Soğuk Havalarda Vücudu Korumanın Yolları Nelerdir?

NAVİGASYONSoğuk Havalarda Vücudu Korumak İçin Doğru BeslenmeSoğuk Havalarda Vücudu Korumak İçin Diğer YöntemlerAçık Havada Uzun Süre Kalmayın Soğuk havalar nihayet kendisini göstermeye başladı. Hal böyle olunca soğuk algınlığı, grip salgınları ve kırıklıklara yol açan mikroplar her yerde bulunmaya ve bulaşmaya başladılar. Kış mevsiminde mikroplardan etkilenmemek zor olsa dahi imkansız değildir. Kış mevsiminde havaların etkisiyle vücudumuzun direnci düştüğü […]

15.12.2018 - 22:34
15.12.2018 - 22:36
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Soğuk havalar nihayet kendisini göstermeye başladı. Hal böyle olunca soğuk algınlığı, grip salgınları ve kırıklıklara yol açan mikroplar her yerde bulunmaya ve bulaşmaya başladılar. Kış mevsiminde mikroplardan etkilenmemek zor olsa dahi imkansız değildir. Kış mevsimindehavalarınetkisiyle vücudumuzun direnci düştüğü için hastalıklara açık oluyoruz. Bu nedenle soğuk havalarda vücut sağlığı için, hasta olmayı beklemeden dikkat etmek gerekiyor. Küçük veya hafif gibi görünen bazı hastalıklar, beraberinde daha büyük hastalıklara yol açabiliyor. Vücut direncini yüksek tutabilmek için, iyi beslenmeyle birlikte bazı takviyeler de almamız gerekiyor. Bu yazımızda, soğuk havalarda vücudu korumanın yolları nelerdir konusundan detaylıca bahsedeceğiz.

 

Probiyotik içeren süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmek, bağışıklık sistemini düzenlemektedir.

Probiyotik içeren süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmek, bağışıklık sistemini düzenlemektedir.

Soğuk Havalarda Vücudu Korumak İçin Doğru Beslenme

Soğuk havalarda vücut sağlığı için, bağışıklık sistemini güçlü tutacak besinler aşağıda sıralandığı şekildedir;

 1. Özellikle kış aylarına girildiğinde, lifli gıda tüketiminin önemi artmaktadır. Şerbetli tatlı tüketimi yerine, kuru meyve yemek, vücudun gereken enerji miktarını sağlamaktadır.
 2. Probiyotik içeren süt ve süt ürünlerini düzenli olarak tüketmek, bağışıklık sistemini düzenlemektedir. Probiyotik içeren besinler, ince bağırsaklarda bulunan iyi bakterilerin artmasına yardımcı olmaktadır. Bu bakterilerde, hastalıklara karşı vücudu korumakla görevlidir.
 3. Kış aylarında özellikle enfeksiyon oluşumu nedeniyle kalp ve damar hastalıklarının oluşumu daha fazladır. Bu durumun önüne geçmek için, pırasa, lahana ve kereviz sebzelerinin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
Özellikle sık sık boğaz ağrısı yaşayan kişiler, soğuk havalarda "vicks" adı verilen mentol içerikli kremi boğazlarına sürerek, soğuktan korunabilirler.

Özellikle sık sık boğaz ağrısı yaşayan kişiler, soğuk havalarda “vicks” adı verilen mentol içerikli kremi boğazlarına sürerek, soğuktan korunabilirler.

Soğuk Havalarda Vücudu Korumak İçin Diğer Yöntemler

 • Özellikle sık sık boğaz ağrısı yaşayan kişiler, soğuk havalarda “vicks” adı verilen mentol içerikli kremi boğazlarına sürerek, soğuktan korunabilirler.
 • Karlı ve yağmurlu havalarda ayak üşümesinin önüne geçmek adına, yüksek tabanlı ayakkabı kullanımı tercih edilebilir.
 • Uyku düzenini sağlamak, soğuk algınlığını engelleyen önlemlerden en önemlisidir.
 • Kuru ve hazır gıdalar yerine, besleyici olan sebze çorbalarının tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Soğuk havalarda atkı ve bere takmak, boyun tutulmasını ve boğaz ağrısını önlemek adına gereklidir.
 • Dışarı çıkarken aşırı kalın giyinmek, vücudun ısı dengesini bozarak daha fazla üşümeye neden olmaktadır. Bu nedenle daha çok termal çoraplar ve içlik giymek gerekiyor.
Şerbetli tatlı tüketimi yerine, kuru meyve yemek, vücudun gereken enerji miktarını sağlamaktadır.

Şerbetli tatlı tüketimi yerine, kuru meyve yemek, vücudun gereken enerji miktarını sağlamaktadır.

Açık Havada Uzun Süre Kalmayın

 • Açık havalar geldiği zaman, ince giyinmek ve önlem almamak, en çok hastalıklara yakalanma nedenlerinden biridir. Bunu önlemek adına özellikle, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, kıyafetlerde de orantıyı tutturmak gerekiyor. Bunun yanı sıra, çok fazla dışarıda kalmamakta alınabilecek bir diğer önlem.
 • Soğuk havalarda, tek bir kazak giymek yerine, inceden kalına olmak üzere giyinmek vücut dengesini sağlamak için önemlidir. Bu dışarıdan sıcak bir yere girildiğinde, ısı değişimini dengelemek adına fazla kıyafeti çıkarmaya olanak sağlamaktadır.
 • C vitamini içeren meyvelerin tüketimine önem göstermek gerekmektedir. Bu sayede immun sistemi güçlü tutulmakta ve hastalıklardan korunmaktadır.
 • Omega-3 bakımından zengin balığın, en azından haftada 1 kere tüketilmesi gerekmektedir.
 • Uzun süre dışarıda kalan kişiler, daha fazla su içmeliler. Çünkü aşırı soğuk hava, kılcal damarın daralmasına neden olmaktadır.
 • Alkol ve sigara tüketimi, kişinin bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine neden olan başlıca faktörlerden biridir.

Soğuk havalarda öncelikle kişinin kendi vücut sistemini bilip ona göre hareket etmesi gerekmektedir. Elbette soğuk algınlığı belirtileri görülmeye başlandığında, durumunun ilerlememesi adına konusunda uzman hekim tarafından muayeneye gidilmesi gerekmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.acibadem.com.tr
 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim