır. Bir araştırma, probiyotik ve sütle beslenen bebeklerde egzama semptomlarının düzeldiğini keşfetti. Bazı probiyotikler ayrıca süt alerjisi olan kişilerde enflamatuar reaksiyonları azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, bu kanıtları destekleyecek yeterli araştırma yoktur.

Son Dönemlerin Gözde Tercihi: Probiyotik!

En İyi Probiyotik Kaynakları Nelerdir?

Probiyotiklerin faydaları nelerdir sorusunun yanıtını aldığımıza göre Probiyotik gıdalar nelerdir gelin ona bakalım;

Yoğurt

En iyi bilinen probiyotik kaynağı yoğurttur. Koyun, keçi veya inek sütünden yapılır. Yoğurt, otlarla beslenen hayvanlardan elde edildiğinden probiyotik yiyeceklerin en üstünde yer alabilir. Yoğurt alırken, üç şey aramanız önerilir: organik, koyun veya keçi sütünden olması önemlidir.

Ayrıca öğrenmek isteyebilirsiniz: Probiyotik Yoğurdun Faydaları

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kan basıncını, diyabeti, kilo kaybını ve kolesterolü düzenlemek için mükemmel bir besindir. Ayrıca vücuda iyi bir probiyotik dozu sağlar.

Son Dönemlerin Gözde Tercihi: Probiyotik!

Bitter Çikolata

Muhtemelen listedeki en iştah açıcı ve en çok tüketilen yiyecek olan bitter çikolata doğal olarak oluşan probiyotikleri içinde bulundurur ve bu nedenle diyetinize mükemmel bir katkı sağlar

[bilgikutusu text="NOT: Vücudunuzda iyi huylu doğal bakteriler zaten mevcut olsa da, probiyotikler çeşitli besin kaynaklarından elde edilebilir. Doktorlar genellikle onları sindirim sorunları olan insanlara tavsiye eder. Probiyotikleri yoğurttan çikolataya kadar hemen hemen her şeyde bulabilirsiniz. Probiyotik kullanımından dolayı gaz ve karın ağrısı gibi yan etkiler oluşabilir. Eğer bu rahatsızlıklarınız birkaç günden fazla sürüyorsa bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde probiyotikler ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Buna AIDS, HIV ve diğer benzer koşulları olan insanlar da dahildir." tur="info"]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.