Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Solaryum Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Son Güncelleme:
 Solaryum Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bronz bir tene kavuşma amacıyla tercih edilen ve yanlış kullanımda yarattığı riskler nedeniyle merak konusu olan solaryum, her mevsim ten rengini korumak isteyenlerin tercih ettiği bir uygulamadır. Bronzlaşmayı dilerken kanser ya da yanık gibi ciddi sorunlarla karşılaşılabilen solaryum uygulaması hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

solaryum

Solaryum Nedir?

Solaryum Nedir?

Kadın erkek birçok kitleden ve yaştan kişinin daha bronz renkte bir tene sahip olmak ve bunu sene boyunca korumak için başvurduğu uygulamaya solaryum denmektedir. Solaryumda amaç vücudun genelini ve yüzü daha bronz bir renge kavuşturmak ve böylece kişinin daha çekici bir görüntüsü olmasını sağlamaktır. Solaryum cihazı bunu UVA ışınları yayarak yapar ancak bu durum solaryumun yanında bazı tedavilerin uygulanmasını gerektirir. Çünkü bilinçsizce uygulanan solaryumda ciddi yan etkiler görülebilir. Aynı yan etkiler uzman kişiden bağımsız olarak sık sık solaryuma başvurma halinde de geçerlidir.

Solaryumun Avantajları Nelerdir?

Solaryum bronzlaşma gibi estetik kaygıların yanı sıra cilt problemlerinin tedavisi için de kullanılabilri. Ciltteki bronzlaşma etkisi bu uygulamayı meşhur kılmış olsa da güneşle aynı etkiyi gösteren uygulama kişide D vitamini sentezini tetikler. Bu özelliğiyle solaryumun faydaları arasında kemik erimesine iyi geliyor olması sayılabilir. Kalsiyumun yeterince alınmamasından ileri gelen kramp gibi diğer sorunlar için de alternatif çözüm olabilmektedir.

solaryum

Solaryumun Avantajları

Solaryumun etkileri düşünülerek sadece vitamin sentezini artırmak adına solaryuma girmek elbette doğru değildir. Yaz mevsiminde güneşten yeterince yararlanmak solaryumun radyasyonunu almaya gerek kalmadan gerekli seviyede D vitamini sentezlenmesine yardımcı olur. Ancak akne ya da sivilcelerin yol açtığı ciltteki kalıcı leke ve izler için, sedef, nörodermit gibi rahatsızlıklar için de aynı şekilde solaryumdan faydalanılabilir.

Solaryumun Dezavantajları Nelerdir?

Solaryumu tercih etme nedeni genelde bronzlaşma olup özellikle kadınların tercih ettiği bir uygulama olarak bilinmektedir. Ancak bazı kişiler sonuçtan memnun kalana kadar fazlaca solaryuma başvurmakta, aslında solaryum içerisinde geçirilen her zamanın tehlike olduğu unutulmaktadır. Hem UVB hem de UVA ışınları yayarak cilt kanseri riskini artıran solaryumun zararları arasında radyasyon yayan bir cihaz olması da yer alır.

Solaryuma fazlaca maruz kalmanın bir diğer yan etkisi de gözler üzerinde olup katarakt yapabilme riski vardır.

Erkan yaşlanma, kırışıklıkların tetiklenmesi gibi görsel etkilerse solaryumun diğer yan etkileridir.

solaryum

Solaryumun Dezavantajları

Solaryum Nasıl Çalışır?

Solaryum aletleri güneş ışınlarında doğal yoldan bulunan UV ışınlar aracılığıyla deriye infüze eder ve cilt üzerinde koyulaşma yaratır. Cihazların genel çalışma prensibi aynı olsa da çeşitleri ve etkileri farklıdır. Ampul sayısı ve gücü solaryum cihazlarının en belirgin farkı olmakla birlikte watt birimiyle çalışan cihazlar çok daha maliyetlidir.

Cihazlar üzerinden UV ışınların şiddetini ve türünü seçmek mümkündür. Yani kişinin ışığın şiddetine göre seans uzunluğu değişkenlik gösterir. Seans süreleri değişiklik göstermekle birlikte bronzlaşma amacıyla uygulanan solaryumun 6-7 seansı geçmemesine, ilk seansın kısa tutulmasına ve seanslar ilerledikçe seans süresinin uzatılmasına dikkat etmek gereklidir. Bu konuda gerekli bilgilendirme uygulamayı yapacak uzman tarafından verilmelidir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Yorum Yap