1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Soğuk Lipoliz Nedir? Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Soğuk Lipoliz Nedir? Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk Lipoliz Nedir? Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

A+A-

Ameliyata gerek olmadan inatçı bölgesel yağlardan kurtulmayı kim istemez? Elbette herkes herhangi bir kesiye gerek kalmadan böyle bir şeyin gerçekleşmesini ister ve bu tür bir tedavi seçeneği de mevcut. Soğuk lipoliz cerrahi müdahale gerekmeden bölgesel yağlardan sizi kurtarır ve hayal ettiğiniz vücuda ulaşmanızı sağlar. soğuk lipoliz tedavi ile alakalı birçok merak uyandıran vaad mevcuttur. Tüm bu vaadler gerçekleştirilebileceği gibi çoğu kişi cerrahi işlem olmadan nasıl böyle bir amaca ulaşıldığını bilmek istiyor.

Soğuk lipoliz son dönemlerde popüler olan bir estetik uygulamadır ve oldukça sık tercih edilmektedir. Soğuk lipoliz tedavisi tamamen ısı kullanmakta ve bu sayede yağ hücrelerini dondurarak vücuttan uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Soğuk Lipoliz İle Kilo Verilir Mi?

Soğuk lipoliz bölgesel zayıflama yöntemlerinden biridir ve çok sık tercih edilmektedir. Estetik uygulamaların gün geçtikçe gelişmesiyle beraber inatçı yağlardan kurtulmak isteyen kişiler için de farklı seçenekler ortaya çıkmaktadır. Soğuk lipoliz inatçı yağ hücrelerini dondurarak vücuttan uzaklaştırır ve vücudu şekillendirmek için de kullanılabilir.

Soğuk lipoliz işlemi bölgesel yağlanma için iyi bir seçenek olmasının yanı sıra söz konusu bölgenin etrafındaki dokulara zarar vermemesi nedeniyle de oldukça güvenli bir yöntemdir. Soğuk lipoliz uygulaması ile parçalanan ve etkisi sonlandırılan yağ hücreleri vücuttan ekstra bir yöntemle alınmaz. Yağ hücreleri vücut tarafından idrar yoluyla dışarıya atılır ve böylelikle tedavinin ilk gününden itibaren başlayan bölgesel zayıflama serüveni birkaç aya kadar gelişerek devam eder.

Soğuk Lipoliz Nedir? Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk lipoliz kısa sürede uygulanan bir işlem olması nedeniyle her türlü program için uygundur. Kişi isterse öğle yemeği molasında bile soğuk lipoliz işlemini gerçekleştirebilir. Uygulama sonrasında herhangi bir iyileşme süreci olmadığı için hasta hemen günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Soğuk lipoliz tedavisinin kilo verme yöntemi olduğunu düşünen birçok kişi vardır. ancak bu yanlış bir düşüncedir ve yanlış kararlar vermeye neden olarak hayal kırıklığı yaratabilir. Bilinmelidir ki soğuk lipoliz diyet veya egzersize rağmen yine de yakılamayan bölgesel yağlar için etkilidir. İşlem sonrasında kişinin vücudu daha fit görünse de bu bir kilo verme yöntemi değildir. İdeal kiloya ulaşmış veya çok yakın olan kişiler için önerilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır?

Soğuk lipoliz işlemi için özel olarak tasarlanmış cihazın bir kolu kişinin vücudunda bölgesel yağların olduğu noktaya yerleştirilmekte ve seans başlatılmaktadır. Vücudun korunması amacıyla tedavi yapılacak bölge daha önceden belirlenmekte ve buraya koruyucu bir mendil yerleştirilmektedir. Daha sonra işlem cihazın kendisi tarafından gerçekleştirilir. cihaz otomatik olarak uygulama bölgesindeki cildi vakumlayarak hazne içine çeker ve burada soğutma işlemi yaparak yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlar.

Soğuk lipoliz ile soğutulan yağ hücrelerinde kısa zaman içinde yapısal değişiklikler başlar ve değişime uğramış yağ hücreleri vücut tarafından emilerek idrar yoluyla vücuttan dışarıya atılır. Bu noktadan sonra vücudunuz giderek gelişmeye ve istediğiniz hale gelmeye başlar.

Soğuk Lipoliz Nedir? Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk Lipolizin En Yaygın Kullanım Alanları

Soğuk lipoliz, lazer yardımlı lipoliz olarak da bilinen yenilikçi bir kozmetik yağ eliminasyon prosedürüdür. Yağ alma işlemine ek olarak, işlem cildi sıkılaştıracaktır. Yüzün, çenenin veya daha küçük alanlarda yağ alınması zor olduğu için soğuk lipoliz önerilmektedir. Soğuk lipolizin en çok kullanıldığı alanlar şu şekildedir;

Yüz

Soğuk lipoliz çoğunlukla yüzde kullanılır, çünkü bölgede pigmentasyon eksikliği yaratmadan yağ özümleyecek olan non-invaziv bir işlemdir.  Yüz bölgesi son derece hassastır ve geleneksel liposuction saklanması zor izleri bırakabilir. Geleneksel liposuction cildin altındaki bazı sinirleri de etkiler ve bu sizi ömür boyu felç edebilir. Yüz bölgesi, güvenli bir uygulama olan soğuk lipoliz ile tedavi edilmelidir; Buna ek olarak, lazer cildi sıkılaştıracağından ameliyat aynı zamanda yüz kaldırma işlemi olarak da kullanılabilir.

Boyun ve Çene

Diyet ve egzersiz yoluyla çenedeki yağlardan kurtulmak zordur, bu yüzden soğuk lipoliz önerilir. Ayrıca, soğuk lipoliz boyundaki yağları yakmak için de kullanılır.

Kol

Kolsuz kıyafetler veya uzun kollu elbiseler giymekte zorlanıyorsanız, iki seçeneğiniz vardır. Bunlardan biri uzun süre boyunca kollarınıza şekil vermek için yoğun egzersiz ve ağırlık kaldırma seçeneğidir. Diğeri ise bir saat kadar süren soğuk bir lipoliz işlemidir. Soğuk lipoliz uygulaması yağın sıvılaşmasını sağlayacaktır.

Diğer Alanlar

Soğuk lipoliz vücudun farklı bölgelerinden az miktarda yağ çıkarmada çok etkilidir. Diyet ve egzersiz, kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak özellikle mide, diz veya ayak bileği bölgelerinde kaybolmayacak yağ birikim yerleri vardır. Soğuk lipoliz bu bölgelerdeki yağlardan kurtulmanızı sağlayabilir.

Soğuk Lipoliz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Soğuk lipoliz diğer yöntemlerden farklı bir bölgesel incelme yöntemidir. Bölgesel yağlar aslında en zor kurtulma şansı bulunan yağlardır. Genellikle vücudun küçük alanlarında toplanan bu yağları yakmak çok zordur. Bu gibi durumlarda estetik tedavi yöntemlerini tercih etmek çok daha mantıklı olmaktadır. Soğuk lipoliz de bu tip bir bölgesel incelme tedavi yöntemidir.

Soğuk lipoliz geleneksel liposuction veya diğer ameliyatlı yağ aldırma yöntemlerinden çok farklıdır. Eğer soğuk lipoliz tedavisi yaptırmak istiyorsanız yöntem hakkında bilmeniz gereken birçok şey vardır.

  • Soğuk lipoliz tedavisinde anesteziye gerek yoktur. İşlem anestezi veya herhangi bir uyuşturma işlemi gerçekleştirilmeden yapılmaktadır.
  • Soğuk lipoliz işlemi cerrahi bir tedavi yöntemi değildir. Ciltte herhangi bir kesi gerekmez. Özel makinenin bağlandığı bölgelere soğuk lipoliz uygulaması yapılarak yağ hücrelerinin ölmesi sağlanır. Böylelikle cerrahi bir müdahale olmadan doğal yollarla yağlarınızdan kurtulmuş olursunuz.
  • Soğuk lipoliz işlemi hiçbir şekilde acı vermez. Cerrahi bir işlem olmadığı için kişi rahatlıkla tedavi sırasında dinlenebilir. Ancak biraz uyuşukluk ve soğukluk hissedilmesi normaldir. Bunlar da acıya neden olmazlar.
  • Soğuk lipoliz tedavisinin herhangi bir iyileşme sürecine ihtiyacı bulunmamaktadır. İşlem sonrasında kişi günlük yaşantısına dönebilir. Sadece uygulamanın hemen ardından bölgede kızarıklık ve uyuşma hissinin olması muhtemeldir.
  • Soğuk lipoliz uygulaması için tek seans yeterlidir. Seansın ardından hasta ilk günlerden birkaç aya kadar vücudunun gelişerek şekillendiğini hissedecektir.

Soğuk Lipoliz Nedir? Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk Lipoliz Acı Verici Bir Yöntem Mi?

Soğuk lipoliz tedavisi bölgesel incelme konusunda son dönemlerde oldukça popüler bir yöntem haline gelmiştir.  Kısa sürmesi nedeniyle çok fazla kişi tarafından tercih edilen soğuk lipoliz işlemi yağ hücrelerini dondurarak, daha sonra vücut tarafından idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar.

Soğuk lipoliz tedavisi çok büyük alanlar için kullanılan bir yöntem değildir. Daha çok küçük alanlarda başarıya ulaşır ve tek seans yeterli olur. Ancak  uygulama sonrasında hasta ilk günden birkaç aya kadar değişimi fark edecektir. Soğuk lipoliz oldukça etkili bir yöntem olsa da mutlaka sonuçların korunması gerekmekte. Bunu yapmanın tek yolu ise sağlıklı bir beslenme düzenini tercih ederek haftada birkaç kez egzersiz yapmaktır.

Soğuk lipoliz bölgesel yağlanması olan kişiler için çok uygun bir tedavidir. Diyet veya egzersizle yok edilemeyen yağlar soğuk lipoliz yardımı ile dondurulur ve kişi istediği görünüme kavuşur. Bu sayede vücut şekillenmesi de sağlanmaktadır. Soğuk lipoliz ile alakalı merak edilen birçok şey bulunmaktadır. Bunladan biri de işlemin acı verici olup olmadığıdır.

Soğuk lipoliz cerrahi bir işlem değildir ve bu nedenle vücutta herhangi bir kesi gerekmemektedir. Bu nedenle de ağrılı veya acılı bir uygulama olmadığının bilinmesi gerekmektedir. soğuk lipoliz vakum desteği ile bölgesel yağların donmasını sağladığı için işlem sırasında lokal bir soğukluk hissetmek normaldir. Diğer yandan seans bitiminden sonra hasta bölgede kızarıklık gözlemleyebilir. Birkaç saat için uyuşukluk olması da normaldir.

Soğuk Lipoliz İçin Doğru Aday Özellikleri

Vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak her kişinin isteği. Ancak bazı yağlar çok inatçı olabilmekte ve diyet ya da egzersiz gibi ekstra yöntemlerle yakılamamaktadır. Bu gibi durumlarda eğer kişi ideal kilosundaysa veya bu kiloya yakınsa bazı ek estetik tedavi yöntemleri kullanmak gerekebilir. Son zamanlarda oldukça popüler olan soğuk lipoliz tedavisi de bu ek estetik tedavi yöntemlerinden biri.

Soğuk lipoliz bölgesel yağlardan kurtulmanızı sağlayarak vücut şekillendirmesine neden olur. Diğer bölgesel zayıflama yöntemlerinin aksine soğuk lipoliz ile yağ hücreleri yakılmaz ya da eritilmez. Aksine dondurulur ve böylelikle yağ hücreleri yok edilmiş olur. Herhangi bir tahribata yol açmayan soğuk lipoliz oldukça güvenli bir yöntemdir ve eğer sonuçların kalıcı olması için ekstra önlemler alırsanız oldukça uzun süre vücudunuzu koruyabilirsiniz.

Soğuk Lipoliz Tedavisi İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

Soğuk lipoliz tedavisi lokal yağlarından şikayet eden kişiler için daha uygundur. Bölgesel yağlanma konusunda çok başarılı bir tedavi olan soğuk lipoliz, vücudunda yaygın yağlanma şikayeti bulunan veya obezite teşhisi koyulmuş kişiler için uygun değildir.

Kadın ve erkek fark etmeksizin bölgesel yağlarından şikayetçi olan kişiler soğuk lipoliz ile yağlarından kurtulabilirler. Aynı zamanda kısa sürmesi, tek seansta bile etkilerin görülmesi gibi avantajları nedeniyle soğuk lipoliz kişinin programını bozmasına gerek kalmadan müsait olduğu herhangi bir zamanda tedaviden yararlanmasını sağlamaktadır.

İşlem sonrasında iyileşme süresinin olmaması, cerrahi bir işlem olmaması nedeniyle soğuk lipoliz geleneksel liposuction gibi tedavilere alternatiftir.

Soğuk Lipoliz İşlemine Nasıl Hazırlanır?

Soğuk lipoliz vücudunuzun yüz, boyun, kol, mide veya diz gibi küçük bölgelerinde bulunan yağları kaldırabilir. Soğuk lipoliz, teknik olarak lazerle desteklenir. Soğuk lipolizi tercih ettiyseniz, uygulamaya nasıl hazırlanacağınızı bilmek faydalı olacaktır.

Soğuk Lipolizden Önce

İşlem, dalga boylu lazer kullanımını içermekte ve anestezi gerektirmektedir. İşlem öncesinde anesteziye alerjiniz varsa, cerrahınıza haber verin. Eğer doğum kontrol hapları alıyorsanız cerrahınız kan pıhtılaşmalarını önlemek için ameliyattan önce almayı bırakmanızı önerebilir.

Ameliyattan bir hafta önce kan sulandırıcı ilaç almamanız gerekir. Ameliyattan en az bir hafta önce ve sonrasında sigara içilmemelidir. Kilo vermeniz halinde ani kilo alımı soğuk lipolizin uzun vadeli sonuçlarını etkileyebileceğinden sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen gösterin.

Soğuk Lipoliz Sırasında

Tamamen hazırlanmak için, işlem sırasında neler olduğunu bilmek de yararlıdır. İşlem, yağın alınacağı alanda cildinizin yüzeyinde yapılan küçük kesiklerden oluşur. Çok küçük bir lazer içeren tüp takılacak ve bunlar ileri geri çekilerek yağın sıvılaşması ve çıkarılması sağlanacaktır. Anestezi altında olacağınız için acı hissetmeyeceksiniz.

Soğuk lipoliz sonrasında araba kullanmamanız gerektiği için mutlaka yanınızda bir refakatçi olmalı ve size eve götürmelidir.

Aynı zamanda soğuk lipoliz işlemi sonrasında sonuçların kalıcı olması ve vücudunuzun şeklini koruması için de mutlaka beslenmenize dikkat etmeli ve haftada birkaç defa egzersiz yapmalısınız. Aksi halde verilen yağlar yeniden alınabilir ve bu da işlemi geçersiz kıldığı için mantıklı olmaz.

Soğuk Lipoliz Hakkındaki Efsaneler

Soğuk lipoliz, son teknolojiyi ve 1320 nm dalga boylu lazeri kullanan bir kozmetik cerrahi uygulamadır. İşlem sonuçları ve minimum morarma veya şişme nedeniyle popülerdir. Bununla birlikte, soğuk lipoliz ile ilgili netleşmesi gereken bir takım mitler vardır.

Soğuk Lipoliz Herkes İçin Uygundur

Soğuk lipoliz, her hastaya uygulanamayan bir kozmetik cerrahidir. İşlem yalnızca küçük bölgelerdeki yağlarından kurtulmak isteyen hastalar için önerilir. Uygulama, diyet veya egzersiz ile azaltılamayan yüz, çene, karın, kollar, ayak bilekleri veya dizler gibi sorunlu bölgelerde inatçı yağları olan insanlar için uygundur. Diyet yapmış ve çok gevşek bir cilde sahip olan kişiler de soğuk lipoliz için iyi bir adaydır.

Soğuk Lipoliz Sadece Yağların Giderilmesi İçin Uygundur

Soğuk lipoliz, yağ alma işlemidir, ancak deriyi de sıkıştırabilir. Lazer yardımlı uygulama cilde nüfuz eder ve kollajen üretimini uyarır. Cilt sıkılaştırma süreci kademeli olduğu için, etkiler işlemden birkaç hafta veya birkaç ay sonra görülecektir. Bazı hastalar soğuk lipoliz uygulamasını daha sıkı bir cilt elde etmek için tercih ederler çünkü soğuk lipoliz, geleneksel sıkılaştırma cerrahisinden daha az agresiftir.

Soğuk Lipoliz Geleneksel Liposuction Uygulamasına Benzer

Soğuk lipoliz teknikte bir liposuction işlemine benzese bile, tedaviyi gerçekleştirirken bazı farklılıklar ortaya çıkar. Hem soğuk lipoliz hem de geleneksel liposuction, birkaç küçük insizyona sokulan ince bir tüp olan kanülü kullanır. Bununla birlikte, soğuk lipoliz yağın sıvıya dönüştürüleceği bir lazer kullanmaktadır.

Soğuk Lipoliz Cilt Düzensizliğine Yol Açar

İşlemden geçirilen alanlarda cildin düzensizliklere neden olabilecek geleneksel liposuction uygulamasının aksine, soğuk lipoliz ile tedavi edilen alanlar yumuşak ve eşittir. Bunun nedeni, işlemin lazerle desteklenmesidir.

Soğuk Lipoliz Nedir? Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk Lipoliz Sonrası Yağlar Geri Gelir Mi?

Erkek ya da kadın olsun bölgesel inatçı yağlar kimsenin istemediği estetik sorunlardan biridir. Bölgesel yağlar kişi ne kadar ideal kiloda olursa olsun yine de kötü ve kilolu görünmeye neden olabilir. bölgesel yağların en sık görüldüğü alanlar arasında karın, kollar ve bacaklar bulunmaktadır. Bu gibi sorunları egzersiz veya diyet ile yenmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle estetik tedavi yöntemlerini tercih etmek çok daha doğru olacaktır.

Soğuk lipoliz tedaisi sonrasında sonuçlar birkaç ay içinde görünmeye başlayacak ve vücut şekillenecektir. Ancak soğuk lipoliz sonrasında vücuttan atılan yağların geri gelmesinin mümkün olduğu da bilinmelidir. Bu şekilde bir senaryoda kişinin sağlıksız beslenmesi ve hiç hareket etmemesi gerekir. Bu şekilde bir yaşam tarzı ile soğuk lipoliz ile vücuttan atılan yağların yerine yenileri gelecektir.

Soğuk Lipoliz Tedavisinin İlk ve Uzun Dönem Sonuçları

Soğuk lipoliz hem acil hem de uzun vadeli sonuçlar verecek bir işlemdir. Soğuk lipoliz işlemi yağın alınmasında etkili olur ve cildi sıkılaştırır. Bu uygulamadan hangi sonuçların bekleneceğini bilmek bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Soğuk Lipoliz Uygulamasının İlk Sonuçları

Yağ alma işlemi olarak, ameliyatın sonuçları derhal fark edilecek. İyileşme süresi genellikle 3-5 gün arasında değişir ve şişme ve morluklar geçtikten sonra cildinizin daha sıkı olduğu ve yağın gittiğini fark edeceksiniz. Kesi izleri iyileşir ve büyük olasılıkla herhangi bir yara izi kalmaz.

Soğuk Lipoliz İşleminin Uzun Vadeli Sonuçları

Soğuk lipoliz, lazer yardımlı bir ameliyattır. Bu lazer, cilt ve yağ dokularını etkiler ve aynı zamanda kollajen üretimini de uyarır. Kollajen cildin sıkılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, kollajen üretimi ile beraber cilt yenilenmesi kademeli olacaktır. Derinizin sıkılaştığını, daha iyi ve daha yumuşak olduğunu gözlemleyeceksiniz. Ameliyat sonrası değişiklikleri 6 aya kadar görmeyi bekleyebilirsiniz.

Soğuk lipoliz uygulaması yağ hücrelerini ayıklayacak, böylece soğuk lipoliz ile tedavi edilen bölgede yağ birikmeyecektir. Ancak bu aşırı yemek yediğiniz veya yerleşik bir yaşam tarzını tercih ettiğiniz zaman tekrar kilo almayacağınız anlamına gelmez. Eğer bu şekilde yaşamaya devam ederseniz soğuk liğoliz uygulamasının yapıldığı bölgelerde yeniden yağ birikimi başlayabilir.

Soğuk lipolizin sonuçlarını mümkün olduğunca uzun süre muhafaza etmek için, dikkatli bir şekilde yemeli ve haftada en az 2 veya 3 kez egzersiz yapmalısınız.

Soğuk Lipoliz Uygulamasının Avantaj ve Dezavantajları

Soğuk lipoliz yağlarından kurtulmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği popüler estetik uygulamalar arasında bulunmaktadır. Özellikle yağ birikiminin olduğu küçük alanlarda çok etkili olan soğuk lipoliz lazer enerjisi kullanmaktadır. Ancak bu uygulamayı yaptırmak isteyen kişilerin soğuk lipoliz işlemine dar  her şeyi bilmesi gerekmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir? Soğuk Lipoliz Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk Lipoliz Uygulamasının Avantajları

Soğuk lipoliz, daha az invaziv olduğu için, geleneksel liposuction işlemine göre daha az kesinti gerektirir. Lokal anestezi altında uygulanabilir ve sadece birkaç saat sürer. Soğuk lipoliz işleminde kullanılan lazer uzun vadeli sonuçlar sağlamaktadır. Lazer ile bölgedeki yağa etki edildiği sırada aynı zamanda kollajen üretimi de teşvik edilmekte ve bu sadece cilt sıkılaştırılmaktadır.

Soğuk Lipoliz Uygulamasının Dezavantajları

Soğuk lipoliz işlemi karın, uyluk veya kalça gibi vücudun geniş alanlarının tedavisi için uygun değildir. Bu bölgelerde uygulanması istenen soğuk lipoliz yararlı olmayacaktır. Bunun yerine liposuction veya geleneksel cerrahi ile daha etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Diğer yandan soğuk lipoliz geleneksel liposuction gibi tedavilerde gözden kaçan alanlardaki sorunları gidermek için de  sıklıkla kullanılmaktadır.

Soğuk Lipoliz Uygulamasının Olası Riskleri ve Komplikasyonları

Genel olarak, soğuk lipoliz güvenli bir ameliyattır ve geleneksel liposuction uygulamasından çok daha güvenlidir. Soğuk lipoliz yüz, boyun veya diğer sorunlu bölgelerden az miktarda bulunan yağları emmek için kullanılır. Soğuk lipoliz, kullanılan özel teknik sayesinde cildi de sıkılaştırmaktadır. Bununla birlikte, soğuk lipoliz işlemi hakkında tam olarak bilgilenmek için, potansiyel risklerin ve komplikasyonların farkında olmalısınız.

İşlem Sonrası Enfeksiyonlar

Soğuk lipoliz ile alakalı oluşabilecek komplikasyonlar arasında enfeksiyon bulunmaktadır. Enfeksiyonlar oluşabilir, ancak antibiyotikler ameliyattan önce ve sonra alınırsa bu durum önlenecektir. Kesi alanını kapatın ve izleyin. Eğer bölge kırmızı ve şişmiş görünüyorsa, aynı zamanda ateşiniz varsa cerrahınıza danışın.

Sıvı Dengesizliği

Sıvı dengesizliği, yağın yüksek su içeriğine sahip olması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Anesteziye Karşı Tepkiler

Lidokain yaygın bir anesteziktir ve karaciğer fonksiyonlarında azalma olan insanlarda toksik etki yaratabilir.

Damar tıkanıklığı

Bir emboli (damar tıkanıklığı) yerinden oynamış ancak çıkarılamamış ve kanda dolaşan bazı yağ hücrelerinden oluşabilir.  Bir emboli kalıcı hasara, hatta ölüme neden olabilir.

Kan Pıhtıları

Kan pıhtısı, dolaşım eksikliği nedeniyle oluşabilir. Bir kan pıhtısı gevşeyebilir ve kalbe veya beyne seyahat ederek bir emboliye neden olabilir.

Kan kaybı

Kan kaybı tehlikeli olabilir, ancak çok nadir durumlarda ortaya çıkar. Soğuk lipoliz cerrahisi sırasında, alınan sıvı %1'den az kan geri kalan ise yağ hücreleridir.

Cilt Hasarları

Cerrah uygun olmayan bir boyutta bir kanül kullanırsa cilt hasarına neden olabilir. Kötü kan dolaşımınız varsa veya sigara içen veya diyabetik biriyseniz cildiniz hasar alma konusunda çok daha yatkın olacaktır. Bununla birlikte, soğuk lipoliz geleneksel liposuction uygulamasından daha az invazivdir ve ameliyatın riskleri ve komplikasyonları azalır.

Tıbbi Koşullar ve Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz, en avantajlı bölgesel incelme işlemleri arasında yer alır ve minimal invaziv olması nedeniyle geleneksel liposuction ve diğer agresif sistemlerden daha güvenlidir ve iyileşme süresi daha azdır.  Bununla birlikte, soğuk lipoliz uygulamasını etkileyebilecek birkaç tıbbi durum vardır. İşte onlar;

Sorunlu Karaciğer

Bir hastada sorunlu bir karaciğer varsa soğuk lipoliz uygulaması da dahil olmak üzere tavsiye edilmeyecek çeşitli plastik cerrahi işlemleri vardır. Bunun nedeni, bu işlemin anestezi uygulanması ve anestezik bir durum olması nedeniyle sorunlu bir karaciğer için toksisite problemi yaratacak olmasıdır.

Kan Pıhtılaşması Sorunları

Bir kişinin kanının düzgün şekilde pıhtılaşmaması durumunda, işlem sırasında bir sorun olabilir. Soğuk lipoliz işlemi, birkaç küçük insizyon gerektirir ve eğer kan düzgün bir şekilde pıhtılaşmıyorsa, hasta çok kan kaybedebilir ve bu da probleme neden olur. Hastalar, soğuk lipolizin potansiyel risklerini ve komplikasyonlarını azaltmak için diğer cerrahi olmayan yağ aldırma işlemlerini düşünebilir. Lazer tedavileri bir seçenek olarak düşünülebilir.

Gebelik

Soğuk lipoliz, gebelik sırasında bebeğe zarar verebileceğinden bu süre boyunca yaptırmaktan kaçınılmalıdır. Uygulamanın planlandığı tarihten birkaç gün önce bir gebelik testi yapın ve test pozitif çıkarsa, işlemi erteleyin. Aynı zamanda süt laktazyonu döneminde de tavsiye edilmemektedir.

Soğuk lipoliz yaptırmayı düşünüyorsanız, cerrahınızla görüşün ve herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız bunu ona bildirin. Cerrahınız soğuk lipoliz için uygun bir adaysanız size söyleyebilmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.