Sağlık

Şok diyet nedir? Şok diyet zararlı mı?

Büyük bir hızla kilo vermeyi sağladığından şok diyet denilen beslenme alışkanlığı, uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Her yaştan ve her cinsiyetten insanın kolaylıkla ulaşabileceği şok diyet listeleri kontrollü bir şekilde uygulanmazsa çok ileri sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Şok diyet zararlı mı sorusunun cevabı ise, diyet listesinin kişiye uygun olup olmaması ile alakalıdır. Diyet listelerinde yer alan yiyecekler hem kolay ulaşılabilir olduğundan hem de kalori ihtiyacını karşıladığından herkesçe uygulanmaktadır.

Diyet yaparken en sık yapılan hatalar

Şok diyet nedir? Şok diyet zararlı mı?

Şok diyet zararlı mı?

Kısa vadede bir zararı olmayan şok diyetler, sürekli ve uzun süreli uygulandığında yeme bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu nedenle şok diyetleri 10 günden fazla uygulamamalı ve ikinci diyet için 1 ay beklemelisiniz. Ancak liste terk edilip normal beslenme düzenine geçildiğinde verilen kiloların hızla ve fazlasıyla alındığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle diyet listelerinin kişiye özel olması ve kişinin beden yapısına ve ihtiyaçlarına göre hazırlanmış olması çok önemlidir.

Şok diyet nedir? Şok diyet zararlı mı?

Şok diyet listeleri incelendiğinde vücudu su kaybına sürüklediği ve yağ kaybının ise neredeyse hiç olmadığı görülür. Bu nedenle şok diyetleri uygulamaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Meyve Diyeti İle Zayıflama Yolları

Şok diyette nelere dikkat edilmeli?

Şeker hastaları, hamile kadınlar, emziren anneler, böbrek rahatsızlığı bulunanlar, hipertansiyon hastaları ve anemi (kansızlık) hastaları şok diyetlerden kesinlikle uzak durmalıdır. Hamile ya da emziren kadınların bebeklerinin sağlığı için özellikle bu listelere bakmakla bile zaman harcamamaları gerekir.

Şok diyet nedir? Şok diyet zararlı mı?

Metabolizması yavaş olan ve hiçbir sağlık problemi olmayan kişiler, metabolik değişiklikler için kısa süreli olarak şok diyetlere başvurabilir.

Şok diyet nedir? Şok diyet zararlı mı?

Halihazırda bir diyet yaparken metabolizması yavaşlayan ve kilo vermesi duran kişiler, kısa süreli şok diyetlere başvurabilir.

Şok diyet nedir? Şok diyet zararlı mı?

Yorgunluk, bitkinlik, baş dönmesi, baş ağrısı ve kansızlık gibi problemlerle karşılaşılmaması için diyet listelerinin çok düşük kalorili olmamasına, diyet yapacak kişinin beden yapısına uygun olmasına ve uygulanacak gün sayısına çok dikkat etmek gerekir.

Şok diyet nedir? Şok diyet zararlı mı?

Detoks listelerinin 3 – 5 gün, şok diyet listelerinin ise en fazla 10 gün uygulanması gerekir. Daha sonra normal beslenme düzenine dönülmeli ve verilen kiloların alınmaması için yemek abartılmamalıdır.

Şok diyet nedir? Şok diyet zararlı mı?

En önemlisi de diyet listesinin kişiye özel hazırlanması ve gerekli besin değerlerini içermesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu